18 Жовтень 2007

ПАВУК-ПТАХОЇД – ФАНТАЗІЇ І РЕАЛЬНІСТЬ

Опублікував admin Категорія: Павуки .

theraphosa.jpg

Наталя ГЛІБОВИЦЬКА

Мабуть, свою страшну первісну потвору Середзем’я – Унґоліану, Джон Рональд Руел Толкієн створив під враженням від гігантських і волохатих павуків-птахоїдів, небилиці про яких розповідали ще конкістадори. А птахоїди справді великі павуки, з-поміж них є як цілком сумирні, так і небезпечні для людини види. Проте, яким би не був жахливим павук, він ніколи безпідставно не нападе. Де правда, а де вигадка читайте далі…

Павук-птахоїд, дитя природи, волохате і отруйне створіння, що вільно накриває собою ділянку розміром з шість дюймів у діаметрі. Дюйм, як відомо, – це два з половиною сантиметри. Значить, цього павука не легко накрити долонею, тим більше, що шість дюймів для цієї родини не є рекордом. А рекордом вважають павука розміром 20 на 20 см (в розмасі ніг).

У систематиці і назвах павуків-птахоїдів чимало плутанини. Іноді птахоїдами називають взагалі всіх чотирилегеневих павуків. Але тоді до цього знаменитого підряду незаслужено потрапляють, звичайно, багато дрібних павуків, що живуть в Європі. Їх кількість налічує близько тисячі видів. Про птахів, як делікатес, вони можуть лише мріяти. Тому краще обмежити права власності на прославлену шукачами пригод назву “птахоїд” кількома родинами найбільших павуків на планеті. Всі вони проживають тільки в тропіках і більше ніде.

Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, клацнувши на цей лінк

Одна з найбільших родин досить великих птаходів – родина Aviculariidae, що належить до підряду Mygalomorfae. Це приблизно 600 видів. У представників цієї родини лише тіло довжиною 10 см. Вони дуже волохаті та страшні на вигляд. Проте, як не дивно, лише на вигляд. Найбільші птахоїди – еврипельми і грамостоли – наділені несмертельною для людини отрутою. Проте є і смертельно небезпечні, наприклад, формиктопуси. Отрута видів родів Acantuscuria та Teraphosa вражає центральну нервову систему людини. Птахоїди втрачають агресивність в період линьки.

Загадковий з точки зору зоології павук Арана пікакабало по-іспанські означає «той, хто кусає коней». Про нього багато говорять в Південній Америці, але як його по-науковому називають невідомо. Цей вид птахоїда псує нерви і життя переважно худобі. Одначе у руки вчених ці павуки до цих пір не потрапляли. Легендарний павук залишається нерозпізнаним. Він продовжує сіяти страх і зовсім не поспішає отримати бінарну латинську назву.

Павуки-птахоїди (у вузькому значенні цієї назви) вдень, зазвичай, ховаються в джунглях під листям та корінням. Багато відсиджуються в норах, які із незбагненною працьовитістю риють глибиною іноді до метра, хоч природа не наділила їх жодними землерийними пристосуваннями. Вони наполегливо її дряпають кігтиками лапок, а потім виносять з ями грудочки землі, затискуючи їх в хеліцерах. Один вхід в нору затягують павутиною, інші ж – ні.

Ловильних сіток павуки-птахоїди не плетуть. Хоча, як дехто пише, пернату здобич на обід павуки ловлять в такі міцні сіті, що і птах не вирветься. Ховаючись від денного світла, вночі ці павуки вилазять звідусіль. У багатьох з них кінчики ніг густо волохаті – з волосків утворюється своєрідна “підошва”. Спираючись на неї, павуки легко лазять по гладкому листі і гіллі. А якщо птахоїд втрачає рівновагу, то падає без ризику вниз навіть з найвищих дерев. Щоб краще планерувати, вони широко розставляють ноги. Тропічній птахоїд може стрибнути на висоту до 1 метра і жити до 20 років.

Про те, що павуки їдять птахів, пишуть давно. Ще в 1705 році вийшла книга, де була картина: лапа павука на горлі покаліченого птаха, як підтвердження цього факту. Навіть сьогодні ми не можемо стверджувати, що волохаті павуки не займаються подібними справами. Однак, напевно, це трапляється доволі рідко. Комахи – ось їх щоденна їжа. Павуки вбивають і їдять жаб, ящірок, білих мишей (особливо в неволі, в тераріумах). А про отруйну довгоногу грамостолу розповідають, що вона надає перевагу полюванню на молодих… гримучих змій! За це павуку вартувало би подякувати, якби він сам був більш безпечним за гримучу змію.

Інші статті за цією темою:

8 коментарі(в) наявно...

Станіславівський Натураліст » РОЗВЕДЕННЯ ПАВУКІВ-ПТАХОЇДІВ Каже:

1 Грудень 2008 at 22:24.

[...] розведення павуків-птахоїдів необхідні певні умови. Багато з них не будуть [...]

Станіславівський Натураліст » ПАВУКИ: ДРУЗІ ЧИ ВОРОГИ? Каже:

3 Грудень 2008 at 02:10.

[...] і, зокрема, ґрунт, поселяючись в норах. Серед них – павуки-птахоїди (Theraphosidae) об’єднують близько 2 тисяч видів. Сюди [...]

Станіславівський Натураліст » ЯК ГІГАНТСЬКИЙ ПАВУК-ПТАХОЇД СТАВ М Каже:

16 Грудень 2008 at 00:00.

[...] вивчив знахідку і класифікував її як відбиток павука-птахоїда, що належить до родини Тарантулів і підряду [...]

Станіславівський Натураліст » ЖАБИ-ДЕРЕВОЛАЗИ У ДОМАШНЬОМУ ТЕРАР Каже:

23 Лютий 2009 at 00:00.

[...] екзотичних тераріумних тварин, якщо не зважати на павуків-птахоїдів, є жаби-дереволази (Dendrobatidae). Родом із Південної та [...]

Інна Каже:

10 Березень 2010 at 13:41.

дякую за цікаву інформацію про павуків та про природу взагалі!!!

admin Каже:

10 Березень 2010 at 16:42.

Пані Інно, ми дуже тішимося, що Вам довподоби наш сайт. Додайте “Станіславівський натураліст” до своїх вподобань. Залишайтеся з нами і Ви дізнаєтесь ще багато цікавого. :)

Станіславівський Натураліст » ПАВУК-ДОВГОЖИТЕЛЬ Каже:

12 Березень 2010 at 10:50.

[...] трапляються і павуки. Один з найцікавіших серед них – павук-птахоїд або тропічний тарантул. Саме його можна найчастіше побачити в домашніх [...]

Станіславівський Натураліст » АРАХНОФОБАМ ЧИТАТИ НЕ РЕКОМЕНДУЄТЬ Каже:

20 Вересень 2010 at 23:45.

[...] чи ще більшим Тарантулам (Lycosa singoriensis (Laxmann, 1770) та Павукам-птахоїдам (Mygalomorphae). Самки Церостра Дарвіна досягають у довжину [...]

Напишіть коментар

 
FLYFOX Design Studio - дизайн-студія Флайфокс, Івано-Франківськ. Розробка сайтів, веб дизайн, графічний дизайн - візитки, книги, буклети.

Огляд

Календар публікацій

Травень 2016
П В С Ч П С Н
« Кві    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Категорії публікацій

Цікаві сайти

 Fauna Haliciae et Carpathiae free counters Locations of visitors to this page