ЩО ТАКЕ ВІРУС ГРИПУ А H1N1?

Модель вірусу грипу. Джерело: http://www.dgk.de
Модель вірусу грипу. Джерело: http://www.dgk.de

 

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Прогнози ВООЗ збулись і розпочалась епідемія свинячого грипу. Тільки цього разу не десь за океаном – у Мексиці, як навесні, – а уже у наших рідних домівках – в Україні. Є жертви. Люди переповідають страхітливі чутки, яким більше вірять, аніж лікарям та урядовцям. Серед населення, наче пожежа, шириться паніка – люди сахаються кожного, хто б хоча раз чхнув чи кашлянув. І мені раптом чомусь нагадалася середньовічна Європа, коли у містах лютувала чорна смерть – бубонна чума…

Грип, звичайно, не чума, проте, щорічно від грипу помирає 250-500 тисяч чоловік у цілому світі, і ясна річ, антибіотики його не беруть. То що ж таке вірус грипу А H1N1? Цей субтип вірусу грипу А вважається найбільш патоґенним та найбільш розповсюдженим на Землі, який спричинює найпотужніші пандемії грипу. Вперше вірус грипу А H1N1 був відкритий у 1931 році американським мікробіологом Ричардом Шовпом. Це відкриття було здійснене через десятиліття після жахливої пошесті – “грипу іспанки”, яка забрала від 50 до 100 мільйонів життів по всьому світі. Вчені вважають, що причиною цієї епідемії (1918-1919 рр.) був або пташиний, або свинячий грип. Ці віруси спричиняють незвичну реакцію організму – “цитокіновий шторм”. Вірус активно вражає клітини легенів, спричинюючи надмірне виділення ними цитокінів, – особливих білків, які виконують низку різноманітних функцій, однією з них є узгодження сигналів між імунною, гормональною та нервовою системами. Надлишок цитокінів у легеневій тканині спричинює активну міґрацію туди лейкоцитів – білих кров’яних тілець. Вони атакують легені, руйнуючи їх, і спричинюючи виділення рідини у їх порожнини, що призводить до ускладнення дихання, нестачі кисню і смерті. Тобто, імунна система знищувала свій же організм… “Іспанка” забирала життя не як звичайний грип – дітей, старих і немічних, а саме молодих і повних сил людей, які мали сильну імунну систему!

Схема будови віруса грипу. Джерело: http://www.zephyr.dti.ne.jp
Схема будови віруса грипу. Джерело: http://www.zephyr.dti.ne.jp

Спалахи грипу спричиненого субтипом А H1N1 відмічалися практично кожні 10-15 років у різних країнах, однак, вони носили доволі локальний сезонний характер. З часу “іспанки”, найбільш широкомасштабною пандемією став Гонґконґський грип 1968-1969 років, коли померло понад мільйон чоловік. У кінці 60-х років минулого століття ВООЗ голосила лише 2 рівень небезпеки вірусу, а 11 червня 2009 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила 6 рівень небезпеки свинячого вірусу грипу!

Чому свинячий грип? Кожна група тварин хворіє тим вірусом, з яким вона пройшла спільний тривалий еволюційний шлях. У такому випадку хазяїн і паразит, а віруси є облігатними внутрішньоклітинними паразитами, тобто такими, що нездатні жити поза організмом, пристосовані один до іншого. Рецептори (за своєю природою вони цукри) на поверхні клітин господаря й аналогічні рецептори не поверхні вірусу підходять один до іншого, наче ключ до замка. Тому вірус може інфікувати лише того господаря, з яким він спільно еволюціонував. Люди еволюціонували з людським вірусом грипу, птахи – з пташиним, свині – із свинячим, коні – з кінським тощо… Ці віруси передаються між особинами одного або близьких видів, і дуже рідко до еволюційно далеких. Людина може заразитись свинячим грипом при контакті зі свинею, наприклад, фермер, який годує свиню. Але вірус не передається від людини до людини. Аналогічно і пташиний. Вчені найбільше побоюються, що людина інфікована людським вірусом грипу, підхопить ще свинячий чи пташиний, тоді можлива непередбачувана мутація і виникнення вірусу, що буде передаватись по системі: свиня – свиня – людина – людина – птах – людина – людина – і т. д…

