НОВІ ІХТІОЛОГІЧНІ ЗНАХІДКИ ЗА 2009 РІК

Риби вирізняються найбільшою кількістю видів з-поміж усіх хребетних тварин. Джерело: http://www.graphicshunt.com
Риби вирізняються найбільшою кількістю видів з-поміж усіх хребетних тварин. Джерело: http://www.graphicshunt.com

 

Руслан ЖИРАК

 

“Станіславівський натураліст” продовжує підбивати підсумки 2009 року і сьогодні піде мова про нові види риб відкриті впродовж цього року. Аналіз публікацій у провідних світових іхтіологічних та зоологічних журналах показав, що клас риб поповнився 289-а видами (джерело: http://www.worldfish.de/sci2009.htm), 33-а родами і підродами та 1-єю підродиною! Звичайно, наш журнал не може провести огляд усіх нововідкритих видів, а багато з них ідентифіковані лише на ґенетичному рівні, тоді як на морфологічному не відрізняються один від іншого. Ми вирішили навести всього кілька прикладів з цього велетенського числа нових видів риб.


Ґощтонія антарктична (Gosztonyia antarctica Matallanas, 2009). Джерело:http://www.livescience.com
Ґощтонія антарктична (Gosztonyia antarctica Matallanas, 2009). Джерело:http://www.livescience.com

1. В морі Беллінсґавзена в Антарктиді між двома островами – на захід від Антарктичного півострова, на глибині близько 615 метрів було виявлено новий вид риб — Ґощтонію антарктичну (Gosztonyia antarctica Matallanas, 2009). Автором відкриття є Хесус Маталланас з Автономного Університету Барселони. Він зібрав чотирьох представників нового виду, кожен з яких завбільшки 25-30 сантиметрів. Відкриття було зроблене під час двох експедицій Іспанського Інституту Океанографії, які проводились влітку 2003 і 2006 років, а детальний звіт про знахідки з’явився на початку 2009 року в січневому номері журналу Полярна біологія (Polar Biology). Знайдений вид належить до родини бельдюгових (Zoarcidae), яка налічує близько 240 видів. Джерело: Matallanas J. (2009). “Description of Gosztonyia antarctica, a new genus and species of Zoarcidae (Teleostei: Perciformes) from the Antarctic Ocean”. Polar Biology 32 (1): 15. doi:10.1007/s00300-008-0496-y.

Риба-жаба психоделічна (Histiophryne psychedelica Pietsch, Arnold, et Hall, 2009). Джерело: http://www.frogfish.ch
Риба-жаба психоделічна (Histiophryne psychedelica Pietsch, Arnold, et Hall, 2009). Джерело: http://www.frogfish.ch

2. Біля берегів острова Амброн в східній частині Індонезії виявлено новий вид Риб-жаб. Яскрава риба живе на коралових рифах і пересувається стрибками по морському дні. За своє неординарне забарвлення вчені назвали її “психоделіка”. Наукова назва виду – Риба-жаба психоделічна (Histiophryne psychedelica Pietsch, Arnold, et Hall, 2009). Риба належить до роду морських клоунів (Histiophryne) родини клоунових риб (Antennariidae). Психоделічна жовта риба вкрита біло-синіми смугами, які розходяться в різні боки від її блакитних очей і це дозволяє їй добре мімікрувати під корали. У неї широка і плоска голова, а очі напрямлені прямо вперед, яку людини. Желеподібне тільце риби розміром з кулак, вкрите товстим шаром шкіри, зібраної в складки, для захисту від гострих коралів.

За повідомленням американського наукового журналу Copeia, дивну рибу помітили аквалангісти, за їх словами, вона втікала від них короткими стрибками, відштовхуючись від морського дна черевними плавцями. Така здатність обумовлена незвичною формою і розташуванням хвоста і плавців, які нагадують лапи тварин. Пірнальники не змогли ідентифікувати рибу і відправили її та знимки експерту Теду Пітчу в університет Вашинґтона, який на основі аналізу ДНК встановив, що це новий вид. Цю рибу вперше виявили близько 20 років тому, але про неї забули, тому, що його невірно класифікували і згадали, тільки після знахідки в Індонезії. На думку Марка Єрдмана, старшого радника морської програми Міжнародного товариства захисту навколишнього середовища, це значне відкриття: “Риби-клоуни вважалися достатньо добре вивченою родиною і ось природа піднесла такий сюрприз. Різноманіття невідомих істот, які мешкають біля берегів Індонезії і в Кораловому трикутнику, вражає уяву дослідника…” Джерело: Pietsch, T., Arnold, R., and Hall, D. (2009). “”A bizarre new species of frogfish of the genus Histiophryne (Lophiiformes: Antennariidae) from Ambon and Bali, Indonesia””. American Society of Ichthyologists and Herpetologists. Retrieved March 1, 2009.

