СТАЛОСЯ! ҐМО ДОЗВОЛЕНО ВИРОЩУВАТИ У ЄС

Кукрудза
Ґенетично модифікована кукурудза

Андрій М. ЗАМОРОКА

На минулому тижні Єврокомісія ухвалила рішення, яким дозволила вирощувати ґенетичномодифіковані картоплю та кукурудзу на території Європейського Союзу. Це рішення стало несподіванкою для ґрантожерних псевдозахисників природи на чолі із Ґрінпісом.

Останнє десятиліття, фінансовані хімічними корпораціями, виробниками отрутохімікатів та мінеральних добрив, “зелені” активісти вели потужну пропаганду проти ҐМО орґанізмів. Їхні донори далекоглядно почали формувати ҐМО опозицію розуміючи, що через широке впровадження новітніх і проґресивних біотехнологій, вони втратять сільськогосподарські ринки збуту отрутохімікатів. Справа в тому, що ґенетичномодифіковані орґанізми здатні замінити різноманітні пестициди та мінеральні добрива природними властивостями, які взяті у інших орґанізмів.

Свого часу, я уважно проштудіював “ґрінпісівську” та іншу “зелену” літературу присвячену анти-ҐМО пропаганді, зробивши для себе доволі парадоксальний висновок. “Зелені” будують свою аргументацію на страху можливого виникнення людських захворювань перед страхом можливого переносу ґенів стійкості до антибіотиків від модифікованих рослин до бактерій… Вони лякають небаченими мутаціями і виродженнями, якщо ҐМО продукти вживати у їжу, однак, жодного слова не кажуть про те, що інсулін-залежні пацієнти використовують препарати виготовлені із модифікованих бактерій і жоден із них не “мутував” чи перетворився на потвору… В той час, при звичайнісінькому захворюванні на грип, нашому орґанізму передається величезна кількість чужої ДНК, яка там і залишається! Природа сама безперервно здійснює ґенетичні модифікації, що веде до збільшення різноманітності та прискорення еволюції.

Допоки “зелені” скандували із транспарантами, Єврокомісія замовила ґрунтовні дослідження ҐМО у провідних лабораторіях та університетах ЄС. Вчені понад 10 років вели тестування і аналізи, нарешті давши вичерпний звіт – ҐМО не становлять небезпеки для навколишнього середовища та здоров’я людини. Базуючись на наукових, а не умоглядних, висновках, Єврокомісія дозволила вирощувати три сорти модифікованої кукурудзи та два сорти картоплі, залишивши за країнами-членами ЄС право вибору: дозволяти чи ні їх культивування на своїй території. Нову постанову уже привітали Швеція, Нідерланди, Німеччина та Чехія, які виступають за культивування ґенетичномодифікованих орґанізмів, одночасно категорично проти висловились Австрія та Італія, а Франція бажає провести додаткові дослідження і тестування. До слова, рік тому Німеччина заборонила вирощувати трансґенну кукурудзу сорту МОН810. Слід сказати, що нові сорти призначені суто для технічних, а не продовольчих потреб. Зокрема передбачено, що кукурудзяний та картопляний крохмаль використовуватимуть для паперової й текстильної промисловостей, а також для вигодовування худоби.

Активісти різноманітних громадських орґанізацій висловили своє невдоволення рішенням Єврокомісії. Одночасно комісар ЄС із питань захисту споживачів Джон Далі заявив у інтерв’ю каналу “Євронюз”: “Усі експертизи, усі висновки вчених, які є у нашому розпорядженні, однозначно свідчать: і картопля зі зміненим (ґенетичним – ред.) кодом, й інші продукти цього ряду – цілком безпечні”.

admin Written by:

9 Comments

 1. AS
  Березень 10, 2010
  Reply

  Цікаво.

 2. Березень 10, 2010
  Reply

  Ще б, пане AS. ЄС довго замахувався та рубав дуже точно і одним ударом!

 3. Rovena
  Березень 18, 2010
  Reply

  А что Вы скажете про маркировку ГМО, которую вот намедни ввели?
  Доходит до абсурда – значки “без ГМО” я вижу на воде, а знакомый, который работает в лаборатории, которая это тестит, регулярно приносит нам проверенную водку, и прочие сильноалкогольные напитки. Массовая истерия всегда была сильнейшим оружием, как доказал недавний карантин.

 4. Березень 18, 2010
  Reply

  Пані Rovena, радий, що читаєте наш журнал 🙂 . Рішення про обов’язкове маркування є, м’яко кажучи, дещо помилковим і застарілим. Адже наукові висновки ЄС кажуть про інше – ГМО є безпечними для довколишнього середовища та людини. Приклеїти лейбу “Без ГМО” і залякати людей страшною абрівіатурою це найпростіше. Однак, складно сприяти проґресу, бо саме він потребує капіталовкладень, то ж уряд пішов шляхом найменшого спротиву, мавпуючи давні рішення ЄС, які не підтверджені науково.

 5. andy_pit
  Березень 19, 2010
  Reply

  Вдячний за статті про ґмо, вони справді дали можливість подивитись на ситуацію з іншої точки зору, ніж це висвітлюють наші змі.

 6. Березень 20, 2010
  Reply

  Пане andy_pit, як показали дослідження, модифікована ДНК майже повністю розкладається у кишківнику, лише частина її проникає у кров, де руйнується спеціальними ферментами – нуклеазами. Дослід із мишами, яких впродовж 8 поколінь годували концентратом модифікованої ДНК, що кодує фосфолюмінісцентний білок, показав, що жодного разу не відбулось вмонтовування чужої ДНК у клітини мишей. Якщо б такий процес відбувся, то клітини синтезували б отой білок і мишки світилися у темряві!!! Було проведено сотні і тисячі дослідів і жодного разу не підтверджено шкідливого впливу ҐМО на орґанізм рецепієнта.

  Уся паніка нагнітається фінансово зацікавленими сторонами. Уявіть, тепер в Україні створили лабораторії для тестування на вміст ҐМО – це черговий податок із виробника, що збільшить ціну на продукцію, а платити доведеться покупцям. Яке ҐМО може бути у мінеральній воді? Це ж продукт неорґанічного походження! А лейбу “Без ҐМО” таки клеють – це маразм!!!

 7. Rovena
  Березень 23, 2010
  Reply

  с другой стороны, лаборатории открываются по всей стране. А это рабочие места для ученых. И, безусловно, новое оборудование…
  Хотя всё равно Вы абсолютно правы. Жаль, что наше Государство перенимает так немного полезных и интересных практик. А всё больше вот такие. Про ГМО.

 8. Квітень 9, 2011
  Reply

  Я завжди дивуюся, коли бачу наклейку “без ГМО” на такій хімії як “ред бул” і тому подібне… а ось ” з ГМО” ніколи не бачив 🙂

 9. Квітень 9, 2011
  Reply

  Пане Magnovskyi Igor, дискусія про лейби “Без ҐМО” – це наболіла тема… Однак, суть маркування полягає у тому, що покупець повинен мати інформацію, але в Україні усе зведено до маразму і ці лейби клеять на продукти, незалежно від того чи містять вони ҐМО, чи ні…

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 + 2 =