ЖАБИ-ДЕРЕВОЛАЗИ У ДОМАШНЬОМУ ТЕРАРІУМІ

Амереґа трисмуга (Аmeerega trivittata)
Амереґа трисмуга (Аmeerega trivittata)

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Одними із найбільш екзотичних тераріумних тварин, якщо не зважати на павуків-птахоїдів, є жаби-дереволази (Dendrobatidae). Родом із Південної та Центральної Америк, ці маленькі – всього 1,8-4 см – жабки вирізняються з-поміж усіх своїх близьких і далеких родичів найнеймовірнішими комбінаціями кольорів у забарвленні тіла: від світло-синього до яскраво червоного. Їх утримання у домашніх тераріумах набуває дедалі більшої популярності, особливо це помітно у Нідерландах та Німеччині. Пропоную Вам коротенький екскурс всередину тераріуму.

Журнал Станіславівський натуралісТ

Дереволаз пуміліо (Dendrobates pumilio)
Дереволаз пуміліо (Dendrobates pumilio)

Родина Дендробатид або Жаб-дереволазів – це невелика і еволюційно молода група амфібій, яка налічує всього 4 роди та близько 130 видів. Їхньою особливістю є відсутність зубів та плавальних перетинок, а на кінчиках пальців розвинулись спеціальні диски, які присмоктуються до поверхні, по якій лізе тварина. Таке пристосування дозволяє їм дуже легко підійматись на дерева, травинки та листки рослин. Більшість з них живе у дощових тропічних лісах Південної Америки, але декотрі поселились і у Мезоамериці. Забарвлення дереволазів дуже строкате, що має попереджувальне значення для хижаків, адже ці жаби є отруйними. Їхні шкірні залози виробляють дуже сильнодіючі токсини, які спричинюють зупинку серця у тварини, яка наважилась їх з’їсти. Отруйні речовини накопичуються в результаті поїдання жабами отруйних комах, а от у неволі їх токсичність різко знижується.

Дереволаз небесно-блакитний (Dendrobates auzureus)
Дереволаз небесно-блакитний (Dendrobates auzureus)

Як зрозуміло із назви, дереволази – це жителі дерев, проте, з-поміж них трапляються і наземні види, які поселяються поблизу струмків і калюж. У природі дереволази живляться дрібними комахами, яких у тропічному лісі дужу і дуже багато.

Журнал Станіславівський натуралісТ

Утримання Дендробатид у домашньому тераріумі потребує певних вмінь і навичок, адже необхідно створити умови тропічного лісу з його високими температурою і вологістю, густою рослинністю тощо. Для дереволазів необхідно вибирати високий тераріум, аби вони мали місце для лазіння і стрибання. Найкраще обрати тропікаріум з підігрівом, вентиляційною колоною і освітленням. Класичний акваріум для утримання жаб (та інших тераріумних тварин) не годиться, оскільки тут неможлива повноцінна вентиляція, про що ми писали, коли давали поради щодо утримання павуків-птахоїдів.

Конструкція тропікаріуму: 1. Вентиляційний отвар; 2. Вентилятор; 3. Люмінесцентна лампа; 4. Дросель; 5. Нижня камера з водою
Конструкція тропікаріуму: 1. Вентиляційний отвір; 2. Вентилятор; 3. Люмінесцентна лампа; 4. Дросель; 5. Нижня камера з водою

Конструкція тропікаріуму дуже проста – це власне висока скляна ємність, у центрі якої знаходиться порожниста вентиляційна колона, замаскована, скажімо, під бамбук. Внизу тропікаріуму знаходиться нижня секція висотою 5-7 см заповнена водою і відділена пористою перегородкою. Вентиляційна колона сполучається внизу із перегородкою, а вгорі із вентиляційним отвором, у якому міститься невеличкий вентилятор. Довкола колони розміщена кільцева люмінесцентна лампа, яка освітлює ємність. Дросель цієї лампи, який при роботі виробляє багато тепла, опущений у вентиляційну колону. Коли вентилятор нагнітає повітря, воно, рухаючись вниз, нагрівається від роботи дроселя, досягає нижньої секції, де нагріває воду, яка поступово випаровується, забезпечуючи необхідну вологість, а проходячи через пори “підлоги” обдуває стінки ємності, запобігаючи утворенню конденсату. Для підтримки вологи бажано використовувати спеціальні прилади – туманогенератори й дощівники, які через заданий проміжок часу утворюють або туман, або дощ. Такі прилади можна придбати у зоомагазині.

Приклад оформлення тропікарію
Приклад оформлення тропікарію

Декорування тераріуму – це захоплююча частина облаштування середовища для жаб-дереволазів, яка потребує креативного підходу й визначається виключно естетичними вподобаннями власника. Проте, насмілюсь дати кілька загальних порад, які допоможуть у цій цікавій справі. По-перше, облаштування середовища життя Дендробатиди – це процес відтворення їх природного біотопу, тому тут недоречні всілякі штучні елементи, як от іграшкові пірамідки, пластикові рослини, черепки горщиків, мушлі та черепашки морських молюсків тощо. По-друге, необхідно забезпечити естетичний вигляд тераріуму для стороннього спостерігача. Отож, на дно, тонким шаром насипаємо дрібний гравій, так щоб він не проломив “підлогу” до нижньої камери з водою. На задньому плані розміщуємо товсті гілки з галузками, декоруємо їх шматками кори та мохом.

Тропікарій з орхідними і бромелієвими
Тропікарій з орхідними і бромелієвими

Після того, коли розміщені неживі об’єкти приступаємо до висадки рослин. Для тропічних лісів Південної Америки властиво багато епіфітних папоротей, орхідей та бромелієвих. Саме їх і найліпше використовувати у найрізноманітніших комбінаціях і пропорціях. Важливо пам’ятати, що цим рослинам не потрібно ґрунту. Висаджуючи їх, достатньо обгорнути їх корені мохом сфагнумом, який вбиратиме вологу, проте не гнитиме. Орхідеї та бромелієві згодом будуть щедро цвісти, тож тераріум потішить Вас двічі: мешканцями і буйним цвітом.

Годувати дереволазів необхідно дрібними комахами, яких можна наловити на луках, а взимку розмножувати у спеціальних тераріумах-інсектаріумах. Щодо їжі то Дендробатиди є неперебірливі – головне аби жертва була живою і не більшою за саму жабу.

Автору буде корисно та цікаво знати Вашу думку про написану розповідь. Залишіть свій відгук про статтю у вікні нижче. Вкажіть своє ім’я чи нік, емейл, напишіть текст, введіть два слова запропоновані програмою у віконечку нижче і натисніть submit

admin Written by:

2 Comments

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 1 = 1