РОСЛИНИ-КІЛЛЕРИ

nepenthes.jpg

Мар’яна МАЗУР 

Рослинний світ багатющий на форми та барви, оточує нас кожен день. Ми звикли до дерев, трав і численних квітів, не уявляючи свого життя без них. Проте, часом з-поміж таких звичних рослин трапляються справжні дива, як от хижі комахоїди. Їх уже важко назвати рослинами, адже вони полюють на тварин. Вони, неквапом вичікують свою жертву, іноді довгі години і дні розставляють свої липкі пастки, приваблюють запахом і виглядом, аби у найпринагідніший момент упіймати нетямущу комаху… 

У тропічній Азії, на Сейшельських островах, Мадаґаскарі і у Північній Австралії ростуть ліани Непентеси (Nepenthes). Як і всі ліани, вони продираються до світла по стовбурах інших дерев на десятки метрів у висоту. Крім звичайного листя у них є листя-глечики. Вони забарвлені в червоні, білі кольори, бувають і ясно-зелені з червоними цяточками. Черешок такого листка біля стебела широкий і плоский, а далі він перетворюється в тонкий вусик, який обвиває гілку дерева-господаря. На ньому і висить глечик для лову комах. У різних видів Непентесів глечики різноманітної форми, забарвлення та розміру: від 2,5 см до 50 см – це вже шлунок великої тварини. Туди могла б потрапити птахи і дрібні звірята. Над глечиком розкрита “парасолька” з довгими гострими волосками, під якими проходять тільки комахи. Краї глечиків вкриті дрібними борозенками, між якими всередину глеків стікає солодкий запашний нектар. Верхня частина внутрішньої стінки глеків вкрита восковим нальотом і чергова жертва плавно сповзає всередину, назустріч травним залозкам на дні пастки. У великому глеку може бути 1-2 літри травного соку, а комах – декілька сотень. Від глеків пахне гнилизною, і на цей запах злітаються нові комахи. Через 5-8 годин від них не залишається і сліду

У районах з помірним кліматом можна зустріти Росичку круглолисту (Drosera rotundifolia L.) . Цю рослину можна зустріти на Північному Кавказі, в Сибіру і на Далекому Сході, в Китаї й в Україні на сфагнових болотах, торфовищах у Карпатах, на Поліссі, у лісостеповій зоні (на півдні дуже рідко). Росичка є багаторічною трав’янистою комахоїдною рослиною 10-15 см заввишки. Квітки дрібні, зібрані в однобоке ґроно на верхівці стрілки. Цвіте з червня до липня. Стебло рослини прямостояче і дуже вкорочене, квіткова стрілка вдвічі-втричі довша за листки. Пластинки листків округлі, 0,5-1 см у поперечнику, відразу переходять у черешок. Листки зібрані в розетку, покриті червонуватими ловчими волосками-щупальцями з червоною головкою вгорі. Вона виділяє липку рідину і тому вся поверхня листка наче покрита росою (звідси і назва рослини). У центрі листка волосинки короткі, по краях-довші. Мухи, мурашки, приваблені блиском крапельок, потрапляють на листок і прилипають до нього. Жертва кидається, б’ється і при цьому зачіпає сусідні волосинки. Вони тягнуться до комахи і огортають її своїм слизом. Край листка починає повільно згинатися і накриває свою здобич, яка тут же і перетравлюється. Рідина, що виділяється волосинками, за своїм складом схожа на шлунковий сік тварин. Ця речовина перетравлює тіла комах і вони тими ж залозками всмоктуються всередину рослин. Після цього залозки випрямляються і через кілька днів листок набуває попереднього вигляду. Рослина стала рідкісною, її занесено до Червоної книги.

На півдні Африки росте рослина, яка також ловить комах. Ця рослина називається Рорідула Ґорґони (Roridula gorgonias). Ґорґонами у грецькій міфології називали крилатих жінок-чудовиськ зі зміями замість волосся. Їх погляд перетворював все живе на камінь. Рорідула – рослина смертоносна, але Ґорґону вона нагадує не тому, що здатна вбивати, а тому, що відмерле листя не опадає, а звисає униз, закручуючись на кінцях, немов змії з голови цього чудовиська. Рорідула Ґорґони має червоні, білі, рожеві квітки, зібрані у китицю. Листя довге і вузьке. Вся рослина вкрита залозистими волосками, які поблискують крапельками бальзаму, що виділяється ними. На листі можна побачити безліч комах, прилиплих до клейкої рідини. Деякі з них вже загинули, інші марно намагаються звільнитися. На листі живуть постійно декілька видів павуків і клопів, які безперешкодно для себе пересуваються по липкій поверхні листя і стебла. Вони ховаються в основі старих, відмерлих листків. Як тільки рух листка видає присутність комахи, павуки прямують до неї і висмоктують з неї соки. Рорідула Ґорґони не їсть комах, а лише вбиває, під її кущами нагромаджується безліч загиблих комах. Разом з відмерлим листям їх залишки збагачують грунт азотом, якого не вистачає в тих місцях. Так рослина здобуває вигоду, створюючи для себе азотну підгодівлю.

