КРИМСЬКІ РЕФЛЕКСІЇ. ЧАСТИНА ІІІ

Хмари окутують плато Карабій-Яйлу. Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Андрій М. ЗАМОРОКА
 

Продовження. Початок

 

У понеділок зранку погода різко змінилась. Поривчастий холодний вітер, що дув з Чорного моря, приніс низькі важкі хмари, які затягли плато густим туманом. Вони чіплялись за яйлу, кудлатились, вітер їх шматував і в розривах хмар показувались залиті сонцем гори, урвища, ущелини та долини. Все довкола, раптом, набуло до болю знайомих карпатських рис – здавалось, що немає жодної різниці між Карабій-Яйлою та Чорногорою чи Свидівцем… До реальності повертав лише скупий на зелень степ під ногами.

Майже за "Мертвим півнем": "Маленька апокаліпса на Ринковому Пляці..." Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Наш загін просувався понад стометровим урвищем південного краю плато на схід. Десь через годину перед нами, у всій своїй величі та суворій красі, відкрилась ущелина Чиґінітра. Ця дивовижна місцина настільки контрастує з плато та довколишніми горами, що здається, наче опинився на іншій планеті чи посеред декорацій до фантастичного фільму про інші світи…

Північна частина ущелини Чиґінітра. Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Ущелина глибоко “вгризається” у плато, розпочинаючись такими звичними для Карабій скелями і степом – таким же пожухлим, як і всюди. А далі, вузька долина звивається між крутими берегами щебеню і рудуватої глини, які безнастанно осипаються, тому тут нічого не росте. Рудуватий колір місцями змінюється червонуватим і все це так схоже на фотографії Марсу, зроблені Вояжером та Маринером…

Середня частина ущелини Чиґінітра. Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Долина заглиблюється в край плато, облямована блідими скелями, а по її краях тулиться смарагдовий буковий ліс. Цей ліс – незвичний. З перших кроків мимоволі заглиблюєшся у казковий світ Дж.Р.Р. Толкієна, наче потрапив до Рівенделу – пристанища ельфів. Старезні буки звивистими коренями чіпляються скель, утримуючись в убогому ґрунті. Від постійних і пронизливих вітрів, їх гілля скрутилось, тулячись до землі, а зламані верхівки надають цим деревам неприродного фантастичного вигляду.

Неймовірно фантастичні схили Чиґінітри... Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Є у плато Карабій-Яйли ще одне обличчя.

Заночувавши в ущелині, наступного ранку, з першими променями субтропічного сонця, ми подались на північ – в глибину плато, а звідти на схід до його окраїни, де розпочинається ріка Танасу. Дорога звивалася між невисоких пагорбів з приємними плавними обрисами, місцями, наче хребти міфічних драконів, рядочками виринали кам’яні пласти, і знову гублячись десь у схилах. Широкі долини, що мляво петляли між пагорбами, потопали у соковитих травах, таких несхожих на ті, що ми бачили в перший день на плато. Навесні, коли тане сніг, вода заповнює долини, перетворюючи їх на мілкі карстові озера. Ця місцина так і називається Еґіз-Тінах – “Долина Озер”. Влітку, коли озера висихають, долини поростають височезними травами, де буяє життя. Саме на сході Долини Озер і починається річка Танасу.

"Долина озер" - Еґіз-Тінах. Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Східним краєм плато, понад ущелиною Танасу, ми спустились до загубленого в часі і просторі села Красносілки, а звідти до Азовського моря…

Продовження читайте тут

admin Written by:

5 Comments

  1. Червень 16, 2010
    Reply

    Цікава місцина – це урочище Чигінітра, треба буде там побувати…

    А може то був ліс Ентів ?

    А чому автор вживає слово “Карабій-Яйлою”, а не “Карабі – Яйлою” ???

  2. Червень 16, 2010
    Reply

    Ентів? Гм, пане Magnovskyi, я не помітив жодного – буки мовчали і не рухались, а от ельфи часом пробігали 😉 .

    На татарській мові (ориґінал) назва плато звучить: “Къарабий” – звідси й українська транслітерація: “Карабій”. Звичайно, апостроф замість твердого знаку не ставлю, бо тоді це слово буде невимовним…

  3. Червень 30, 2010
    Reply

    Схили Чиґінітри – просто супер виглядають.

  4. Червень 30, 2010
    Reply

    Колись, у студентські літа, разів зотри туди мандрував. Хочу ще, та от напасть – не знаю коли наступного разу вдастся туди помандрувати, а місця, на правду, фантастичні.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 64 = 72