Коли вірусологи виділили штам вірусу грипу А H1N1 “А/Каліфорнія/04/2009” у хворого з США, то вони виявили те, чого усі боялися – вірус мутував. Він містив елементи чотирьох різних вірусів: людського, Північноамериканського пташиного, Північноамериканського та Євразійського свинячого грипу! Шість ґенів північноамериканського вірусу свинячого грипу перекомбінувались з трьома іншими вірусами: свинячого, пташиного і людського грипу. Ґен гемаґлютиніну типовий для північноамериканського свинячого грипу, а от нейрамінідаза й ґени матрицевих білків є похідними від євразійського свинячого вірусу грипу.

Зусилля вчених спрямовані на виготовлення вакцин проти грипу. Джерело: http://www.dnr.state.md.us
Зусилля вчених спрямовані на виготовлення вакцин проти грипу. Джерело: http://www.dnr.state.md.us

На відміну від сезонного грипу, вірус А H1N1 спричинює ускладнений перебіг захворювання не тільки у групі ризику – людей з імунодефіцитами, серцево-судинними захворюваннями, діабетами, вагітних, похилих та дітей, а й цілком здорових молодих осіб. Симптоми нагадують звичайний грип та грипоподібні захворювання, проте, при розвитку ускладнень, останні проявляються на 3-5 дні хвороби. Причому стан хворого різко погіршується – впродовж 24 годин розвивається гостра дихальна недостатність. Розвивається автоімунна реакція – лейкоцити атакують легені, заповнюючи їх рідиною. Виникає вірусна пневмонія, спричинена грипом А H1N1. Вона також може ускладнюватись бактеріальною пневмонією викликаною Стрептококом пневмонійним (Streptococcus pneumoniae (Klein 1884) Chester 1901) та/або Стафілококом золотистим (Staphylococcus aureus Rosenbach 1884).

Вірус грипу А H1N1 є дуже небезпечним. Станом на середину жовтня 2009 року зафіксовано понад 400 тисяч інфікованих і близько 5000 смертей по всьому світі. На 1 листопада 2009 року в Україні 37 чоловік померли від даного грипу. Спалахнувши на Заході України, грип швидко розповсюджується в усіх напрямках. Найближчими днями хвиля епідемії досягне Києва, а до кінця наступного тижня Сходу і Півдня України. Тривалість епідемії в межах певної території – не довша 7-10-ти днів. Ретельно підготуйтесь до приходу вірусу.

До симптомів свинячого грипу А H1N1 належать: ускладнене дихання, блідість та синюшність шкірних покривів, ускладнене сечовипускання, відсутність сліз при плачі, нудота й/або блювота, слабість, головокружіння, непритомність, болі у грудях та животі.

При виявленні цих симптомів негайно зверніться до лікаря! Для ефективного лікування свинячого грипу А H1N1 застосовують інгібітори нейрамінідази – осельтамівіром та занамівіром, а паралельно антибактеріальну терапію – антибіотики.

Вакцинацію здійснювати підчас епідемії пізно, навіть не територіях Східної України – організм не встигне виробити антитіла до часу приходу епідеміологічної хвилі, а це може призвести до небажаних ускладнень.

З профілактичною метою залишайтесь вдома, уникайте прийому гостей чи відвідин кого-будь, поцілунків, рукостискань. Надівайте марлеві пов’язки, змінюючи їх кожні 3-4 години чистими, простерилізованими. Вони є ефективним бар’єром для аерозолю, що містить віруси. Відмовтесь від вживання алкоголю та тютюну. Дотримуйтесь особистої гігієни та підтримуйте чистоту, здійснюючи вологе прибирання за допомогою дезинфікуючих засобів – розчинів хлору, оцту тощо.