Стифодон меле (Stiphodon mele Keith, Marquet et Pouilly, 2009). Джерело: http://www.mnhn.fr
Стифодон меле (Stiphodon mele Keith, Marquet et Pouilly, 2009). Джерело: http://www.mnhn.fr

3. В прісних водоймах островів Вануату і Нова Каледонія виявлено новий вид бичків роду Стифодон (Stiphodon), родини бичкових Gobiidae. Знахідка отримала наукову назву Стифодон меле (Stiphodon mele Keith P., Marquet G. et Pouilly M. 2009). Джерело: Keith P., Marquet G. & Pouilly M. 2009. — Stiphodon mele n. sp., a new species of freshwater goby from Vanuatu and New Caledonia (Teleostei, Gobiidae, Sicydiinae), and comments about amphidromy and regional dispersion. Zoosystema 31 (3) : 471-483.

Даніонела Дракула (Danionella dracula Britz, Conway et Rüber, 2009). Джерело: http://www.news.nationalgeographic.com
Даніонела Дракула (Danionella dracula Britz, Conway et Rüber, 2009). Джерело: http://www.news.nationalgeographic.com

4. Біологи з Лондонського природничого музею виявили незвичну рибу, яка водиться в одній з водойм Бірми і має “упирячі” ікла. Істоту зразу ж назвали на честь книжкового упиря графа Дракули – Даніонела Дракула (Danionella dracula Britz, Conway et Rüber, 2009). Незважаючи на дуже дрібні розміри, прозоре тіло не більше 17 міліметрів, її зуби за рибними мірками виявились величезними. Як повідомили вчені, за всіма ознаками даний вид належить до коропоподібних, проте, ні один з 37000 видів даного ряду не має на щелепах зубів: вони втратили їх близько 50 мільйонів років тому в верхньому еоцені.

На основі аналізу ДНК встановлено, що у Дракули за останні 30 мільйонів років розвинулись власні зубні структури – нарости, які виходять і складаються з щелепної кістки, схожі на ікла. Крім того, порівнявши D. dracula з її найближчим і найкращим родичем Даніо реріо (Danio rerio Fowler, 1934), біологи з’ясували, що у згаданого виду в ході еволюції зникли 44 кістки. Дослідників не менше вразила і наявність відмінностей між статями: наприклад, “ікла” у самок практично відсутні, а у самців більші тазові плавці.

Іхтіолог Ральф Бріц глянувши на риб під мікроскопом був вражений наявністю зубів. Також він повідомив, що бачив, як самці використовували “ікла” в сутичках. Крім того, доктор висунув гіпотезу, що випадково Дракули можуть потрапляти в домашні акваріуми поряд з іншими рибками. Джерело: Ralf Britz, Kevin W. Conway, Lukas Rüber. (2009-03-06). Spectacular morphological novelty in a miniature cyprinid fish, Danionella dracula n. sp.. The Royal Society. Retrieved on 2009-03-11.

Омпок вузькоротий (Ompok brevirictus Ng et Hadiaty). Джерело: http://www.planetcatfish.com
Омпок вузькоротий (Ompok brevirictus Ng et Hadiaty). Джерело: http://www.planetcatfish.com

5. Виявлений новий вид сомів, роду Ompok, родини звичайних сомів Siluridae, який водиться в невеликих річках на західних схилах гір Пусат-Ґайо, провінції Ачех, на Суматрі, отримав назву Омпок вузькоротий (Ompok brevirictus Ng et Hadiaty, 2009) Він дуже схожий до видів Ompok siluroides і Ompok miostomus, і відрізняється від них обрисами тіла біля основи плавців і в області нижньої щелепи. Джерело: Heok Hee Ng & Renny K. Hadiaty. Ompok brevirictus, a new catfish (Teleostei: Siluridae) from Sumatra. Zootaxa 2232: 50–60 (2009).

admin Written by:

2 Comments

 1. Serg
  Січень 20, 2010
  Reply

  Супер!!!
  Кльово що знаходимо ще нові і нові види риб))) ще б додумались якось зберігати ті що є було б супер!

 2. Січень 20, 2010
  Reply

  Риби є однією із найбільш перспективних груп хребетних, у якій можна буде зробити ще безліч відкриттів, адже океанічні глибини та дрібні струмочки й калюжі тропічних лісів є настільки слабо вивченими, що й досі вважаються абсолютно білими плямами на мапі Землі. Збереження видового різноманіття покладено на плечі національних парків та природних заповідників у різних куточках світу. Десь цей процес є більш, а десь менш ефективним, однак він є і з кожним роком та поколінням людей удосконалюється.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

99 − = 90