ТЕПУЇ – ЗАГУБЛЕНИЙ СВІТ або МАЙЖЕ ЗА АРТУРОМ КОНАНОМ ДОЙЛЕМ

Водоспад Анхель
Водоспад Анхель

Андрій М. ЗАМОРОКА

Направду, загублений світ Тепуїв лежить на межі Бразилії, Венесуели та Ґвіани. Око мандрівника здалеку привертають велетенські кам’яні плато, закутані у хмари, що високо здіймаються над зеленими лісовими рівнинами у піднебесся. Саме тут поселив своїх доісторичних істот Артур Конан Дойль, написавши захоплюючий пригодницький роман “Загублений світ”. Насправді, динозаври та інші первісні істоти давно вимерли, а дикі і жорстокі племена тут ніколи не жили, але тварини і рослини у цьому тропічному царстві холоду і вічного дощу, насправді, наче на іншій планеті, жодним чином не зв’язані із зовнішнім світом. Спробуємо пробратись у таємничий світ Тепуїв…

Тепуя Канайма
Тепуя Канайма

Південноамериканські тепуї є найдревнішим ґеологічним утворенням на Землі, яке збереглося до наших днів й відоме під назвою формація Рорайми, що походить від назви тепуї Рорайма. За оцінками науковців вони і ґвіанський кристалічний щит, складені із кварциту й пісковика, виникли в кілька етапів впродовж 3,6-0,8-и мільярдів років до нашого часу. Тобто, є ровесниками життя на нашій планеті.

Тепуя Рорайма - одна із найвідоміших тепуй Ґвіанського плоскогір’я
Тепуя Рорайма - одна із найвідоміших тепуй Ґвіанського плоскогір’я

Тепуї – це гори-плато, вигляд яких Ви можете побачити на світлинах. Середні висоти тепуїв складають 1500-1800 метрів над морем, хоча коливаються від 300-т до 3000 метрів. Найвища частина ґвіанського кристалічного щита зосереджена у його східній частині. Тут тепуї досягають висот понад 2000 м, наприклад, тепуя Аянґана чи Вокомонґ у Ґвіані. Проте найвища тепуя знаходиться на півдні – на кордоні Венесуели та Бразилії – Сієра де ла Небліна – більше 3000 метрів над морем.

Тепуя Кукенань
Тепуя Кукенань

Клімат тепуїв характеризується щоденними дощами та надзвичайно високою вологістю повітря і ґрунту. Саме тут розпочинаються найвищі у світі водоспади, і зокрема Анхель. Температура у тропічному лісі біля підніжжя тепуїв може складати 30 градусів за Цельсієм, а на їх вершинах у хмарну погоду, а хмари тут завжди, всього 5-6. Надзвичайно важкі умови для життя на плато призвели до того, що на висотах понад 1500 метрів жива природа є досить бідною. Твердий пісковик дуже важко піддається роздробленню коренями рослин, а постійні дощі вимивають ґрунт, тому рослини туляться по найменших щілинах та тріщинах у породі.

Рослини-хижаки, на тепуях, утворюють цілі зарості, як от ця Брохінія редукована (на фото - грубі салатові пагони)
Рослини-хижаки, на тепуях, утворюють цілі зарості, як от ця Брокхінія вкорочена (на фото - грубі салатові пагони)

Постійна хмарність і бідність ґрунту призвели до того, що значна частина рослин перейшли хижацького способу життя – вони плюють на комах, а не фотосинтезують. Особливістю тепуїв є те, що тут дуже велика кількість різноманітних орхідей і декотрі із них також перейшли до хижацтва.

Куртини, утворені Орекантом барвистим, є звичними для високогір’я тепуїв
Куртини, утворені Оректантом барвистим, є звичними для високогір’я тепуїв

Фауна і флора району тепуїв залишається величезною білою плямою на мапі Південної Америки, лише кілька із них є менш-більш добре вивченими. Зокрема, сюди належать уже згадувана Рорайма у Венесуелі, Івокрама-Мабура та Кайтеур у Ґвіані, Тафельберґ у Сурінамі та Саул у Французькій Ґвіані.

Брокхінія татеї - хижа рослина - живе без ґрунту, на голому камінні
Брокхінія татеї - хижа рослина - живе без ґрунту, на голому камінні

На основі досліджень в цих районах складений попередній перелік видів. Так, у 2001 році було обліковано понад 12500 видів квіткових рослин (без врахування даних з Бразилії та Колумбії). Проте, цей список є ще далеким від завершення, наприклад у Венесуельській частині ґвіанського щита виявлено 672 види папоротей, а у “Ґвіанах” – 638 видів. Співставивши ці списки, вчені виявили, що вони відрізняються на 74%, тобто кількість лише одних папоротей тут складає близько 1000 видів!

Очікувана кількість вищих судинних рослин, за оцінками біологів, складає 13,5-15 тисяч видів. З усього багатства флори 40-43% є ендеміками Ґвіанського плоскогір’я, іншими словами кажучи, понад 6000 видів більше ніде на Землі не зустрічаються. Втой же час кількість ендеміків на висотах більше 1500 метрів над морем складає близько 65% – такий ендемізм характерний для островів в океані, а не для суходолу! Окрім рослин науковці виявили 590 видів лишайників.

Невеличкі куртини Стеґолепісу та Брокхінії є піонерами на голому ґраніті тепуїв
Невеличкі куртини Стеґолепісу та Брокхінії є піонерами на голому ґраніті тепуїв

Сьогодні уже відомо поширення 1850 хребетних тварин на території Ґвіанського плоскогір’я, включно із бразильською його частиною. Так, встановлено розповсюдження 269-и видів амфібій, що складає 5,5% від світової фауни (у світі налічується 5000 амфібій), 295 видів рептилій (3,6% – 8100 видів у світі), 1004 видів птахів (10% – 10004 видів у світі) та 282 види ссавців (6% – 4600 видів у світі). Найбільше різноманіття очікується серед комах, уже встановлено поширення 7500 видів метеликів.

У декотрих місцях тепуї Рорайма виникають цілі криволіммя із Боннетії рораймської
У декотрих місцях тепуї Рорайма виникають цілі криволісся із Боннетії рораймської

З 1962 року, на території Ґвіанського плоскогір’я, венесуельський уряд створив 7 національних парків, які приймають тисячі туристів, 29 пам’яток природи і 2 біосферні заповідники, що складає 142280 квадратних кілометрів або 15% території країни. У Ґвіані цей показник є значно меншим – лише 627 квадратні кілометри (3% території країни). У Сурінамі наявно 18 заповідних територій загальною площею 7290 квадратних кілометрів (4,4% території країни). У Французькій Ґвіані заповідних територій на тепуях не існує, хоча заплановано 18, площею 6710 квадратних кілометрів (7,5% від площі країни).

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

8 Comments

 1. Січень 21, 2009
  Reply

  Все мрію побувати в тих місцях. І наче недалеко від мене, але всі їздять на курорти, дешево, комфортно…. але от така тропічна природа це спровжній кайф.

 2. Січень 22, 2009
  Reply

  Згоден, Тепуї – це моя мрія. Колись я туди помандрую :).

 3. Катерина
  Січень 31, 2013
  Reply

  Дякую за цікаву статтю!
  Цікавлюся подібними місцинами, де багато ендемічних видів

 4. Лютий 1, 2013
  Reply

  Радий, пані Катерино, що Вам до вподоби ця стаття. Світ довкола дійсно цікавий та надзвичайно захопливий – дізнавайтесь більше!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

65 − 56 =