PANTHERA TIGRIS

Амурський тигр
Амурський тигр

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Неперевершений оповідач та казкар Джозеф Радьярд Кіплінґ, свого часу, яскраво і барвисто змалював дику природу колоніальної Індії. Одним із його героїв у Книзі Джунґлів є тигр – найгрізніший хижак Азії. Оповитий міфами і легендами цей дикий кіт довгі тисячоліття був невидимим духом лісу, що наганяв жах на місцевих селян. Проте, часи змінились, і володар джунґлів став утікачем у власному домі – нині тигри знаходяться на ґрані вимирання…

Тигр бенґальський (Panthera tigris tigris (Linnaeus, 1758)
Тигр бенґальський (Panthera tigris tigris (Linnaeus, 1758)

Наукова назва тигра – Panthera tigris Linnaeus, 1758 – походить від перського слова “стріла”, аналогічно як і назва ріки Тигр. Це один із чотирьох й одночасно найбільший представник роду Пантера. До Пантер також належать лев (Panthera leo Linnaeus, 1758) і леопард (Panthera pardus Linnaeus, 1758) – це великі кішки Старого Світу та ягуар (Panthera onca Linnaeus, 1758)  – найбільший хижак Нового Світу. У читача може виникнути запитання: “А як же чорна пантера?” Насправді, “чорна пантера” – це не окремий вид, а лише темна форма леопарда або ягуара. Більшість “чорних пантер” мають ледь помітні темні плями, а цілком чорні трапляються надзвичайно рідко.

Первісний ареал тигра охоплював території від Кавказу до Індонезії і Далекого Сходу. З розвитком людської цивілізації і захопленням сільським господарством нових земель, що раніше належали тиграм, ареал останніх різко скоротився. Тигри вижили лише у горах, манґрових болотах, залишках тропічних лісів та болотистих дельтах великих річок. За оцінками Міжнародного союзу охорони природи кількість тигрів у дикій природі менша, ніж у неволі, і вони знаходяться на ґрані цілковитого зникнення. Їх чисельність становить від 2500 до 5000 особин, 80% з яких проживає в горах Індії, Банґладеш, Бірмі, Непалі та Бутані.

Тигр суматранський (Panthera tigris sumatrae Pocock, 1929)
Тигр суматранський (Panthera tigris sumatrae Pocock, 1929)

Вчені розрізняють вісім підвидів тигра, з яких три уже вимерли. Найбільш чисельним з них є Тигр бенґальський (Panthera tigris tigris (Linnaeus, 1758), що розповсюджений у Індії та на суміжних територіях. Тигр індокитайський (Panthera tigris corbetti Mazák, 1968) заселяє тропіки від Південного Китаю до Малайзії. Тигр суматранський (Panthera tigris sumatrae Pocock, 1929) поширений на острові Суматра. Тигр сибірський або амурський (Panthera tigris altaica Temminck, 1844) живе у дельті ріки Амур. Тигр південнокитайський (Panthera tigris amoyensis Hilzheimer, 1915) розповсюджений у Південному Китаї і є одним із найбільш рідкісних і вимираючих – вважається, що у дикій природі він уже вимер. У неволі утримується 59 особин цього підвиду. Тигр балійський (Panthera tigris balica Schwarz, 1912) – вимер у 1937 році. Він проживав на острові Балі. Тигр яванський (Panthera tigris sondaica Temminck, 1844) був розповсюджений на острові Ява, з 1979 року більше не виявлявся – вимер. Тигр каспійський (Panthera tigris virgata Illiger, 1815) заселяв терени від Туреччини до Афганістану і Казахстану, вимер у 1968 році. Усі вимерлі підвиди були винищені людиною – в основному через полювання.

