НЕЗВИЧАЙНА КАРТОПЛЯ

Такої картоплі Ви ще не бачили! Бульби різних видів картоплі. Джерело ілюстрації: http://www.flickr.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Що може бути незвичайного у картоплі? Це настільки звичайна рослина на присадибних ділянках, що у житті більшості українців виник цілий аграрний ритуал садіння, сапання та збирання картоплі, а ще процедура знищення колорадського жука… Страви із неї не може замінити жоден інший продукт харчування. Деякі науковці сходяться на думці, що добробут та ріст населення Землі забезпечила не науково-технічна революція, а саме картопля – “другий хліб”!

Важко сказати, як раніше жили українці без таких улюблених картопляних вареників чи дерунів, але факт – Картопля звичайна або горбчаста (Solanum tuberosum L.) була завезена до нашої Європи лише у 1536 році, однак, дуже довго була непопулярним овочем… Це було пов’язано, у першу чергу із незвичною формою бульб – вони були далекими від відомих нам округлих картоплин, а більше нагадували людські фіґурки! Як і корінь мандраґори, бульби картоплі навіювали європейцям забобонний страх, більше того, південноамериканські шамани, на батьківщині картоплі, використовували людиноподібні бульби для своїх магічних ритуалів та замовлянь…

Різні види дикої картоплі: A: Картопля Гавґаса (Solanum haugasii); B: Картопля аґрімонолиста (S. agrimonifolium); C: Картопля мореліформна (S. morelliforme); D: Картопля лійкоподібна (S. infundibuliforme). Джерело ілюстрації: http://www.flickr.com

На своїй батьківщині – у Південній Америці, – дика картопля є бур’яном! Вона зростає так само, як наша лобода – на кукурудзяних та пшеничних полях, на подвір’ях обійсть індіанців, купах сміття, кам’яних огорожах, закинутих фермах, руїнах будівель, пустирях та інших не вельми привабливих місцях. Картопля заселяє найрізноманітніші марґінальні екологічні ніші, – від морських узбереж до альпійських лук у Андах, – які не принагідні для росту інших рослин, оскільки не витримує конкуренції з їх сторони. Проте найцікавіший факт, що більшість із цих “картопляних бур’янів” стійкі до фітофтори, вірусів, раку і навіть колорадського жука! 

Картопля безстеблова (Solanum acaule) на альпійській луці у Болівії. Джерело ілюстрації: http://www.flickr.com

Високогірна андійська Картопля безстеблова (Solanum acaule (Juz.) Hawkes & Hjert.), яка зростає на альпійських луках, є найбільш холодостійкою – витримує пониження температури до –8°С! Ця картопля абсолютно не схожа на вирощену на Вашому городі, вона нагадує радше подорожник – листя зібрані у невелику розетку, розпростерту на ґрунті. На кілька сантиметрів над ними підіймається квітконос із кількома фіалковими квітками, з яких, після відцвітання, виростають невеликі ягідки, похиляючись до землі.

Квіти Картоплі Чако (Solanum chacoense Bitter). Джерело ілюстрації: http://picasaweb.google.com

Не тільки сучасна трансґенна картопля не смакує колорадському жуку, а й один із її диких родичів – Картопля Чако (Solanum chacoense Bitter) також йому не до вподоби. Зростає цей вид у арґентинських саванах – пампасах, поміж степових трав. Її столони – підземні пагони, на яких утворюються бульби (бульби – це не коренеплоди, а видозмінене пагіння), проникають дуже глибоко у ґрунт, звідки їх не можуть викопати наземні тварини. Сама ж рослина невелика – всього 20-40 см заввишки і квітує синім цвітом. А от у Мексиці – Мезоамерика – зростає Картопля серцелиста (Solanum cardiophyllum Lindl.), яка стійка до фітофтори – паразитичного гриба, що спричинює почорніння листя і гниття бульб у культурних сортів. Росте Картопля серцелиста у дещо незвичних місцях – на скелях, тому й невеликого зросту, а бульби розміром зі сливу.

Картопля морелиподібна (Solanum morelliforme). Джерело ілюстрації: http://commons.wikimedia.org

Одначе, напевне, найбільш незвичне місцезростання, з-поміж інших, саме у Картоплі морелиподібної (Solanum morelliforme Bitter et Münch), яка оселяється на деревах! Справа в тому, що вона набула життєвої форми епіфіта і подібно до більшості тропічних орхідей та бромелій оселяється на гіллі великих дерев. Часом її можна віднайти у дуплах, тріщинах або й просто на корі дерев… Окрім епіфітного способу життя, вона відрізняється від інших й дуже дрібними квітами та ягодами – завбільшки зі смородину. З-під її куща, просто у повітрі, на столонах звисають маленькі бульби.

Квіти і листя Картопляного дерева (Solanum wrightii). Джерело ілюстрації: http://home.hiroshima-u.ac.jp

Але напевне ні епіфітні, ні наскельні, а ні високогірні види картоплі не зможуть здивувати більше, ніж вічнозелене Картопляне дерево (Solanum wrightii Benth.) заввишки 15 м! Ця картопля не утворює бульб, а основні зусилля скеровує на цілорічне цвітіння та плодоношення. Її коричнева кора вкрита довгими колючками; молоді пагони, а також листя густо опушені волосками. Листя досягає 30 см в довжину, а квіти в 10 разів більші, ніж у звичної нам картоплі. Ягоди Картопляного дерева дуже схожі на помідори, однак чорно-фіалкового кольору із синім відблиском, і неїстівні.

Зрештою, слід сказати, що картопля та паслін є близькими родичами, приналежними до одного роду, який так і називається Паслін (Solanum L.). Більше того, сюди приналежні і помідори (Solanum lycopersicum L.) та баклажани (Solanum melongena L.). То ж, часом, слід уважніше придивитись до звичних нам речей, аби побачити їх незвичайну природу. Залишайтесь зі “Станіславівський натуралістом” – попереду ще багато цікавого!

admin Written by:

9 Comments

 1. Липень 13, 2010
  Reply

  Цікаво, ніколи не думав, що є різні види картоплі, та ще й такі оригінальні.

 2. Липень 13, 2010
  Reply

  Рід Паслін, пане yAnTar, до якого, як Ви зрозуміли, належить і картопля, налічує понад 1500 видів, а у статті я згадав лише кілька, навіть не десяток… Багато, якщо не більшість, амерканських видів цього роду утворюють бульби і є картоплею. А загалом, абсолютна більшість людей вважає, що існує лише один вид картоплі, який вирощують на городах. Гадаю, ще багатьом буде цікаво дізнатись про розмаїття видів картолі.

 3. Липень 14, 2010
  Reply

  Про пасльонові я чув і про споріднені роди знаю – батат, мандрагора, але все одно цікаво було дізнатись про “картопляне дерево”

 4. Липень 14, 2010
  Reply

  Справді, пане yAnTar, Картопляне дерево – це незвичний родич картоплі… А ще цікавим є інший Паслін – содомське яблуко, – невеликий колючий кущ із великими жовтими “яблуками”, які порохняві всередині. Та й окрім нього є ще багато цікавих пасльонів.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 1 = 9