Category: Рідкісні види

Вересень 7, 2017

Андрій М. ЗАМОРОКА та Юрій КОЗОРІЗ

У лютому 2015-го, на складі одного із будівельних супермаркетів нашого Станіславова, працівнику трапилась на очі дивна істота – звідусіль облямована численними і довжелезними ногами-мацальцями. І може б вона стала жертвою байдужого черевика, якби не допитлива натура біолога й природолюба, що упізнала в цій істоті мухоловку – багатоніжку, занесену до Червоної книги України. Дивовижно, але цей теплолюбний вид є мешканцем Середземномор’я!

Січень 9, 2016
Популяція вестіндійських ламантинів збільшилась на 500% за останні 25 років. Джерело ілюстрації: http://www.shutterstock.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Вестіндійський або американський ламантин (Trichechus manatus Linnaeus, 1758), отримав статус виду, що знаходиться під загрозою зникення, понад півстоліття тому. З цього часу була впроваджена низка природоохоронних заходів, які позитивно вплинули на стан популяції. За останні 25 років чисельність вестіндійського ламантина зросла на 500%!

Березень 23, 2012
Дриокоцелус південний вимерлий-відроджений вид. Джерело ілюстрації: http://www.arkive.org

Андрій М. ЗАМОРОКА

Дриокоцелус південний (Dryococelus australis (Montrouzier, 1855) – велетенська нелітаюча комаха, яка колись мирно мешкала у лісах острова Лорда Гова, що на схід від Австралії. Однак, далекого 1918-го року біля берегів острова зазнало аварії вантажне судно “S.S. Makambo”. Допоки тривали ремонтні роботи, із судна на беріг, разом із товарами, потрапили чорні пацюки… До 1920-го року вони цілковито винищили Дриокоцелусів, зрештою, у 1960-му ці комахи офіційно були оголошені вимерлими. Так сумно розпочинається наша історія…

Червень 18, 2011
Какапо (Strigops habroptilus Gray, 1845). Джерело ілюстрації: http://www.nhm.ac.uk

Андрій М. ЗАМОРОКА

Земля птахів, так у двох словах можна охарактеризувати Нову Зеландію. Так трапилось, що у далекому минулому новозеландські острови, а тоді (70-80 мільйоноліть назад) ще цілий континент, відокремились від Ґондвани, створивши умови для унікального еволюційного шляху для місцевої біоти… З якихось причин, найдревніші ссавці, які уже існували на час відокремлення Зеландії, не заселили цієї суші, а панівними тут стали саме птахи. Розвиваючись у цілковитій ізоляції від довколишнього світу, вони породили дивовижних нащадків: Моа, Ківі, Туї, Корімако, Какапо…

Травень 16, 2011
Бобри повернулись у Галичину! Джерело ілюстрації: http://www.arkive.org

Андрій М. ЗАМОРОКА

Наприкінці липня 2008-го року рибалкам із села Дубівці, що у Галицькому районі Івано-Франківської області, у рибальські сіті втрапила дивна тварина, за їхніми словами: “розміром із велику нутрію”, однак, із великим і пласким хвостом… Новина досить швидко поширилась селом й місцевий лісник повідомив у Галицький національний парк про дивовижну знахідку. Експедиція, зорґанізована 2009-го року, виявила першу за 250 років колонію бобрів у Галичині.

Квітень 26, 2011
"Долина нарцисів". Джерело ілюстрації: http://igormelika.com.ua

Андрій М. ЗАМОРОКА

Ось-ось, поблизу маленького закарпатського містечка Хуст, розпочнеться одна із найефемерніших і найдивовижніших природних атракцій, в Україні, – квітування нарцисів. Безперечно, чи не кожен бодай раз та й чув про “Долину нарцисів”. ЇЇ навіть внесено до переліку “7 природних чудес України”. Десятки і десятки тисяч туристів щорічно, всього лише впродовж двох травневих тижнів, приїжджають помилуватися небаченою природною дивовижею… Одначе, що ж собою являють ці неймовірні квіти, які ваблять тисячі людей?

Серпень 5, 2010
Косар блідо-рожевий (Platalea leucorodia Linnaeus, 1758). Джерело ілюстрації: http://www.naturfoto.cz

Андрій М. ЗАМОРОКА

Гадаю, читачі “Станіславівського натураліста” добре пам’ятають нашу публікацію, півторамісячної давності, про знаходження Косаря блідо-рожевого (Platalea leucorodia Linnaeus, 1758) у Галицькому національному парку і ту жваву дискусію, що розгорнулася стосовно причин появи цього птаха на гніздівлі у Галичині. Нещодавно нам, до редакції, надійшов лист із копією коротенької публікації у журналі “Орнітологія у Північній Євразії” (Орнитология в Северной Евразии) про гніздування Косаря у Західній Україні. То ж ми поспішаємо поділитись новиною із нашими читачами.

Липень 27, 2010

Учені опублікували першу у світі світлину надзвичайно рідкісного підвиду Лорі тонкорукого червоного гірського (Loris tardigradus nycticeboides Hill, 1942) із гір Шрі-Ланки. Джерело ілюстрації: http://www.news.nationalgeographic.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Справжнім героєм минулого тижня став надзвичайно рідкісний підвид Лорі тонкорукий червоний гірський (Loris tardigradus nycticeboides Hill, 1942) зі Шрі-Ланки. З легкої подачі CNN та інших світових ЗМІ, найрідкісніший примат планети став справжнісінькою телезіркою, якого, до слова, вважали вимерлим уже понад 60 років. Тепер цього лорі зафільмовано, а Інтернет рясніє його знимками…

Червень 25, 2010
Пташенята Косаря блідо-рожевого (Platalea leucorodia Linnaeus, 1758) у Галицькому національному парку. Джерело ілюстрації: Василь Маланюк

Андрій М. ЗАМОРОКА

Ще не встигли влягтись на форумах жваві обговорення знахідки у Галицькому національному парку найрідкіснішої орхідеї України – Офрису бджолосного, як сьогодні пропонуємо Вашій увазі ще одну сенсаційну новину – виявлення тут же гніздівлі Косаря блідо-рожевого (Platalea leucorodia Linnaeus, 1758). Цей великий рідкісний птах розпочав колонізацію Галичини у Верхньому Подністров’ї…

Лютий 18, 2008

saga-pedo.jpg

Володимир Третяк

Мабуть для кожного науковця починаючи від аматора-натураліста, що вперше починає польові дослідження і закінчуючи досвідченим ентомологом, впродовж зими виникають надзвичайні надії та сподівання на новий польовий сезон, який приходить з весняними днями, коли відступають холоди і за якийсь тиждень природа змінюється до невпізнанності. В такі моменти хочеться залишити всі справи в похмурих, ще зимових, стінах і з звичайним своїм причандаллям вирушити назустріч новим відкриттям…