НЕОЧІКУВАНЕ ПРО РОСЛИН-ХИЖАКІВ

Андрій М. ЗАМОРОКА

У своїй книзі “Звички хижих рослин”, британський натураліст сер Джозеф Дальтон Хукер вперше розповів світу про те, як полюють на комах Непентеси (Nepenthes L.). До того, жодних достовірних відомостей про хижацтво у цих рослин не було відомо. Однак, через, майже, півтора століття вчені відкрили у них властивість, про яку Хукер навіть і не здогадувався…

З часів Джозефа Хукера були відомі найрізноманітніші способи приваблення жертви рослинами-хижаками. У їх арсеналі є і яскраве забарвлення, і солодкий нектар, і приємний, навіть смачний, запах… Одначе, вчені відкрили ще один, несподіваний, спосіб приваблення комах – світіння пасток хижих рослин в ультрафіолеті!

Світіння обідка глека Непентесу Хазія - зліва при звичайному освітленні, а справа - в ультрафіолеті. Джерело ілюстрації: http://newswatch.nationalgeographic.com

На відміну від ссавців, більшість суходільних тварин здатні бачити в ультрафіолетовому спектрі. Ця здатність, особливо яскраво, виражена у комах, фактично їх зір є чотириколірним, на противагу триколірному у нас з Вами, тому світ для них є значно яскравішим і багатшим. Між комахами і рослинами існує дуже тісний зв’язок, особливо із запилювачами – рослини, квіти яких багаті на пилок та нектар, усіляко намагаються привабити їх. Одним зі способів, є яскраве ультрафіолетове світіння незапилених квіток, що є атрактивним для комах, і вони активно відвідують їх. Цей шлях використали й Непентеси – хижі рослини, – для приваблення комах.

Світіння обідка глека Непентесу Хазія в ультрафіолеті. Джерело ілюстрації: http://newswatch.nationalgeographic.com

Раніше вважалося, що полювання Непентесів є пасивним – жертви цілком випадкові істоти, які ненароком втрапили до смертоносної пастки. Щонайбільш активним способом приваблення комах, вважалося червоне чи брунатне забарвлення їх глеків. І аж ніхто й не підозрював, що вони здатні активно заманювати комах яскравим ультрафіолетовим світінням обідка глека. Комаха бачачи його, летить сподіваючись на нектар, а втрапляє у пастку наповнену травними соками. Це відкриття було здійснено у минулому році й лише тепер стало відомим широкому загалу.

Світіння глека Сараценії пурпурової. Джерело ілюстрації: http://newswatch.nationalgeographic.com

Авторами відкриття стала група індійських ботаніків, які дослідили чотири типи пасток у різноманітних рослин-хижаків. Зокрема, пастки-глеки, липкі пастки, пастки-мухоловки та пухирчасті пастки. Усі вони діють за різними принципами – від простого падіння жертви на дно, до активного і миттєвого змикання стулок. Вчені виявили, що світіння в ультрафіолеті притаманне лише для пасток-глеків Непентесів та Сараценій (Sarracenia L.) та пасток-мухоловок у Венериної мухоловки (Dionaea muscipula Soland. ex Ellis). Воно спостерігається на довжині хвилі 366 нанометрів. Науковці пішли далі й здійснили експеримент, умовою якого було замаскувати ділянки глека, що світяться. Як виявилось, кількість жертв – комах, різко скоротилася і рослина недоотримувала необхідних їй поживних елементів і зокрема нітроґену. Вченим вдалось також виділити пігмент, який здатен світитися, навіть, поза орґанізмом рослини, що може мати практичне застосування.

У сухому залишку, відкриття ультрафіолетового світіння пасток у комахоїдних рослин і активного приваблення комах, відкрило нове бачення напрямків еволюції у цієї незвичної екологічної групи флори та їх пристосування до несприятливих умов середовища їх життя.

admin Written by:

One Comment

  1. Євген Н
    Березень 8, 2013
    Reply

    Пане Андрію. Забув у Вас запитати про одну комашку, з якою у мене пов”язана невеличка історія. Мав невеличку родинну дискусівю стосовно кількості пелюсток у перстача прямостоячого. Для аргументування своєї позиції фотогравував у Бистреці квітки цієї рослини. Під час перегляду із збільшенням на фото виявив мікроскопічну комашку (ніби кліщик) червоного кольору із гіпертрофованою передньою парою вельми специвічних кінцівок. Пізніше на тій же території обстежив квіти й інших рослин, але цих комах знаходив лише на калгані, що схиляє до думки при причетнвсть комахи лише до нього. Хочу запитати чи відомо Вам про щось подібне?

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

75 − = 68