ОЛЕНЬ СХОЖИЙ НА МИШ

Мала канчіль (Tragulus javanicus)
Мала канчіль (Tragulus javanicus)

Андрій М. ЗАМОРОКА

У світі багато дивних і чудернацьких тварин, але ця, напевне, перевершила багатьох, а може і всіх. Ви чули коли-небудь про те, що олені окрім рослин можуть їсти комах, рибу і навіть трупи інших тварин? Дивовижно але факт цей олень, мова про якого піде далі, живе у тропічних лісах і веде дуже дивний спосіб життя… 
   

Мишовидний олень або Канчіль – невеличка істота з ряду Парнокопитних, що приналежна до родини Оленькових (Tragulidae). Сьогодні на Землі налічується всього п’ять видів цих тварин, причому, в Африці зустрічається лише один вид – Африканська водяна канчіль (Hyemoschus aquaticus), а решту – то є азійські види: Велика канчіль (Tragulus napu), Мала канчіль (Tragulus javanicus) та Плямиста канчіль (Moschiola mennina). Варто сказати, що у 2005 році зі Шрі-Ланки був описаний п’ятий вид – Шрі-ланкійська канчіль (Moschiola kathygre).

Свого розквіту Мишовидні олені досягли в міоцені (23-5 млн. років тому), а перші палеонтологічні знахідки датуються олігоценом (34 млн. років тому). Нині ж то є реліктова, вимираюча група тварин – єдині живі представники інфраряду Траґуліна (Tragulina). Найближчими родичами Канчілей виявляються і олені, і свині, з першими у них спільна будова зубного апарату та травної системи, а з другими схожість у будові кінцівок, і зокрема наявності чотирьох пальців. Зрештою, Мишовидні олені є яскравим прикладом найдревніших парнокопитних, від яких еволюціонували всі інші.

Канчілі населяють тропічні дощові ліси Центральної Африки та Південно-Східної Азії. Їхні невеликі розміри – максимум до 80 см у Африканської водяної канчілі, чудово допомагають їм переміщатись у густих заростях тропічних лісів, не грузнути у болотистому ґрунті та лісовій підстилці. Ці тварини є дуже територіальними і кожна особина займає, хоча й не велику – до 13 га, але постійну ділянку лісу. Вдень Канчілі перебувають у найрізноманітніших сховках, а харчуються у сутінках та вночі. Поїдають все, що їм трапиться на шляху від листків тропічних рослин, грибів, плодів і насіння до жуків, жаб, риб і падла. Причому ці олені активно полюють на рибу у дрібних ставках, струмках і річечках. А от Африканська водяна канчіль проводить дуже багато часу у воді й поправу може називатися земноводним ссавцем – тут вона харчується і, переважно, тут же рятується від хижаків, при тім дуже добре плаває.

От такими є предки відомих нам усім корів, свиней та оленів…

 

 

admin Written by:

4 Comments

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

84 + = 91