ПОЗАЗЕМНІ БАКТЕРІЇ ЗНАЙДЕНО… ЗНОВУ?

Доктор Ричард Б. Гувер вияв у метеоритах особливі ниткоподібні структури, які виглядають, наче мають біологічне походження. Джерело ілюстрації: Hoover, 2011

Андрій М. ЗАМОРОКА

Минулої суботи – 5 березня 2011-го року – “Космологічний журнал” (Journal of Cosmology), у вільному онлайн доступі, опублікував статтю про знаходження скам’янілих відбитків позаземних синьо-зелених водоростей у метеориті, що впав на Землю у 1865-му році. Ця новина збурила науковий світ, який уже встиг трохи “заспокоїтись” після аналогічної статті 1996-го року щодо знаходження ймовірних скам’янілих бактерій у марсіанському метеориті ALH 84001… Як висловився з цього приводу сайт “Популярна наука” (POPSCI), реакція наукової спільноти на цю публікацію знаходиться десь в межах: “Гм, що?” та “Ні”…

Автором, неоднозначної для наукового світу, публікації став доктор Ричард Б. Гувер із Центру Космічних Польотів Маршала, НАСА. Він займається вивченням екстремофільних мікроорґанізмів, на кшталт, тих, що оселяються у кислотних чи асфальтових озерах, наземних та глибоководних гідротермальних джерелах, товщі земної кори та полярних льодовиках тощо. Розуміння їх біології та екології може пролити світло на майбутні пошуки живих істот (хоча б одноклітинних) на інших планетах, як от Марс, Титан, Європа чи ще де інде…

Гувер дослідив CI1 вуглецево-хондритові метеорити, які є надзвичайно рідкісними на Землі, адже із 35-ти тисяч відомих метеоритів, лише 9 є вуглецевими. Зокрема сюди належать Алаїс (знайдений у Франції 1806 р.), Орґвел (Франція, 1864 р.), Івуна (Танзанія, 1938 р.), Тонк (Індія, 1911 р.), Ревелсток (Канада, 1965 р.) – падіння усіх їх спостерігали свідки, тому метеорити, невдовзі після цих оказій, були знайдені. Інші чотири – відкриті японськими вченими у Горах Ямато, що в Антарктиді: Y-86029 та Y-86737 – знайдені у 1986-му році, а Y980115 й Y-980134 – у 1998-му.

Світлина зі статті доктора Ричарда Б. Гувера

Використавши електронну мікроскопію, доктор Ричард Б. Гувер вияв у метеоритах особливі ниткоподібні структури, які виглядають, наче мають біологічне походження. Ці філаменти, тобто нитки, були видобуті із середини свіжо подрібнених метеоритів, що усуває можливість забруднення матеріалів земними істотами. Скам’янілі структури надзвичайно нагадують сучасні нитчасті синьо-зелені водорості та сіркобактерії, зокрема, подібні на їх вегетативні тіла, клітини-прикріплювачі (фімбрії), особливі органи розмноження (беоцити, акінети, гормоґонії тощо), а також орган для засвоєння азоту (гетероцисти)…

Світлина зі статті доктора Ричарда Б. Гувера

Дослідження зразків методом рентґеноспектроскопії свідчить, що філаменти мають вуглецеві оболонки заповнені сульфатом маґнію та іншими солями, притаманними для CI1 вуглецево-хондритових метеоритів. Однак, метод не виявив азоту – життєво важливого елементу земних істот, що, правда, має сенс для скам’янілостей, адже субвикопні рештки (близько 10 тис. років) містять достатньо азоту для його виявлення, а більш древніші практично цілковито його втрачають. Це може свідчити на користь висновків Гувера, оскільки сучасне зараження метеориту бактеріями дало б протилежний результат. Окрім того, у метеоритах виявлено амінокислоти – складові білків, а також інші орґанічні сполуки. Як вважає доктор Гувер, живі істоти можуть бути розповсюджені дуже широко у Всесвіті, наприклад, у кометах та на планетах.

Якщо висновки доктора Ричарда Б. Гувера правдиві, і їх можливо буде незалежно перевірити й підтвердити, то науковий світ може отримати дуже потужне підтвердження гіпотези панспермії, тобто занесення життя на Землю із далекого космосу із кометами чи метеоритами. Тоді, нинішня загальноприйнята гіпотеза Опаріна-Галдана про самозародження життя, очевидно, відійде на задній план, якщо не зникне зовсім. Але тоді постане інше запитання: Де ж виникло життя, якщо не на Землі, і звідки воно прийшло сюди?..

Світлина зі статті доктора Ричарда Б. Гувера

Сприйняття дослідження доктора Гувера є дуже неоднозначним – зусібіч на нього уже полився шквал критики, адже вчені вважають, що наведені докази є дуже слабкими і не можуть вичерпно й беззаперечно обґрунтувати його висновки, а інші – категорично заперечують зроблені Гувером висновки. Найбільш скептичні, у досить в’їдливій манері, заявляють, що на мікрофотографіях зображені лише довільної, випадкової форми мінеральні кривульки та ґулі, які можна інтерпретувати як біологічні об’єкти, з такою ж упевненістю, що й супутникові світлини Марсу за археологічні артефакти…

Гарячі дебати ще попереду, адже стаття опублікована на вихідних, і цими днями з нею лише знайомляться. Що буде далі, то ми ще побачимо…

admin Written by:

7 Comments

  1. Анна
    Березень 9, 2011
    Reply

    Класно! Не знаю як що до панспермії, а от з погляду життя на інших планетах, ця знахідка дуже обнадіює 🙂

  2. Березень 9, 2011
    Reply

    Безперечно, пані Анно, але науковий світ дуже скептично поставився до цієї публікації, вважаючи інтерпретацію результатів абсолютно не достовірною… 🙁

  3. Анна
    Березень 9, 2011
    Reply

    Я, звичайно, не спеціаліст зі скамянілих синьо-зелених водоростей чи бактерій, але згадуючи свої пари з мікробіології та гістології, сфотографовані залишки бактерій з метеориту, чомусь більше нагадують органічні структури…хоч, іноді, дуже хочеться видавати бажане за дійсне .

  4. Я
    Березень 10, 2011
    Reply

    Гм… Цікаво, будем чекати нових результатів.

  5. Березень 10, 2011
    Reply

    Пані Анно, ці структури справді мають вигляд біологічних, однак, знаючи неймовірні форми мінеральних конкрецій, які імітують відбитки біологічних орґаїзмів, то закрадаються певні сумніви…

  6. Березень 10, 2011
    Reply

    Пане, Я, результати будуть, а от які, то нам справді, лише залишається чекати, хоча, хотілось би взяти участь у процесі…

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 + 7 =