СВІТОВА СПАДЩИНА ЮНЕСКО: 5 НОВИХ ПРИРОДНИХ ТЕРИТОРІЙ ДОДАНО У 2010 РОЦІ

Лейба Світової спадщини ЮНЕСКО вирощеноа із квітів у парку Гоґланд, що у Карлскруні, Швеція. Джерело ілюстрації: http://sv.wikipedia.org

Андрій М. ЗАМОРОКА

В недавньому часі ЮНЕСКО було оголошено перелік нових територій та об’єктів, які увійшли до числа Світової спадщини. У 2010-му році під охорону міжнародної Конвенції Світової спадщини, яка ратифікована 187-а країнами, взято 21 новий об’єкт: 15 культурних, 5 природних і 1 змішаний. Загалом же, до переліку внесено 911 найбільш цінних територій, з яких 180 є природними. “Станіславівський натураліст” пропонує огляд 5-ти нових природних територій Світової спадщини. Нагадаємо, що з природних об’єктів в Україні таку номінацію мають букові праліси Карпат.

 

Центральне шрі-ланкійське нагір’я (Шрі-Ланка)

Краєвид Центрально-шрі-ланкійського нагір'я. Джерело ілюстрації: http://whc.unesco.org

Високогір’я Шрі-Ланки розташоване в південно-центральній частині острова. Воно включає в себе охоронну зону Пік “Цілина” (Wilderness), національний парк Плато Гортона (Horton Plains) і заповідний ліс “Кісточки” (Knuckles). Ці гірські ліси на висоті до 2500 метрів над рівнем моря, є середовищем існування незвичайної за своєю різноманітністю флори і фауни, включаючи кілька видів, що знаходяться під загрозою зникнення, таких як Тонкотіл білобородий західний (Trachypithecus vetulus nestor (Bennett, 1833), Лорі тонкорукий червоний гірський (Loris tardigradus nycticeboides Hill, 1942) і Леопард шрі-ланкійський (Panthera pardus kotiya Deraniyagala, 1956). Цей регіон вважається “гарячою точкою” біологічного різноманіття.

Данься (Китай)

Неймовірні скелі та останці утворють особливий ландшафт під назвою Данься. Джерело ілюстрації: http://whc.unesco.org

Номінація Данься включає у себе 6 гірських територій, розташованих у субтропічній зоні на південному заході Китаю, які утворені континентальними териґенними осадовими породами червоного кольору, що зазнали глибокого вивітрювання та ерозії. Тут можна побачити ґрандіозні природні скелі, колони, вежі, яри, провалля, долини і водоспади. Розчленованість ландшафту сприяла збереженню субтропічних широколистяних вічнозелених лісів. Данься вражає багатством видів флори і фауни, близько 400 з яких вважаються рідкісними або перебувають під загрозою зникнення.

Заповідник островів Фенікса (Кірібаті)

Коралові рифи заповідника островів Фенікса є одним із найбільш багатих живими істотами місць на Землі. Джерело ілюстрації: http://whc.unesco.org

Об’єкт включає в себе групу островів Фенікса – одну з трьох острівних груп в Кірібаті – і є найбільшим морським заповідником світу, площею 408250 км2, що поєднує одночасно і морські, і наземні біотопи. Заповідник розташований у південній частині Тихого океану. Тут збереглася одна з найбільших незайманих у світі океанічних екосистем коралових островів – 14 підводних скель (імовірно згаслі вулкани) та глибоководні місцепроживання. На його території зареєстровано близько 800 відомих видів фауни, в тому числі близько 200 видів коралів, 500 видів риб, 18 морських ссавців і 44 види птахів.

Гори острова Реюньйон (Франція)

Вулкани острова Реюньйон утворили мальовничий скелястий ландшафт. Джерело ілюстрації: http://news.nationalgeographic.com

Цей об’єкт включає центральну зону національного парку острова Реюньйон, розташованого у південно-західній частині Індійського океану. Його площа перевищує 100 тисяч га, складаючи 40% загальної площі всього острова. Найвищими точками острова є дві гори вулканічного походження, які утворюють кратери, цирки, скелі, ущелини та провалля. Об’єкт є природним середовищем існування для найрізноманітніших ендемічних рослин, що зростають у гірських і рівнинних дощових тропічних лісах й на болотах. Природні комплекси витворюють чудову і приємну для ока мозаїку з екосистем і ландшафтів.

Плато Путорана (Росія)

Арктичне плато Путорана вражає своїми ріками, водоспадами та озерами. Джерело ілюстрації: http://whc.unesco.org

Цей об’єкт розташований у Путоранському заповіднику, розташованому в північній частині Центрального Сибіру – 100 км північніше Полярного кола. На плато Путорана наявний повний набір субарктичних і арктичних екосистем, що збереглися в умовах ізольованої гірського пасма, в тому числі –тайґа, лісотундра, тундра і арктичні пустелі, а також незаймані ріки й озера. Через плато пролягає основний шлях міґрації Оленів північних (Rangifer tarandus (Linnaeus, 1758).

admin Written by:

3 Comments

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

9 + = 19