
Андрій М. ЗАМОРОКА
Декорування акваріуму залежить від смаку та вподобань його власника. На Землі налічується понад 65 мільйонів акваріумістів, і повірте мені, не існує жодного акваріуму із однаковим декором. Це залежить від багатьох факторів: типу води, видів рослин, їх догляду і видів рибок, що утримуються. Але найперше – то відчуття прекрасного у самого акваріуміста. Часом, за мінімуму декоративних об’єктів, можна створити справжній живий шедевр, а іноді необхідні значні зусилля та грошові затрати. Та як би там не було, але при декоруванні слід керуватися кількома ключовими правилами креативу, які ми розглянемо далі…
Акваріум – це модель природної екосистеми з усіма її функціональними блоками (рослинами, тваринами і мікроорганізмами), тому перше правило декорування – це максимально наблизити умови до природніх. Саме з цієї причини недоречними у акваріумі є іграшкові водолази, русалки, кораблики, керамічні витвори, мушлі і черепашки молюсків тощо – все, що псує естетичну цінність.
Одним із головних декоративних та функціональних елементів акваріуму є ґрунт. Це може бути грубозернистий пісок, дрібний чи середній гравій, дрібна галька тощо, за забарвленням – в основному, світлий або темний з численними проміжним переходами. У ґрунт висаджують рослини, тут живуть мікроорганізми, декотрі риби копирсаються у ньому. Ґрунт насипають з нахилом до переднього скла так, щоб утворилася похила площина. Для урізноманітнення ландшафту включають великі та малі камені, випадково розкидані по дну, насипані у вигляді гірки або групами різних розмірів. Із неживих декоративних об’єктів дуже привабливо виглядають різноманітні корчі. Надзвичайно важливою частиною оформлення є рослини – вони надають усій композиції яскравості та життя. Фактично, у 99% випадків, неповторність акваріумного декору забезпечується рослинми (ясна річ лише живими), які ще й виконують незамінні функції регелювання концентрацій розчинених у воді вуглекислого газу, нітратів та фосфатів. Комбінацією кольору і фактури ґрунту, різних розмірів каменів та корчів, рослин і риб можна добитись дуже і дуже непоганих, а то й фантастичних результатів.
Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, перейшовши за цим лінком
Ефектність вигляду акваріума залежить від кількох чинників: його розмірів, розмірів і забарвлення риб, правильного розміщення об’єктів декору та рослин. Сьогодні ми розглянемо два приклади: перший – це малий акваріум з дрібними рибками; другий – великий акваріум оформлений під великих яскраво забарвлених риб.

Отож, на фото, ви можете побачити невеликий акваріум (об’єм близько 60-80 літрів) з десятком дрібних риб і багатою рослинністю. Тут застосована концепція “двох центрів”, якими виступають корч (зліва) та великий камінь (справа). Уже довкола кожного з них побудовані дві окремі композиції. Зверніть увагу на те, що більшість рибок зібрана у правому куті, де є багато вільного місця.

Центром першої композиції є великий корч, який винесений на передній план, а густі зарості водних рослин висаджені позаду – вздовж задньої стінки акваріума. У цій композиції використані високі рослини такі як (зліва на право): Бакопа, Гіґрофіла двоформна, Щитолисник, Гіґрофіла коримбіта й Кабомба. Для усіх них властивий дуже швидкий ріст, тому час-від-часу їх необхідно обстригати – вони будуть кущитися. Центральним об’єктом другої композиції є великий камінь, який підтримує насипану із гравію гірку позаду. На передньому плані він засаджений суцільним килимом Геліохарису, а на гірці висаджені Бакопа – на задньому плані, карликовий Ехінодорус й Анубіас – спереду. Усі ці рослини, за винятком Бакопи, є низькорослими і ніколи не виростають більшими 5-8 см. Одночасно, увесь передній план – порожній, проте розрахований на те, що за кілька тижнів цілковито вкриється густими заростями Геліохарису.

Даний акваріум розрахований на великих і яскравих дискусів, які повинні приковувати погляд спостерігача, а елементи декору виконують лише допоміжну, проте важливу роль, оскільки подають риб у вигідному ракурсі. Дизайнер застосував дуже цікаву концепцію “симетрії”, зробивши, практично, дзеркальні відображення правої і лівої частин. Цим він забезпечив достатню кількість вільного простору для дискусів, сховок для родостомусів й вільну поверхню для Карнеґієл. Рослини висаджені у три яруси й утворюють спуск до центру та переднього скла.

Нижній ярус винесено на передній план і складений із, висаджених куртинами, карликової Бакопи та яванського моху. Причому, яванський мох, окрім суто естетичної, виконує ще й дуже важливу для дискусів функцію підкислення води. Для контрасту із темним дрібногравієвим ґрунтом, по центру, зроблено насип зі світлих округлих каменів, що чергуються із куртинами рослин, – це надає загальної завершеності і гармонійності композиції.

Основою другого ярусу є два невеликі, вкриті яванським мохом, корчі, гілки яких можна побачити симетрично від центру. Обидва корчі густо засаджені серцелистими Ехінодорусами та Альтернатерами. Причому, комбінація рослин із зеленим і червоним забарвленнями є гармонійним продовженням контрастності у першому ярусі. Перевага Ехінодорусів у тому, що при яскравому освітленні вони залишаються низькорослими, а от Альтернатери треба постійно обстригати.

Третій ярус характеризується дуже чітким і лаконічним вираженням – це два розкішні кущі Мікросоріуму великолистого (Таїландська папороть). Ця папороть, розвиваючись, не досягатиме поверхні води, тому зберігатиме структуру декору.
У наступних публікаціях, ми обов’язково розглянемо інші варіанти декорування акваріуму.
Автору буде корисно та цікаво знати Вашу думку про написану розповідь. Залишіть свій відгук про статтю у вікні нижче. Вкажіть своє ім’я чи нік, емейл, напишіть текст, введіть два слова запропоновані програмою у віконечку нижче і натисніть submit
[…] Акваріум декорують як і при утриманні інших Харацинових – густі рослини висаджують біля задньої стінки, залишаючи великий простір для плавання спереду. Красиво виглядають у декорі великі камені та крислаті корчі, які надають відчуття первісної природи Амазонки. Більшу частину часу піранії проводять на вільній від рослин ділянці, зібравшись у зграйку, але часто вони ховаються у заростях водних рослин, висунувши зі сховку лише частину голови. Піранії часто ховаються у заростях рослин, виставивши лише голову. джерело: http://www.piranhas-fr.com […]