АКВАРІУМИ НА ВИБІР І СМАК

skalyarii.jpg

Андрій М. Заморока

Акваріум заворожує, приковує погляд і заставляє забути про всі буденні проблеми та проблемки. Неквапні тропічні рибки всіляких кольорів та форм, соковита зелень водних рослин розслабляють і дають натхнення. У світі налічується більше 65-и мільйонів акваріумістів, які із живих тварин і рослин творять справжні шедеври. Розповімо лише про кілька варіацій… Розміри і форми акваріумів дуже варіюють. Існує надзвичайно широкий вибір акваріумів на будь-який смак і мірку найвибагливішого покупця. Декорувати акваріум можна як завгодно, і як заманеться: можуть бути символічні акваріуми з рибами певних кольорів, тематичні – з рибами певної родини, роду чи лише одного виду, ґеографічні – з рибами і рослинами певної частини Світу, взагалі без риб і т.д.

Скалярії в акваріумі
Скалярії в акваріумі

Акваріум зі скаляріями
Скалярії в акваріумі нікого не можуть залишити байдужим – поважні й граційні рибки заворожують своїм виглядом і красою. Зі смаком оформлений рослинами та корчами акваріум, вигідно підкреслює неповторність цих рибок. Зважаючи на те, що скалярії доволі великі риби, то для них залишають багато місця для плавання. Цікаво виглядє гіллястий корч декорований, на переднім плані низькорослими дрібнолистими і повзучими рослинами, а на задньому фоні висаджують високі й вузьколисті. Окрім того у середньому ярусі варто висадити кілька кущів широколистих рослин – найкраще ехінодорусів, які при яскравому освітленні залишаються середнього росту, не псуючи загальної картини акваріуму. Для цілковитого відтворення природних умов, варто підбирати південноамериканські види рослин. Акваріуму зі скаляріями необхідна м’яка (dh=3-10), нейтральна або ледь підкислена (ph=6,5-7) вода і температурний режим 24-28оС. Зважаючи на те, що скалярії миролюбні і неквапливі, але дуже лякливі, риби до них можна підселити зграйку яскравих харацинових рибок , причім краще лише одного виду. Наприклад червоних неонів, родостомусів або мінорів від 20 до 30 особин.    

Акваріум із веселковими рибками
Акваріум із веселковими рибками

Акваріум з веселковими рибками 
Акваріум з веселковими рибками – це маленький шматочок австралійської природи у Вас вдома. Акваріум зі зграйкою від 10 до 30 райдужниць зачаровує плавним рухом всієї зграї. Веселкові рибки дозволяють акваріуму створити акваріум з багатим рослинним ландшафтом. Оскільки риби доволі великих розмірів – до 15 см, то для них потрібно багато місця для плавання, а найкращим декором буде низькоросла рослинність у поєднанні з 1-3 кущами великих крислатих рослин, найкраще різноманітні криптокорини (Cryptocoryne pontederiifolia, Cr. aponogetifolia, Cr. wendtii, Cr. ciliata), невеликим корчем і довершать загальну картину крупні камені. Для акваріуму з веселковими рибами необхідна тверда (dh=8-30), слаболужна (ph=6.8-8.0) вода і температурний режим 22-27оС. Такому акваріуму потрібне яскраве освітлення.   

"Малавійський акваріум"
"Малавійський акваріум"

Малавійський Акваріум
Малавійський акваріум – це особливий акваріум. Річ у тім, що природа створила в озері Малаві (Африка) унікальний підводний світ. Більшість риб озера – то ендеміки: зустрічаються тільки в цьому озері. У акваріумах поширені численні малавійські цихліди, які відзначаються великими розмірами 15-20 см, найрізноманітнішими кольорами і формами. Акваріум цього типу декорують великими каменями, причому використовують вапняк, який не застосовують у інших типах акваріуму, з них будується кам’яна гірка в кілька ярусів з безліччю щілин, печер і укриттів. Також варто помістити товсті і крислаті корчамі з мінімумом низькорослих і товстолистих рослин, часом рослини взагалі можуть бути відсутні. Вода для акваріуму повинна відповідати характеристикам озера Малаві: жорсткість близько 12, Na-21 міліграма/л, K-6,4мг/л, Ca-19,8мг/л, Mg-4,7мг/л, Cl-4,3мг/л, SO4-5мг/л, ph-7,7-8,6, T-26-28оC. Із доступних у нас малавійських риб можна придбати в такий акваріум: хаплохромісів, блакитних дельфінів, золотого леопарда, цихлиду-тапіра, золотого папугу, меланохроміса йоганна, перлину лікому, псевдотрофеуса зебри. З цих риб можна створити комбінації і підібрати по 1-у самцеві і 1-3-х самки кожного виду. Освітлення малавійського акваріуму повинне бути яскравим, але це часом спричиняє проблеми із заростанням скла і каменів одноклітинними водоростями, тому часто необхідне чищення.    

Золота рибка
Золота рибка

Акваріум із золотими рибками
Акваріум із золотими рибками залишається класикою впродовж 1000-і років, за цей час виведено велику кількість форм і порід, тому завжди є широкий вибір до смаку і до вподоби: Панда, Чорні Водяні Очки, Чорний телескоп, Золота Перлина, Оранди (срібна, блакитна, чорна, біла, золота), Золота Оранда-телескоп, Ситцевий Вуалехвіст. Акваріум для них краще обладнати яскравим освітленням і могутнім біофільтром, що забезпечить прозорість води. Золоті рибки багато риються в ґрунті, тому бажано, щоб він був або крупним піском, або дрібним гравієм. Світлі риби краще виглядають на темному ґрунті. Враховуючи, що Золоті рибки харчуються рослинами, в акваріумі з ними можна містити твердолисті рослини типу: анубіусу, ехінодорусів, апоґетонів тощо. Для декоративності можна помістити великий корч в центрі, засаджений яванським мохом. Характеристики води особливої ролі не відіграють, але не варто давати дуже тверду чи кислу воду.  

