РОЗВЕДЕННЯ ПАВУКІВ-ПТАХОЇДІВ

psalmopoeus_cambridgei.jpg

Наталя ГЛІБОВИЦЬКА

 

В останні десятиліття у світі почалося активне комерційне розведення павуків-птахоїдів. У Чехії, Німеччині, Голландії, Франції, США та Канаді регулярно проводяться виставки-продажі, конференції, на яких колекціонери та любителі утримання й розведення птахоїдів обмінюються досвідом, обговорюють актуальні проблеми і, звичайно, поповнюють свої колекції. Яким чином розводити найбільших за розмірами павуків у світі? 

Для розведення павуків-птахоїдів необхідні певні умови. Багато з них не будуть розмножуватись при кімнатній температурі. Тому треба забезпечити температурний режим порядку 27-30 градусів за Цельсієм за рахунок додаткового обігріву тераріуму. При цьому ідеальним температурним режимом є такий, при якому існує різниця в величинах температур на протилежних кінцях тераріуму на кілька градусів. Вологість теж повинна утримуватись на високому рівні, яка повинна бути близькою до природних умов існування павуків з врахуванням сезонності та інших факторів, що впливають на життєвий цикл конкретного виду птахоїда. В цей час обов’язково слід стежити за рівнем вентиляції та не допускати появи в тераріумі кліщів чи мушок. Ще одна відмінність в утриманні павуків у період розмноження полягає в режимі їх годування, що повинен бути встановлений завчасно, за кілька місяців. В цей час необхідно забезпечити якомога різноманітніше, багатше харчування. Павука рекомендується годувати кормовими комахами та тваринами з мінеральними і вітамінними добавками. Для цього комаху поміщають в невелику ємкість, куди насипають вітамінну пудру і збовтують.

Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, клацнувши на цей лінк

Існує два основні методи розведення павуків-птахоїдів, що обумовлено біологією видів, умовами їх утримання та рядом інших факторів. В залежності від цього вибирають спосіб спарювання і розведення. Перший метод полягає в тому, що тераріум. в якому знаходиться самка, оснащується великим шаром ґрунту так, щоб була можливість облаштування нори. В цьому тераріумі відбувається спарювання, він являється інкубатором, оскільки самка залишається в норі й там же відбувається відкладання яєць та вилуплення кокону. Незручності цього методу полягають у відсутності контролю над всіма стадіями розвитку і вилуплення молодих павуків, а також існує ймовірність зараження кокону кліщами та поїдання його самкою. З іншого боку, це єдиний шлях для павуків, які живуть в норах (наприклад, Hysterocrates spp.) і так званих “проблемних” видів (Megaphobema, Pamphobeteus) птахоїдів, оскільки спарювання відбувається в умовах, які близькі до того, як це відбувається в природі. При іншому методі розведення птахоїдів не передбачається жодного укриття чи можливості для викопування нори павуком, а кокон забирають у самки та інкубують штучно. В цьому випадку кокон не може з’їсти самка та за рахунок створення стерильних умов інкубації виключено пошкодження його якими-небудь шкідниками. Однак такий метод не дозволяє розводити «проблемні» види та не дає можливості спостерігати процес материнської турботи самки птахоїда. Тож слід спочатку визначитися, який метод інкубації кокона обрати. У будь-якому випадку необхідно докласти максимум зусиль, щоб зберегти самця та мати в результаті можливість повторного спарювання самця з цією або іншою самкою.

Використовуваний субстрат повинен відповідати вимогам максимальної гігієни. Тераріум підтримується в постійній чистоті, проводиться регулярна заміна води при найменшому її помутнінні. Тераріум слід тримати в місці, де виключена можливість надмірного людського втручання. У випадку вдалого спарювання через визначений проміжок часу самка відкладає яйця і обплітає їх в кокон. Безпосередньо в укритті або в кутку тераріуму самка плете своє “гніздо”, в якому вона буде інкубувати кокон. Якщо залишити вилуплення кокона та турботу про нього самці, то слід підтримувати в тераріумі відповідні умови. Якщо ж проводити інкубацію штучно, то треба забрати кокон у самки. Для цього рекомендується використовувати ложку. Але діяти слід обережно, щоб не пошкодити кокон чи самку птахоїда.

Існує декілька факторів, які впливають на успішне відкладення кокона самкою. Для видів, які живуть в природі в регіонах планети з чітко вираженими сезонними змінами клімату (наприклад, Grammostola), після спарювання, слід забезпечити хоча б невеликий (2-3 тижні) період з пониженою температурою та вологістю. Ці зміни не повинні бути різкими, а здійснюватись поступово протягом кількох днів. Однак, для тропічних видів достатньо ефективним є різка зміна умов. Для успішного розвитку кокона і вилуплення молодих павуків необхідні три основні умови: температура 27-28 градусів Цельсія, постійне підтримання вологості не нижче 60-70% та регулярного перевертання кокона. Можна визначити два основних варіанти інкубації кокона: штучна інкубація і розвиток кокона в присутності самки. У другому випадку турбота про підтримку життєдіяльності яєць та їхнього успішного розвитку лягає на плечі самки. Тому додаткове втручання з боку недоречне. Необхідно тільки підтримувати необхідний режим температури і вологості в тераріумі і забезпечувати регулярну наявність в ньому кормових об’єктів, оскільки помічено, що у випадку відсутності їжі тривалий час самка, як правило, з’їдає кокон.

Штучна інкубація проводиться двома основними способами: механічним або ж ручним. В першому випадку кокон поміщають в механічний інкубатор, який забезпечує всі необхідні умови для успішної інкубації: автоматичну підтримку вологості та температури, автоматичне перевертання кокона 2-4 рази на добу. В другому випадку кокон знаходиться в спеціальному інкубаторі, що являє собою циліндричну скляну або пластикову ємність з вентиляційними отворами в нижній частині, під якими розміщений відділ з наповнювачем, який добре поглинає і підтримує вологу (н.д. вермікуліт). У верхню частину ємкості вставлено циліндр, який забезпечує наявність простору між кришкою та вставкою із нейлону, на якій безпосередньо розміщується циліндр. Всередині циліндра розміщується інкубаційний кокон. Перевертання кокона здійснюється вручну. У більшості видів павуків-птахоїдів кокон можна забирати в самки після 21 дня, коли яйця, як правило, уже розвинуті в першу стадію німфи. У дрібних видів (наприклад, Holothele incei) кокон можна забирати у самки і раніше, оскільки розвиток яєць відбувається швидше. Відомо, що яйця птахоїда Psalmopoeus pulcher відібрані у самки на 19 день пролежали в інкубаторі і розвинулись в першу стадію німфи тільки через 7 днів.

А тепер декілька слів про необхідність перевертання кокона, які здійснюються самкою при природній інкубації. Справа в тому, що перевертання, яке забезпечує рівномірний розподіл навантаження на оболонки яєць і тисне один на одного, а також вентиляція та відповідний приплив повітря до яєць, обов’язкове тільки у випадку знаходження їх безпосередньо в коконі. Ті ж яйця, які рівномірно розподілені по поверхні використовуваного в інкубаторі покриття, не потребують перевертання. Те ж саме стосується і німф першої стадії (“яйця з лапками”), які ще не харчуються і ведуть нерухомий спосіб життя. При подальшому розвитку, уже німфи другої стадії, хоча і тримаються купи, набувають рухливості та можуть розбігатися з інкубатора. Через два дні після першої линьки молодих павуків можна розсадити по персональних ємкостях.

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

77 + = 85