В Центральній і Південній Європі, Східній Азії, Індії, Африці, Австралії зустрічається Альдрованда пухирчаста (Aldrovanda vesiculosa L.). Багаторічна водяна рослина з горизонтально розміщеним нитковидним стеблом 3-15 см завдовжки, що вільно плаває на поверхні води, без коренів. Вона є реліктовим (третинним) видом. Квіти білі, дрібні, одиничні, розміщені у пазухах листків. Цвіте у червні-липні. Росте подекуди в стоячій воді озер, ставків, у річках Прикарпаття, на Поліссі, у лісостеповій і степовій зонах. Комахоїдна рослина, що живиться водяними комахами. Листки зібрані по 6-9 у кільця, округлі. Листкова пластинка складається з двох напівкруглих частин, розділених середньою жилкою і нахилених одна до одної. Листки вкриті волосками при подразненні яких половинки листка замикаються і затискають здобич. Листок при цьому набуває форми пухирця. Процес травлення може тривати понад місяць. Після цього листок здебільшого відмирає.

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

15 Comments

 1. Марта:)
  Жовтень 2, 2009
  Reply

  тобто ми можемо вважати, що в силу певних факторів зовнішнього середовища автотрофні рослини перейшли частково на гетеротрофний тип живлення ?

 2. Жовтень 4, 2009
  Reply

  Пані Марта:), саме так і є. Причиною рослинного хижацтва є брак азоту у ґрунті, а його найбільше джерело – тварини… От і виник такий екзотичний спосіб живлення рослин – полювання на комах.

 3. Марта:)
  Жовтень 5, 2009
  Reply

  Цікаво, а ферменти рослин – хижаків співпадають з ферментами розщеплення білків у тваринному світі, чи вони якісь особливі?

 4. Жовтень 5, 2009
  Reply

  Пані Марта:), звичайно, що травні ферменти рослин інші, ніж у тварин. Проте, кінцевий результат подібний.

 5. Марта:)
  Жовтень 5, 2009
  Reply

  а конкретніше щодо ферментів, які саме?

 6. Жовтень 5, 2009
  Reply

  Пані Марта:), травлення у хижих рослин відбувається трьома принципово відмінними способами. 1. За допомогою рослинних літичних екзоферментів. 2. За допомогою грибних літичних екзоферментів. 3. За допомогою симбіотичних бактерій.
  Власне варіант 1 – це і є травні ферменти, про які Ви запитували. У літературі є вказівки на присутність пепсинподібного ферменту у травних виділеннях хижих рослин. Він подібний до тваринного пепсину і грибного мукорпепсину, також має схожі властивості. для роду Nepenthes відомий пепсинподібний фермент непентезин. Для видів роду Sarracenia відома секреція протеаз та фосфатаз, які розчеплюють білки та нуклеїнові кислоти відповідно. Секрет, зрозуміло, є кислим через наявність мурашиної, бензойної чи ін. органічних кислот.
  Цікаву статтю на цю тему можна прочитати за цією Інтернет-ланкою: http://www.biochemj.org/bj/imps_x/pdf/BJ20031575.pdf

 7. Ігор
  Жовтень 7, 2009
  Reply

  дайте віповідь на таке питання Комахоїдстао – біологічне майбутне чи минуле?
  дуже треба

 8. Жовтень 7, 2009
  Reply

  Пане Ігоре, усе залежить від того, що Ви маєте на увазі. Якщо комахоїдство у рослин, то відповідь буде одна, якщо у тварин загалом, то – інша, якщо у ссавців, то ще інша, а у людини – взагалі окреме питання.
  Якщо ви сформулюєте більш конкретне запитання, то гадаю, зможу Вам надати максимально вичерпну відповідь.

 9. Ігор
  Жовтень 7, 2009
  Reply

  мене цікаіить комахоїдство у рослин

 10. Жовтень 7, 2009
  Reply

  Пане Ігоре, хижацтво у покритонасінних рослин розвинулось незалежно у кількох різних, неспоріднених групах – всього 6 родин. Визначальним фактором слугувала бідність ґрунтових умов у місцезростаннях. Хижі рослини є високо спеціалізовані організми. У історичному аспекті, різні групи комахоїдних рослин виникли у різний час. Зокрема, Непентиси є відносно відносно молоді, а от Росички – дуже древня родина, розповсюджена по всій планеті. Тобто, відповідаючи на Ваше запитання, комахоїдство у покритонасінних є бічною гілкою еволюції, яка не стане домінуючою, оскільки основою екосистем є автотрофи, а не гетеротрофи.

 11. wowa
  Жовтень 9, 2009
  Reply

  Ігор а з якої ти області?

 12. Ігор
  Жовтень 16, 2009
  Reply

  Вова з івано-франківської

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

69 − 60 =