Category: Ссавці

Травень 13, 2021

Андрій М. ЗАМОРОКА

Жирафи є одними із найпомітніших мешканців африканських саван. Ці ґрацильні істоти вирізняються своїми довгими шиями і не менш довгими ногами. А їх мережевне забарвлення працює, наче камуфляж, маскуючи тварин на тлі крислатих акацій і пожухлих трав. Увагу дослідників завжди привертали ці неймовірні тварини, які стали іконічними у теорії еволюції. Проте, вчені дуже тривалий час вважали, що насправді існує один єдиний вид жирафів – Жирафа звичайна (Giraffa camelopardalis (Linnaeus, 1758). Однак сучасні молекулярні дослідження поставили цю ідею під сумнів всередині минулого десятиліття, а от цими днями стало остаточно відомо, що жирафів аж 4 види!

Січень 19, 2016
Довга шия жирафи, ще з часів Ламарка і Дарвіна, була приводом для з'ясовування стосунків між креаціоністами і еволюціоністами. Але ж як вона виникла насправді? Джерело ілюстрації: http://www.tolweb.org

Андрій М. ЗАМОРОКА

“…Вчені з легкістю можуть пояснити чому у жирафи довга шия, проте, чому саме у жирафи – цього не скаже ніхто, як би не намагався…”

Ден Сімонс
“Падіння Гіперіону”
1990

Чаруюча і ґрацильна зовнішність жирафів – цих непересічних мешканців африканської савани, – увібрала в себе усю витонченість і красу еволюції. А скільки списів було наламано довкола загадки походження їх довгої шиї, співставних, хіба лише, з еволюційною таємницею яскравого хвоста самця павича… І попри те, що то є хрестоматійний приклад еволюції зі шкільного підручника біології, але якоїсь ясності у самім механізмі та причинах її виникнення не було. Шия жирафи активно артикулювалася, у рівній мірі, як еволюціоністами, так і креаціоністами, арґументуючи, як не дивно, цілковито протилежні теорії… А уся проблема полягала у тому, що досі не було палеонтологічних знахідок, які б вказували на проміжні етапи еволюції жирафової довгошийості.

Січень 9, 2016
Популяція вестіндійських ламантинів збільшилась на 500% за останні 25 років. Джерело ілюстрації: http://www.shutterstock.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Вестіндійський або американський ламантин (Trichechus manatus Linnaeus, 1758), отримав статус виду, що знаходиться під загрозою зникення, понад півстоліття тому. З цього часу була впроваджена низка природоохоронних заходів, які позитивно вплинули на стан популяції. За останні 25 років чисельність вестіндійського ламантина зросла на 500%!

Серпень 21, 2015
Вчені повідомили про вимирання суматранського носорога на Малайзійському півострові та Борнео... Джерело ілюстрації: https://en.wikipedia.org

Андрій М. ЗАМОРОКА

Кілька років тому, я написав статтю про гірке майбутнє суматранського носорога – виду, що опинився на ґрані вимирання. Тоді, у 2008-му, цих чудових тварин налічувалось близько півтисячі і природоохоронці обережно висловлювали оптимізм у збереженні виду. Одначе, днями, група науковців опублікувала ґрунтовну статтю, де повідомила про цілковите вимирання суматранського носорога у Малайзії. А чисельність цих тварин скоротилась до сотні…

Лютий 11, 2014
Ведмідь бурий. Джерело ілюстрації: http://tsikave.ostriv.in.ua

Вікторія ГУБКО

Здається, не так давно повідомлялося про початок проекту, спрямованого на збереження ведмедя бурого (Ursus arctos) та покращення якості середовища його проживання в межах українсько-румунської прикордонної території і безперешкодної міграції між Українськими та Румунськими Карпатами – “Відкриті кордони для ведмедів між Українськими та Румунськими Карпатами”, який реалізовується Рахівською районною громадською організацією “РахівЕкоТур” та Мармароським відділенням WWF-Румунія (румунський офіс Всесвітнього фонду дикої природи WWF). Проект здійснюється впродовж 2012-2014 років в рамках Програми транскордонного співробітництва ENPI CBC Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013 рр.

Листопад 19, 2011
Уакарі червоний із "сумним", наче людським обличчям... Джерело ілюстрації: http://www.visualphotos.com

Руслан ЖИРАК

У верхів’ях Амазонії – між ріками Жапура, Ульяґа й Андами – у найбагатшій екосистемі на Землі, у кронах тропічного лісу мешкає маленька мавпа із сумним, майже людським обличчям. Ця мавпа, Уакарі червоний, – один із найрідкісніших і найполохливіших приматів на планеті…

Листопад 16, 2011
Довгоп'ят. Джерело ілюстрації: http://www.arkive.org

Руслан ЖИРАК

Є у Південно-Східній Азії – на незліченних островах від Суматри до Філіппін – чудернацькі істоти, що називаються Довгоп’ятами. Вони вирізняються з-поміж інших приматів своїм незвичайним виглядом – дійсно велетенськими очима, загостреними вушками, і певна річ, довгими і голими “щурячими” хвостами…

Листопад 11, 2011
Цей пронизливий погляд Ай-ай... Джерело ілюстрації: http://www.arkive.org

Руслан ЖИРАК

У продовження теми про дивовижних приматів, тобто наших з Вами родичів у дикій природі, сьогодні розповім про невеличке створіння із Мадаґаскару на ймення Ай-ай. Його знають ще під назвою Мадагаскарська руконіжка (Daubentonia madagascariensis Gremlin, 1788) і він, тобто вона належить до мокроносих мавп (Strepsirrhini E. Geoffroy, 1812) – це єдиний із сучасних видів з родини Руконіжкових (Daubentoniidae).

Листопад 9, 2011
Примати. Джерело ілюстрації: http://www.etoday.ru

Руслан ЖИРАК

Погодьтеся, здивувати сьогодні когось незвичним зовнішнім виглядом доволі складно. Все списується на епатаж, моду, ґламур. Вже давно прижилось кліше – чим страшніше – тим модніше. Виявляється в світі природи теж є випадки, коли зовнішність або габітус деяких представників тваринного царства змушує звернути на них увагу…А розпочати зрозуміло варто з найближчих до нас за виглядом і не тільки ссавців – приматів.

Вересень 30, 2011
Сумнівів у тому, що собаки виникли від вовків, на сьогодні, уже не залишилось, а от де і коли виникли самі пси - питання все ще відкрите... Джерело ілюстрації: http://ngm.nationalgeographic.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

У своїй “Системі Природи” Карл Лінней описав домашніх псів як окремий вид – Собака товариський (Canis familiaris Linnaeus, 1758). І втому нічого дивного немає, адже упізнати у теперішніх чіхуахуа чи пекінесах їхнього прапрадіда Вовка або ж Собаку хижого (Canis lupus Linnaeus, 1758), погодьтесь, можна не зразу і не завжди… Одначе, вченим це все таки вдалось зробити, сиквенувавши ДНК. То ж у 1993-му році ліннеївська Собака товариський перестав існувати як окремий вид, перетворившись у Собаку хижого товариського (Canis lupus familiaris Linnaeus, 1758) – от така метаморфоза. Але ж як Вовк став Собакою не на папері, а у дійсності?