Перші викопні знахідки тигрів датуються раннім плейстоценом – двома мільйонами років тому – Пантера древньокитайська (Panthera palaeosinensis (Zdansky, 1924). Цей вид вважається спільним предком як тигрів, так і леопардів, рештки справжніх тигрів датуються періодом 1,8-1,6 млн. років тому, які були виявлені у Китаї, на островах Суматри та Яви. Індію, Сибір та Алтай вони заселили лише наприкінці плейстоцену – близько 100 тис. років тому. Знахідки тигроподібних кішок із Беренгії – перешийку між Азією і Америкою, що існував за льодовикового періоду, є дискусійною. Достовірно відомі пізньоплейстоценові карликові тигри із Сахаліну та Японії.

Тигр амурський (Panthera tigris altaica Temminck, 1844)
Тигр амурський (Panthera tigris altaica Temminck, 1844)

Охорона тигрів є надзвичайно складною справою, адже вони є одиночними тваринами, кожна з яких займає велику територію, призначену для полювання, а пари утворюють лише підчас шлюбного періоду. Кожен самець контролює і обороняє терени, на яких проживає кілька самок, що входять до його гарему, але він не живе разом з ними. Тому для існування повноцінної популяції необхідні значні простори. Найбільш успішними заходами зі збереження тигрів є “Проект Тигр”, що реалізовується в Індії з 1972 року. Метою даного проекту є створення мережі тигрових заповідників у різних біогеографічних умовах Індії. До 2007 року по всій країні було створено 40 “тигрових резерватів” із загальною площею 37761 км2. За 35 років чисельність Тигрів бенгальських зросла з 1200 до 3500 особин. Проте, облік проведений у 2008 році показав, що їх чисельність впала до 1411 особин. З метою запобігання вимиранню тигрів уряд Індії створив фонд у 153 млн. американських доларів для переселення більш, ніж 200 тис. селян.

Зусилля вчених на збереження тигрів й інших великих ссавців приносять свої перші результати, проте, зростання людського населення Землі, руйнування навколишнього середовища, браконьєрство і низька екологічна свідомість залишає їм мало шансів на виживання…

admin Written by:

10 Comments

 1. Липень 7, 2009
  Reply

  Класна стаття. Сам тільки рік назад дізнався, що чорна пантера – це насправді ягуар, бачив абсолютно чорну пантеру у миколаївському зоопарку.

 2. Липень 7, 2009
  Reply

  “Чорна пантера”, така якою ми її знаємо, – це леопард. Цей вид розповсюджений у Азії, звідти вона й відома. Проте, ягуар – південноамериканський вид – також буває меланістичного забарвлення. Часта поява меланістів наштовхує на думку, що предки усіх Пантер були чорними і вели нічний спосіб життя, а плямисте (леопард, ягуар), смугасте (тигр) та однотонне (лев) забарвлення виникло лише згодом – при переході до денного способу життя. Смуги і плями забезпечують добре маскування серед лісової і чагарникової рослинності, а однотонне – у саванні.

 3. Липень 15, 2009
  Reply

  В зоопарку точно над кліткою була табличка “Ягуар”.

 4. Липень 15, 2009
  Reply

  Цілком може бути. Повторюся, проте, ягуари також бувають меланістами, як і леопарди.

 5. Velychar
  Листопад 5, 2009
  Reply

  Зараз триває експеремент – створення популяції тигрів в Африці, з перспективою переселення на “історичну батьківщину” – в Азію, коли там будуть більш сприятливі умови для цих великих котів.

 6. Листопад 8, 2009
  Reply

  Пане Velychar, мені важко щонебуть конкретне відповісти на Ваш коментар, оскільки я не володію такою інформацією. З іншої сторони експеременти із підневільного розмноження та реституції видів коштують значних грошей. Це можуть дозволити собі лише багаті установи і організації. Мені видається, що на програму розведення тигрів було виділено ґрант, а як відомо, фінансування ґрантових програм має часові рамки. Цікаво, куди подінуть “африканських” тигрів, коли прогрпма закінчиться ?

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 5 = 3