ПАЛИЧНИКИ У ДОМАШНЬОМУ ІНСЕКТАРІЇ

Примара
Примара

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Не багато комах утримують вдома, проте, ці дивовижні істоти – паличники – стали справжнісіньким хобі для сотень тисяч українців в усіх куточках країни. На перший погляд непримітні, вони, водночас, є найдовшими комахами на Землі, і як найліпше підходять для домашнього інсектарію. Ця стаття присвячена утриманню і розмноженню паличників вдома.


Ахріоптера оманлива (Аchrioptera fallax)
Ахріоптера оманлива (Аchrioptera fallax)

Паличники або Примари (Phasmatodea Jacobson & Bianchi, 1902) – це ряд комах з неповним перетворенням, тобто, з яйця виходить личинка цілком схожа на дорослу, проте, без крил і значно менших розмірів. У хобістів вони отримали величезну кількість назв, пов’язаних із зовнішнім виглядом комах, наприклад, комахи-гілки, комахи-листки, комахи-привиди, ходячі гілки тощо. Зважаючи на малорухливість Примар, найбільшою атракцією для стороннього спостерігача є пошук комах в інсектарії. Паличники – визнані майстри маскування та мімікрії, вони скидаються на гілочки та листочки, що у природі допомагає рятуватися від величезної кількості хижаків, яким вони смакують. Самі ж Примари є травоїдними істотами, й живляться найрізноманітнішим листям та пагонами дерев і чагарників, декотрі трав. У природі ці комахи розповсюджені у тропічних лісах і саванах Азії, Австралії, Африки та Америки.

Примар не завжди рятує їх здатність до маскування - цього вполював павук
Примар не завжди рятує їх здатність до маскування - цього вполював павук

Утримувати Примар в домашньому інсектарії зовсім не складно, головне забезпечити стабільну температуру на рівні 20-26°С та вологу не менше 70%. Найбільш принагідними для цієї справи є тропікарії з доброю вентиляцією, освітленням, зволоженням та підігрівом. Про конструкцію і обладнання тропікарію “Станіславівський натураліст” розповідав у статті про утримання жаб-дереволазів. Особливістю його конструкції, при утриманні Примар, повинна бути висота, адже комахи лазять вгору-вниз. Їх можна утримувати групами 5-6 і більше особин, але при цьому необхідно враховувати, що на одну комаху повинно припадати мінімум 2-3 літри простору інсектарію, а краще до 5-ти літрів. у протилежному випадку комахи можуть пошкодити одна іншу.

Журнал Станіславівський натуралісТ

Декорувати інсектарій можна по різному, проте, слід пам’ятати, що Паличники рослиноїдні істоти, тож висаджені живі рослини можуть бути з’їденими комахами, якщо вчасно їх не годувати. Тому найліпше розмістити великі всохлі крислаті корчі, подекуди висадивши кущики бромелієвих. В якості ґрунту вартує використовувати торф упереміш з мохом, найбільш принагідним для цього є сфагнум, який не гниє і утримує вологу. Ґрунт потрібно зволожувати. Це можна робити раз у 2-3 дні обприскуючи із ручного пульверизатора, або розмістити спеціальний пристрій – дощівник. Не слід бризкати на саму комаху, оскільки раптовий струмінь води може спричинити стрес для цієї істоти.

Ахріоптера крапчаста (Аchrioptera punctipes)
Ахріоптера крапчаста (Аchrioptera punctipes)

Годувати Примар можна листям малини, полуниці, ожини, порічок, дуба, кизилу тощо. У цьому плані вони є невибагливими. Щоб листя не в’януло його поміщають у невеличку посудину з водою, наприклад, замасковану колбочку, пробірку чи іншу ємність із вузьким горлом – щоб комаха не могла залізти в середину і втопитись у воді. Для годівлі у зимовий період варто завчасно запастися кормами, зберігаючи їх у морозильній камері, й давати їм уже розморожені листки. Проте, розморожений корм швидко псується, тому слід давати таку його кількість, яку комахи можуть з’їсти за один раз. Окрім заморожених рослин, їх цілком можна вирощувати у горщиках на підвіконні, чергуючи годування мороженим і свіжим листям. Збирати рослини для годування необхідно на значній віддалі від фермерських господарств, міст і заводів, оскільки там корми забруднені інсектицидами, важкими металами та викидами автотранспорту.

Листковик двоокий (Рhyllium bioculatum)
Листковик двоокий (Рhyllium bioculatum)

Тривалість життя різних видів Примар від одного до двох років. Самки, зазвичай, більші від самців. Найцікавіше те, що самці у життєвому циклі мають на одну личинкову стадію менше, ніж самки, тому статевої зрілості досягають раніше, але й живуть менше. Саме з цієї причини, для розведення Паличників, необхідно утримувати групу різновікових личинок і дорослих комах. Після спарювання самці гинуть, а самки посилено харчуються, для дозрівання яєць, їх черевце збільшується в розмірах. Через два тижні вони починають відкладати яйця, загалом до 300 штук. Самка їх метає безпосередньо на ґрунт і листя рослин, по 2-3 щодня, причому, часом, разом із послідом. Яйця великі, розміром 4-5 мм, добре помітні, з великим запасом жовтка. Термін розвитку яєць розтягується від 6-и місяців до 1-го року.

Самець і самка Енторії переможної (Еntoria victoria)
Самець і самка Енторії переможної (Еntoria victoria)

Відкладені яйця виймають з інсектарію й поміщають в інкубатор – невелику посудину зі сталими температурою і вологістю. На дно кладуть субстрат – зволожений і утрамбований торф товщиною до 3-х сантиметрів, на якому розкладають яйця. Важливою умовою інкубації є підтримка вологості субстрату, що попереджує висихання яєць. Інкубатор закривають повітропроникною тканиною і поміщають у тепле місце.

Різнокрил широкий (Нeteropteryx dilatata) маскується під всохлий листок
Різнокрил широкий (Нeteropteryx dilatata) маскується під всохлий листок

Після виходу личинок їх необхідно розселити в окремі інсектарії невеликими групами, оскільки вони можуть пошкоджувати або навіть поїдати одна іншу. І хоча личинки здатні відновлювати втрачені кінцівки та вусики після чергової линьки, проте, вони ніколи не досягають нормальних розмірів. Годувати личинок рекомендується листям дуба та ожини або малини, причому, до 4-ї линьки – лише дубом, а уже пізніше ожиною і малиною. Линька відбувається приблизно один раз в місяць, допоки комаха не стане цілком дорослою. Процес линяння розпочинається зранку й триває до середини дня. Хітиновий скелет личинки тріскається вздовж спини і вона поволі виповзає із нього. Після цієї процедури Примара певний час знаходиться у малорухомому стані, а тоді розпочинає активно живитись, різко збільшуючись у розмірах впродовж наступних кількох днів. Через тиждень активний ріст сповільнюється, аж до наступної линьки.

Сподіваємось, що Вас зацікавила розповідь про екзотичних мешканців удома – можливо Ви заведете собі незвичного улюбленця…

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

2 Comments

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 7 = 3