НАЙДОВША ЗМІЯ

Відлов анаконди. Джерело: http://www.wipstudios.com
Відлов анаконди. Джерело: http://www.wipstudios.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Якось у приватній розмові, один дуже поважний пан переконував мене у тому, що найбільшою, чи то пак найдовшою змією у світі є анаконда. Той пан стверджував, що в амазонських джунґлях трапляються особини 11-12 метрів завдовжки! Можна було сприйняти цю інформацію, як істину в останній інстанції, проте, я таки засумнівався і розпочав пошуки…

Кадр із фільму "Анаконда". Джерело: http://www.celluloid-dreams.de
Кадр із фільму "Анаконда". Джерело: http://www.celluloid-dreams.de

Якщо хто дивився голлівудський екшин “Анаконда”, то пам’ятає групу відчайдухів, котрі за злим умислом одного із провідників потрапили до “лігва” велетенської анаконди. Далі сюжет розвивався за усім відомим сценарієм з обов’язковою перемогою добра над злом і смертю злісної зміюки. Фільм зіграв на людських страхах і зокрема на серпентофобії – страхові перед зміями – з метою касових зборів. Однак, в основу фільму лягли легенди південноамериканських індійців про велетенську змію, яка є набагато більшою за відому нам анаконду. Ці легенди тісно переплелися із байками провідників через джунґлі, покликані вразити недосвідченого мандрівника, туриста або читача…

Анаконди у шлюбний період утворюють справжні живі клубки. Джерело: http://www.amazonair.com
Анаконди у шлюбний період утворюють справжні живі клубки. Джерело: http://www.amazonair.com

Довкола анаконди існує стільки міфів, що Нью-йоркське зоологічне товариство за відлов живої і здорової 10-и метрової змії призначило винагороду у 50 тисяч доларів США. Але ця винагорода так і не знайшла свого героя. Найбільшою із достовірно зафіксованих науковцями анаконд є самка завдовжки 5,21 м і вагою 97,5 кг. Погодьтеся, що це більш, ніж у двічі менше, за ті цифри, котрими оперував поважний пан, згаданий на початку статті.

Анаконда є біляводною твариною. Джерело: http://www.dinosoria.com
Анаконда є біляводною твариною. Джерело: http://www.dinosoria.com

Анаконда, на відміну від інших змій родини Пітонів (Boidae Gray, 1825), веде водний спосіб життя, зрідка виповзаючи на сушу. Саме з цим і пов’язана велика кількість домислів про її довжину, адже сторонній спостерігач дуже рідко може побачити змію цілком, а уява малює істоту небачених розмірів. Наукова назва анаконди – Eunectes murinus (Linnaeus, 1758) – означає: “Добрий плавець, котрий полює на мишей”, що добре відображає спосіб життя цієї змії. У той же час іспанські колоністи охрестили анаконду “matatoro” – “вбивця биків”, а корінні народи Південної Америки називають її “якумама”, що значить: “Матір води”. Так чи інакше назви анаконди характеризують або біотоп, у якому вона живе – це вода і болота, або спосіб харчування – полювання на біля водних тварин таких як капібари, тапіри, мавпи, лінивці і навіть домашня худоба.

Тенетний пітон – найдовша змія у світі. Джерело: http://www.dinosoria.com
Тенетний пітон – найдовша змія у світі. Джерело: http://www.dinosoria.com

Розміри анаконди виявились перебільшеними вдвічі, а іноді й у більше разів. Проте, як виявилось, анаконда не тільки не має тих розмірів про які говорять нефахівці, а й взагалі є лише другою за розмірами змією у світі. Пальму першості тримає Пітон тенетний (Python reticulatus (Schneider, 1801), довжина тіла якого може досягати 8,7 м! На відміну від Анаконди, що розповсюджена у тропічних лісах Південної Америки, Пітон тенетний живе на іншому кінці Землі – тропіках Південно-Східної Азії. Ця неотруйна змія полює на велику здобич таку як свині, собаки, коти, мишевидні олені, дитинчата різних ссавців, птахи. Зафіксовано кілька випадків нападу і навіть поїдання людей великими пітонами. Задокументованими, а відповідно й достовірними з них є два. Перший трапився 28 жовтня 2008 року у США, коли 4-метровий домашній пітон задушив свою 25-літню господиню у спальні. У другому випадку, що трапився 21 січня 2009 року у Лас Веґасі, пітон завдовжки 6 метрів задушив трилітнього хлопчика, матір якого намарне намагалася розрізати тварину кухонним ножем. Пітон був убитий офіцерами поліції із контролю за тваринами. Випадок поїдання людини тенетним пітоном був зафіксований у січні 1998 року, коли із черева 7-метрового пітона було вийнято 32-річного чоловіка на острові Міндоро, Філіппіни, хоча достовірність цієї оказії залишається суперечливою. Більшість повідомлень про напади пітонів чи анаконд на людей належать до народного фольклору і є непідтвердженими. Найбільш часто нападають домашні змії, а у природі такі випадки є малоймовірними, але у будь-якому разі необхідно вживати заходів безпеки при контакті зі зміями.

