АКВАРІУМ ІЗ ХАРАЦИНОВИМИ РИБКАМИ

Геміґраммус середній (Hemigrammus intermedia)
Геміґраммус середній (Hemigrammus intermedia)

 

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Різноманіття харацинових чи, як їх інакше називають, тетрових рибок просто вражає своїми барвами та формами, тому й не дивно, що вони стали популярними у домашніх акваріумах. Яскраві рибки, які снують по акваріуму такими живими зграйками, відомі й поміж людей далеких від акваріумістики. Найбільш популярними стали неони, мінори, тернеції, скляні тетри та незліченна кількість інших. У повсякденному житті ці маленькі рухливі кольорові рибки отримали тривіальну назву Тетри, яка є скороченням від назви роду Тетрагоноптерус.

Неони червоні (Paracheirodon axelrodi) у акваріумі
Неони червоні (Paracheirodon axelrodi), у акваріумі, справляють незабутнє враження

Акваріум із “харацинками” – це велика атракція для стороннього спостерігача. Кого ж не причаровували зграйки червоних, синіх, чорних неонів чи неонів-імітаторів? Хіба напівпрозорі скляні тетри можуть когось залишити байдужим до цього витонченого творіння природи? Чи можуть залишитись непоміченими, скажімо, веселкові пульхери? Для непосвяченого, видається, наче рибки світяться із середини. І ці хмарки живого світла снують на фоні соковитої зелені акваріумних рослин, створюючи вдома чи у офісі атмосферу затишку, рівноваги і добробуту.

Неони червоні (Paracheirodon axelrodi) у природних умовах, як і більшість Харацинових, живуть у каламутних водах, де яскраве забарвлення дає змогу розпізнати своїх
Неони червоні (Paracheirodon axelrodi) у природних умовах, як і більшість Харацинових, живуть у каламутних водах, де яскраве забарвлення дає змогу розпізнати своїх

Із суто наукового погляду, ряд Харациноподібних (Characiformes) налічує близько 1500 видів, що розподілені між 13 родинами, з-поміж яких найбільшого розповсюдження між акваріумістами набули представники родини Харацинових (Characidae) або, як уже згадувалось, Тетрових. Це дрібні рибки завдовжки 1-10 см. Характерне яскраве забарвлення зумовлюється не стільки пігментами – природними барвниками, – як інтерференцією світла на поверхні луски. Особливістю Харацинових, що відрізняє їх від інших риб є наявність жирового плавця (у кількох видів відсутній), котрий міститься між спинним та хвостовим. Його призначення залишається нез’ясованим, проте, вважається, що він є залишком більшого плавця, котрий був наявним у предків цих риб. Окрім цього плавця, у Харацинових є ще особлива структура, – так званий, орган Вебера – вервиця дрібних кісточок, що з’єднують плавальний міхур і внутрішнє вухо. Цей орган виконує функцію уловлення високочастотних звуків. Харациноподібні розповсюджені у тропіках двох континентах – у Африці та Південній Америці, а після з’єднання обох Америк сухопутнім мостом, вони проникли й у тропічну частину Північної Америки.

Для тих, хто має намір обзавестись акваріумом і тетровими рибами, слід пам’ятати, що вони надзвичайно вибагливі та вразливі. Більшість з них потребують спеціальних умов пом’якшення (не більше dh=5-12) та підкислення (не менше ph=6-7) води, підтримання високої температури (не менше 23-25 градусів за Цельсієм). Одні харацинки вразливі до різноманітних бактеріальних чи грибкових інфекцій, а інші є більш стійкими. Тому, моя порада буде простою – сміло заводьте тетровий акваріум, якщо маєте хоча б нетривалий досвід утримання якихось інших рибок. Без належних умов та досвіду утримання, тетри просто будуть гинути у Вашому акваріумі. Отже, основні засади утримування Харацинових у акваріумі.

Геміґраммус Блегера (Hemigrammus bleheri)
Геміґраммус Блегера (Hemigrammus bleheri)

Тетр варто розподілити на дві умовні групи: вибагливі та мало вибагливі до умов утримання. Кажучи науковою мовою, маємо справу зі стенобіонтними видами – виживають лише при чітко заданих умовах середовища, та еврибіонтними видами – виживають за значних коливань умов середовища. Отож, до першої групи належать червоні (Paracheirodon axelrodi) та сині неони (Paracheirodon innesi), червоноротий геміґраммус (Hemigrammus rhodostomus), геміґраммус Блегера (Hemigrammus bleheri), смарагдова тетра (Moenkhausia pittieri), скляна тетра (Prionobrama filigera) та багато інших. Для цих риб потрібна чиста вода, особливо для геміґраммусів Блегера та червоноротого, і скляної тетри – ці рибки живуть у швидких протічних струмках з прозорою водою, що стікають із гір Південної Америки. Тому їхнє тіло струнке, немає забарвлення, окрім плавців, прозоре. Для неонів та смарагдових тетр необхідна більш кисла вода, оскільки, у природі, вони живуть у лісових потічках і невеликих ріках басейну Амазонки, де багато гнилого листя і водяних рослин. Прозорість таких вод не дуже висока, тому для орієнтації й розпізнавання особин свого виду вони мають яскраве забарвлення із синіх та червоних смуг, а смарагдова тетра – маскувальне – зеленого кольору. При утримуванні харацинок цієї групи у акваріумі, варто запам’ятати кілька простих правил: вода повинна бути дуже м’якою (dh=1-5), дещо підкисленою або майже нейтральною (ph=6,5-7), а температура – 23-25 градусів за Цельсієм.

Пристела (Pristella maxillaris)
Пристела (Pristella maxillaris)

До другої групи належать рибки, що живуть у руслі самої Амазонки або її великих приток, а також Оріноко і печер Мезоамерики. Зокрема, це такі риби як тернеції (Gymnocorymbus ternetzi), мінори (Hyphessobrycon eques), чорні неони (Hyphessobrycon herbertaxelrodi), таєрії (Thayeria boehlkei), колумбійські тетри (Hyphessobrycon columbianus), ліхтарики (Hemigrammus ocellifer) тощо. Загалом, це досить велика група акваріумних рибок, які є значно менш вибагливими до умов утримування. Так, для них може годитися й більш тверда вода dh=1-8, а для печерних мексиканських астианаксів (Astyanax fasciatus mexicanus) може бути й ще твердіша – до dh=12. зазвичай, ці риби живуть у підкисленій гуміновими кислотами воді, тому реакція середовища може становити ph=5,5-7. Температура повинна коливатися в межах 22-26 градусів за Цельсієм.

Як для першої, так й для другої груп риб потрібно, щодекади, на 1/3 підмінювати воду у акваріумі. І підтримувати загальну чистоту води, що перешкодить надмірному розмноженню хвороботворних мікроорганізмів і захворюванням риб. Щодо годування, то ці риби є невибагливими і не перебірливими – їдять усі види живих та сухих кормів.

Акваріум завжди привертає увагу своїм незвіданим підводним світом, але це складна система, яка потребує постійної підтримки, затрат часу, зусиль та коштів. Тому, якщо Ви задумали його як розвагу чи іграшку, то краще відмовтесь від цієї затійки, бо рибок, що загинуть заради Вашої забавки, до життя повернути буде неможливо…

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

6 Comments

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

60 + = 62