ПЛАНЕТА КОМАХ

image009.jpg 

Андрій М. ЗАМОРОКА

Екологічна станція в Тіпутіні охоплює майже 1500 акрів площі (щось близько 600 гектарів) тропічного дощового лісу. На цій, здавалось, би невеликій території зростає 3000 видів вищих рослин, проживає 530 видів птахів, 91 вид ссавців у тім числі й 11 приматів.  На одне перуанське дерево у тропічному лісі припадає до 650 видів тільки одних жуків! Облік комах на площі в один гектар у тому ж таки перуанському лісі дав ще більш вражаючий результат – 42000 (тисячі!) видів, але  це далеко не максимальний результат. Впродовж останніх років роботи на станції в Тіпутіні, налічено 60000 видів комах на одному гектарі!!!

Журнал Станіславівський натуралісТ


Якось мені до рук потрапив старий журнал National Geographic – офіційне видання Національного ґеографічного товариства у Вашинґтоні, погортавши його, я був заінтригований… Дорогий ґлянцевий папір, безліч кольорових фото, доступно написаний – все це справляло приємне враження. Загалом журнал розрахований на посереднього американця не спокушеного в науках про природу.
Номер цілком був присвячений біорізноманіттю. Кілька статей, щедро ілюстрованих знимкáми, – інтерв’ю з біологами усіх кольóрів і мастей: екологами, ботаніками, ентомологами, орнітологами, ґенетиками і багатьма іншими. Звичайно ж, мою увагу привернуло інтерв’ю з ентомологом Террі Ервіном, який працює на екологічній станції в Тіпутіні, що в Еквадорі. Репортер, Вірґінія Морелл, роботу ентомолога описує, як священне дійство, романтичну містерію, пересипаючи свої враження численними цитатами й коментарями Ервіна та його команди.
Пан Ервін займається ентомологією ось уже 30 років, розпочавши колекціонування жуків у Панамі. З тих часів сенсом його життя стало дослідження ентомофауни по всіх закутках дощових тропічних лісів Південної Америки.

Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, перейшовши за цим лінком

Важко не погодитись з авторкою статті, що життя на нашій планеті поширене від тропічних лісів Південної Америки до пустель Австралії, від мілководдя Карибського моря до глибоководних вулканів у Тихому океані, утворюючи нескінченну вервицю форм живої матерії. Тут слід зазначити, що деякі біологи запевняють про існування на Землі близько 100 мільйонів видів! І це при тім, що сьогодні відомо лише ледь більше 2 мільйонів. Мушу зізнатись такі цифри мене трохи знітили, так, звичайно, їх я чув і раніше, але схиляюсь до більш реалістичних 10 чи 30 мільйонів, але не 100! Та повернімося до тропічних лісів Еквадору, де свою службу несуть Террі Ервін та його група ентомологів.
Екологічна станція в Тіпутіні охоплює майже 1500 акрів площі (щось близько 600 гектарів) тропічного дощового лісу. На цій, здавалось, би невеликій території зростає 3000 видів вищих рослин, проживає 530 видів птахів, 91 вид ссавців у тім числі й 11 приматів. Де ж шукати нові види? А повсюди… Як каже пан Ервін, усі численні види хребетних мають своїх паразитів, абсолютна більшість з яких невідома науці. Зрештою він ділиться своїм досвідом інвентаризації комах у тропічному лісі. Працюючи у Перу, Т. Ервін застосував метод обробки окремих дерев інсектицидами задля обліку комах, що заселяють дерево. Як на мене – це варварський метод дослідження – “геноцид”. За даними ж пана Ервіна на одне перуанське дерево у тропічному лісі припадає до 650 видів тільки одних жуків! Погодьтеся, цифра солідна. Облік комах на площі в один гектар у тому ж таки перуанському лісі дав ще більш вражаючий результат – 42000 (тисячі!) видів. Проте, як запевняє Т. Ервін, – це далеко не максимальний результат. Впродовж останніх років роботи на станції в Тіпутіні, його команда налічила 60000 видів комах на одному гектарі!!! Чи не фантастичне біорізноманіття? Але, мушу зазначити, що кожного разу, коли команда розставляє світлові пастки, вони знаходять 3-6 нових видів. Загалом же левова частка видів зосереджена у верхніх ярусах лісу, а ярусність у тропічних дощових лісах також є фантастичною – до 80% всієї вертикальної структури екосистеми припадає на кілька ярусів крон. При ручному зборі ентомологи змушені обмежитись максимум рівнем очей, а висота лісу 80-100 метрів, і це спричиняє не аби які труднощі для повної інвентаризації видів комах. У цій ситуації говорити про підвиди чи форми просто не доводиться, оскільки багато з тропічних видів відомі лише за кількома екземплярами і ніде більше не виявлялись.

Автору буде корисно та цікаво знати Вашу думку про написану розповідь. Залишіть свій відгук про статтю у вікні нижче. Вкажіть своє ім’я чи нік, емейл, напишіть текст, введіть два слова запропоновані програмою у віконечку нижче і натисніть submit

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

27 Comments

 1. Almzfira
  Травень 11, 2009
  Reply

  Спасибки за инфо, давно искала что-то подобное

 2. AmotteGem
  Травень 25, 2009
  Reply

  Ааааа, в рот мне ноги!!

 3. Lenariya
  Травень 28, 2009
  Reply

  Автор молодец))))хирх

 4. […] істотам, як Метелики-монархи, долати небачені у комашиному світі відстані? У багатьох відношеннях на це питання […]

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

60 − = 59