Дискуси
Дискуси

Акваріум із дискусами
Хороший акваріум із дискурсами, декорований з витонченим смаком рослинами і корчами, завжди вражає незвичайною формою і “морським” забарвленням риб. Багата рослинність вигідно підкреслює всю красу цих рибок. Створення такого акваріуму вимагає професіоналізму, значно більшого, ніж для інших акваріумів. Це пов’язано з високими вимогами до утримання дискусів. В першу чергу, це температура – 28-31 градусів. Така висока температура не підходить для більшості рослин. По-друге, освітлення повинне бути приглушеним, чого легко досягти за допомогою плаваючих рослин річії та пістії. По-третє, дикуси дуже чутливі до накопичення у воді органіки. Потрібний добрий біофільтр і часті підміни води ( від 30% до 70% в тиждень). Для такого акваріума підходить м’яка (dh=3-9) і слабокисла (ph=5.5-7) вода. Дискусів краще утримувати групою 6-15 рибок. Рослини густими групами висаджують на задньому плані, а спереду залишають багато вільного для плавання місця. Як і у випадку скалярій, до дискусів вартує підселити зграйку дрібних яскравих харацинових рибок.  

Цей "Харациновий акваріум" представлений синіми неонами
Цей “Харациновий акваріум” представлений синіми неонами

Харациновий акваріум
Такий акваріум є одним із найбільш цікавих у тому плані, що кількість видів харацинових риб є дуже великою, вони мають різні форми, розміри і надзвичайно широку палітру кольорів. Отож можна комбінувати зграйки за контрастом, кольоровою гамою та яскравістю. Особливістю такого акваріума є багата рослинність, яка висаджується густими групами високорослих і широколистих зі значними проміжками низьких і дрібнолистих. На передньому плані залишають багато простору для плавання, де рибки постійно перебувають. Усе можна декорувати великим крислатим корчем. При створенні такого акваріуму, варто зауважити, що різні види тримаються у різних шарах води. Так біля поверхні завжди будуть скляні тетри, таєрії коса і обліква; у товщі води плавають тернеції, чорні неони, ліхтарики, пристели, колумбійські тетри, мінори; біля дна перебувають червоні і сині неони, геміґрамуси Блегера та родостомуси, меґалоптерікси. Рибки дуже добре виглядають однією великою (20-40 особин) зграєю. Для харацинового акваріуму підходить вода: dh=1-12, ph=6,5-7, T=22-26. Якщо у Вас залишаються ділянки відкритого дна, то краще застосовувати темний ґрунт, на тлі якого тетри виглядають значно барвистіше. Цього можна добитися, додаючи в ґрунт торф’яну крихту, базальтовий пісок, дрібний чорний щебінь. 

Самці гупі вражають різноманіттям своїх форм і кольорів
Самці гупі вражають різноманіттям своїх форм і кольорів

Акваріум з гупі
Найвідоміші, проте, не втратили до себе інтересу гупі, удостоювалися всіляких варіантів оформлення акваріума. І цей багатий досвід показує, що гупі прекрасно виглядають на тлі густих заростей високорослих і дрібнолистих рослин, таких як больбітис, кабомба, лімнофіла, ротала. Якщо рослин в акваріумі багато, то потрібно цілодобово аерувати воду в уникнення перепадів кислотності, які гупі погано переносять. Ефектнішим виходить акваріум з одним різновидом гупі при переважанні самців. Для такого акваріума підходить вода: dh=3-15, ph=6,8-7,5, T=23-26.

У "голландському акваріумі" акцент падає на рослини, а не на риби
У "голландському акваріумі" акцент падає на рослини, а не на риби

Голландський акваріум
Під терміном “голландський акваріум” розуміється акваріум, в якому перевага віддається рослинному оформленню. Більш того, в такому акваріумі рибки можуть бути взагалі відсутніми. Значна увага в устаткуванні такого акваріума приділяється освітленню, як інтенсивності, так і спектральним характеристикам. Як правило в таких акваріумах освітлення комбінується з ламп різного типу, що створюють різне освітлення на різних ділянках акваріума. Для такого акваріуму вибирають рослини, які створюють хороший контраст, велике листя супроти маленького листя, овальне листя на противагу ланцетоподібному, червоні кольори проти зелених і так далі. Найвищі рослини при задній стінці акваріуму, а маленькі спереду або на терасах в глибині. Висадка рослин рядами завжди дає позитивний візуальний ефект. Наприклад, ряд від правого заднього до лівого переднього кута. Так найкраще садити лобелію, лімнофіли, людвіґії, мікрантемуми, тощо. Яванські мох та папороті краще садити терасами. Асиметричне розташування рослин створює враження змінної глибини, тераси повинні бути різних висоти і розміру. Для голландського акваріуму варто використовувати рослини, що ростуть дуже повільно – не треба буде їх часто обстригати.

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

6 Comments

 1. Вересень 12, 2009
  Reply

  ПРИВІТ люлбю рибок особливо скалярій займаюсь 10 років вдалося розводити,зараз пробую розводити цитрусову цихлазому.займамаюсь ремонтами цікавить в інтерєрі дизайн акваріумів

 2. Вересень 12, 2009
  Reply

  зараз пробую розводити цитрусову цихлазому хочу знати яка самка

 3. калян
  Березень 6, 2011
  Reply

  яка ціна на акваріум

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

44 − 37 =