Прівняйте хребці Титанобоа церейонського (зліва) та Анаконди (справа). Джерело: http://www.dancewithshadows.com
Прівняйте хребці Титанобоа церейонського (зліва) та Анаконди (справа). Джерело: http://www.dancewithshadows.com

Найдовші особини пітонів чи анаконд не йдуть у жодне порівняння із розмірами викопної змії Титанобоа церейонська (Titanoboa cerrejonensis Head, 2009), залишки якого віднайшли вчені у вугільних копальнях на півночі Колумбії. Довжина Титанобоа досягала 15-и метрів! На наведеній світлині Ви можете порівняти розміри хребця цього велета і сучасної анаконди – це була найбільша змія за усю історію Землі. Жив Титанобоа близько 58 млн. років тому у водоймах тропічних лісів схожих на сучасні. Сьогодні вченим невідомо якими саме були часові рамки існування Титанобоа, можливо ця велетенська змія, як й інша меґафауна Південної Америки (велетенські броненосці та гігантські лінивці), не пережила контакту із людьми. А може міфи індіанців не є такими вже й пустослівними і Титанобоа й по нині десь живе у тропічних лісах Амазонії?

admin Written by:

13 Comments

 1. AS
  Грудень 5, 2009
  Reply

  Цікаво!

 2. Грудень 6, 2009
  Reply

  Пане AS. дуже тішуся.що Вам сподобався допис 🙂 . Стараємось.

 3. Грудень 7, 2009
  Reply

  Цікаво, що в енциклопедіях пишуть:
  БЭС – АНАКОНДА (Eunectes murinus), змея сем. удавов. Дл. обычно 6-7 м (редко до 9 м; указания на 11 м не подтвержда ются)
  УСЕ – рід удавів класу плазунів, 4 види, довж. бл. 9 м
  Енциклопедія Брема – Из исполинских змей Нового Света анаконда самая большая. Самая крупная змея этого вида, измеренная Гюнтером, равнялась 29 футам, или 8,29 м

 4. Грудень 7, 2009
  Reply

  Пане yAnTar, з приводу біології, морфології, етології та екології анаконди є написана ціла дисертація: Rivas, Jesús A. 2000. The life history of the green anaconda (Eunectes murinus). With emphasis on its reproductive Biology. Dissertation. University of Tennessee. Цю працю можна завантажити тут: http://www.anacondas.org/diss/ . Автор дослідження проміряв 780 (!) анаконд.

 5. Грудень 13, 2009
  Reply

  1. Мені можна на ти і без пане.
  2. Було би непогано, якби на блозі був встановлений плагін Subscribe To Comments – а то я коментар написав, ви відповіли, а мені на мило нічого не прийшло. Аж через тиждень глянув.
  3. Я не спеціалістом у цій галузі, але судячи з того лінку, або енциклопедії трохи прибріхують (або як частіше буває – хтось один прибрехав, а решта у нього скопіювали), або Рівасу не попалась величезна анаконда.

 6. Тарас
  Лютий 28, 2012
  Reply

  Ось, до теми: “Топ 10 найбільших змій у світі” (http://dekatop.com/archives/2775) – дані дещо відрізняються. За достовірність, щоправда, не ручаюся, як кажуть: за що купив – за те продаю.

 7. Nazar
  Грудень 3, 2014
  Reply

  Маячня якась . Ви читаєте книги ? Найбільшою достовірно зареєстрованою змією вважається особина , виловлена у Перу , довжиною 11 м 43 см . А у давніх легендах розповідається про 24-метрових змій . А казати , що 10-метрові змії вигадка не переглянувши жодних джерел — це тупо .

 8. Грудень 5, 2014
  Reply

  Пане Nazar, мабуть ми з Вами читаємо різні книги – я наукові, а Ви, судячи із коментаря, російську белетристику типу “100 чудес природьі”. У одному із попередніх коментарів я подав інтернетланку на дисертацію Ріваса, який тих анаконд дослідив вздовж і впоперек. Тому не варто видавати бажане за дійсне, а зробіть так, як самі рекомендуєте – читайте літературу: http://www.anacondas.org/diss/disser.pdf

 9. Nazar
  Грудень 8, 2014
  Reply

  Ні , от я якраз читаю наукові . Важко мабуть віриться . Адже у тому-таки Нью-Йоркському зоологічному товаристві утримується 9-метрова змія , а у 1930-х змія 11-метрових розмірів була знайдена . Якщо хочете , скажу , як вона зветься . Але навряд чи вам це потрібно . Ви ж однаково не вірите в таких змій .

 10. Грудень 8, 2014
  Reply

  Пане Nazar, замість голослівних заяв надайте лінки на наукові публікації, авторів і роки виходу – реальні докази.

 11. Nazar
  Серпень 3, 2015
  Reply

  А можете, будьте ласкаві, скинути цю ж дисертацію російською, або українською. Я англійську мову знаю погано

  • Серпень 10, 2015
   Reply

   На жаль, дисертації у закордонних наукових установах не пишуться українською.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

30 + = 40