Category: Птахи

Лютий 19, 2013

Чилійський свищ. Джерело ілюстрації: http://www.lochanhousewaterfowl.co.uk

Андрій М. ЗАМОРОКА

На початку лютого 2013-го року, підчас обліків зимуючих водоплавних птахів на Бурштинському водосховищі, що у Галицькому національному природному парку, було виявлено незвичайного пернатого, якого, за 20 років моніторинґу, ніколи раніше не спостерігали. Птах виявився настільки незвичайним, що його не вдалось віднайти у жодному із європейських визначників!

Квітень 8, 2012
Чаплі у Галицькому національному парку. Автор світлини Володимир Бучко

Андрій М. ЗАМОРОКА

Така туристична атракція, як “birdwaching” або “споглядання птахів”, в Україні ще дуже далека від масовості та популярності, на противагу розвиненим країнам Європи та Північної Америки, де вона налічує уже більше століття. Десятки мільйонів мешканців цих країн, щотижня, на період вакацій, покидають пенати меґаполісів і подаються у дику природу аби обзервувати пернатих. У США навіть існує неформальне змагання з-поміж орнітологів-любителів, яке називається “Великий Рік”, – переможець той, хто зафіксує найбільше птахів за один календарний рік.

Червень 18, 2011
Какапо (Strigops habroptilus Gray, 1845). Джерело ілюстрації: http://www.nhm.ac.uk

Андрій М. ЗАМОРОКА

Земля птахів, так у двох словах можна охарактеризувати Нову Зеландію. Так трапилось, що у далекому минулому новозеландські острови, а тоді (70-80 мільйоноліть назад) ще цілий континент, відокремились від Ґондвани, створивши умови для унікального еволюційного шляху для місцевої біоти… З якихось причин, найдревніші ссавці, які уже існували на час відокремлення Зеландії, не заселили цієї суші, а панівними тут стали саме птахи. Розвиваючись у цілковитій ізоляції від довколишнього світу, вони породили дивовижних нащадків: Моа, Ківі, Туї, Корімако, Какапо…

Березень 7, 2011

Новий вид птахів - Мадаґаскарський деркач беанкензійський (Mentocrex beankaensis Goodman, Raherilalao et Block, 2011). Джерело ілюстрації: http://mamatus.centerblog.net.files

Андрій М. ЗАМОРОКА

Острів Мадаґаскар завжди вирізнявся своєрідними флорою та фауною, для котрих властивий високий ступінь ендемізму. Більшість із тутешніх тварин більше ніде на Землі не трапляються, одначе, за останні два століття природа острова практично цілковито була знищена: ліси вирубані, а на їх місці постали пасовища, савани розорані під поля, збудовані нові міста і села… Але навіть тепер, коли від дощових лісів залишились лише клапті у горах, а сухі ліси збереглись у неприступних скелястих районах, вчені відкривають все нові і нові види тварин. Не став винятком і новий вид птахів із заходу Мадаґаскару…

Лютий 26, 2011

Радіація негативно впливає на розміри мозку у птахів чорнобильської зони. На малюнку Ластівка сільська (Hirundo rustica Linnaeus, 1758) - один із об'єктів дослідження. Джерело ілюстрації: http://www.biolib.cz

Андрій М. ЗАМОРОКА

Саме це й стверджують вчені із Південно-Каліфорнійського університету, котрі 12 років ведуть дослідження у чорнобильській зоні відчуження в Україні. Їхня стаття, що вийшла друком цього місяця у престижному міжнародному журналі Громадської Наукової Бібліотеки (“PLoS ONE”), підсумовує тривалі дослідження і підводить до неочікуваного висновку про вплив низьких доз радіації на мозок впродовж низки поколінь…

Серпень 5, 2010
Косар блідо-рожевий (Platalea leucorodia Linnaeus, 1758). Джерело ілюстрації: http://www.naturfoto.cz

Андрій М. ЗАМОРОКА

Гадаю, читачі “Станіславівського натураліста” добре пам’ятають нашу публікацію, півторамісячної давності, про знаходження Косаря блідо-рожевого (Platalea leucorodia Linnaeus, 1758) у Галицькому національному парку і ту жваву дискусію, що розгорнулася стосовно причин появи цього птаха на гніздівлі у Галичині. Нещодавно нам, до редакції, надійшов лист із копією коротенької публікації у журналі “Орнітологія у Північній Євразії” (Орнитология в Северной Евразии) про гніздування Косаря у Західній Україні. То ж ми поспішаємо поділитись новиною із нашими читачами.

Червень 25, 2010
Пташенята Косаря блідо-рожевого (Platalea leucorodia Linnaeus, 1758) у Галицькому національному парку. Джерело ілюстрації: Василь Маланюк

Андрій М. ЗАМОРОКА

Ще не встигли влягтись на форумах жваві обговорення знахідки у Галицькому національному парку найрідкіснішої орхідеї України – Офрису бджолосного, як сьогодні пропонуємо Вашій увазі ще одну сенсаційну новину – виявлення тут же гніздівлі Косаря блідо-рожевого (Platalea leucorodia Linnaeus, 1758). Цей великий рідкісний птах розпочав колонізацію Галичини у Верхньому Подністров’ї…

Травень 29, 2010
Африканські страуси у саванні. Джерело ілюстрації: http://www.globaltwitcher.auderis.se

 
Андрій М. ЗАМОРОКА

Напевне, ніщо так не здатне розсварити орнітологів-систематиків та еволюціоністів, як питання про виникнення і розвиток ряду Страусоподібних (Struthioniformes (Latham, 1790)… За велетенських нелітаючих птахів триває справжня війна між “парафілетиками” і “монофілетиками”. Адже щодо походження страусоподібних існує дві крайні точки зору: перша – птахи цього ряду з різних континентів розвинулись незалежно від різних предків у середині кайнозою; друга – усі їх види походять від єдиного предка, що жив поруч динозаврів ще у середині мезозою!

 

Грудень 14, 2009
Відкрий світ птахів... Джерело: http://www.trekearth.com
Відкрий світ птахів... Джерело: http://www.trekearth.com

 

Руслан ЖИРАК

 

На противагу 2008 року, нинішній рік, котрий уже добігає свого терміну, мало потішив нас відкриттями нових видів птахів. Якщо у минулому році ми відслідкували опис 5-ти видів сучасних птахів, то у 2009-у їх виявилось всього 2… “Станіславівський натураліст” пропонує Вам ознайомитись із ними.

Серпень 6, 2009
Парадізея Рудольфа (Paradisaea rudolphi (Finsch, 1885)
Парадізея Рудольфа (Paradisaea rudolphi (Finsch, 1885)

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Коли, у 1522 році, експедиція Фернандо Маґелана привезла шкірки райських пташок до Європи, то середньовічна публіка була заворожена їх красою. Натуралісти тих часів з цілковитою впевненістю вважали, що райські пташки ніколи не сідають на землю чи дерева, а живуть у повітрі й споживають лише нектар, адже шкіри, що постачались на ринок, були без ніг. Навіть Карл Лінней – батько біології, – вперше науково описуючи райську птаху, назвав її Парадізея безнога (Paradisaea apoda Linnaeus, 1758)…