Не хворійте. І читайте “Станіславівський натураліст”. Усе буде добре.

admin Written by:

14 Comments

 1. Анна
  Листопад 1, 2009
  Reply

  Дуже дякую за добре розписаний патогенез позвитку вірусної пневмонії, надзвичайно корисна інформація для медиків!
  Матеріл Ви взяли з українських джерел чи зарубіжних, і якщо не секрет, то звідки?

 2. Natasha
  Листопад 1, 2009
  Reply

  djakuju harno za pojasnennja!!!!!

 3. Листопад 1, 2009
  Reply

  Дуже прошу, пані Анно. У тому й біда, що україномовних ресурсів присвячених цій проблемі немає. Матеріал взятий в основному із англомовної Вікіпедії та джерел, на які ссилається Вікіпедія. Сподваюсь дана інформація стане Вам у пригоді.

 4. Листопад 1, 2009
  Reply

  Пані Natasha, дуже втішений, що моя стаття стала Вам корисною. Не хворійте.

 5. Анна
  Листопад 1, 2009
  Reply

  Велике спасибі! Обов`язково подивлюсь!

 6. Листопад 2, 2009
  Reply

  Пане Прометей, матеріали за наведеною Вами інтернетланкою скидуються на збірку різнобійного непотребу людини, яка згідна повірити у будь-що, та не у факти. “Вони шукають те, чого неіснує, аби довести, що його неіснує…”

 7. Наталя
  Листопад 2, 2009
  Reply

  За останні кілька днів чути багато байок і страшилок про цей грип, типу що це легенева чума, бактеріологічна зброя і т.д. Тож дякую за цікавий матеріал.

 8. Листопад 3, 2009
  Reply

  Пані Наталю, нині вперше від липня у лідерах пошуків на порталі “Станіславівський натураліст” не чупакабра, а вірус грипу. От що значить телебачення – люди вірять усьому, що ллється із телеекранів, а це часто не найкомпетентніша інформація. Наша редколегія намагається правдиво і об’єктивно подавати матеріал, обґрунтовуючи його науковими фактами, а не чутками.

 9. Листопад 3, 2009
  Reply

  … стаття цікава… …неможе це бути генномодифікований вірус ціеї самої іспанки якщо я непомиляюся… !?

 10. Листопад 3, 2009
  Reply

  Пане чи пані anti_flu, ніхто незнає який саме вірус викликав епідемію “іспанки”. Адже на той час про віруси нічого не було відомо. Незадовго до тих подій було відкрито перший вірус – тютюнової мозаїки. Тому яким був віус “іспанки” вчені можуть лише припускати і будувати гіпотези.

  А теперішній вірус А N1H1 – це збіг неймовірних факторів, коли свиня була інфікована зразу 4-а різними вірусами грипу, які між собою схрестились. Але, як то кажуть, “imposible is nathing” – усе можливе.

 11. Листопад 3, 2009
  Reply

  … я з вами погоджуюся… правда читав давніше одну статтю про вірус іспанки…. і там було написано типу проте шо десь на Алясці було знайдено мертву жінку яка умерла віт тої самої іспанки…. і коли були взяті аналізи…. то вчені відновили 8 основних генів віруса і він виявився близьким до штаму пташиного грипу H5N1… тобто могли люди на основі різних видів вірусу грипу вивести новий тип вірусу грипу…. або сам вірус як було написано в статті почав мутацію від різних організмів які контактували між собою і дойшов до такого виду який ми маємо зараз – це про A N1H1, хотя і наш вірус грипу теж з кожним роком змінюється і ше незнати що ще нас чекає попереду…. це суто моє припушенння…..

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

25 − 16 =