ВІДКРИВСЯ МУЗЕЙ ПРИРОДИ ГАЛИЦЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ПАРКУ

Пугач (<em/>Bubo bubo (Linnaeus, 1758) у діорамі степової зали
Пугач (Bubo bubo (Linnaeus, 1758) у діорамі степової зали

Андрій М. ЗАМОРОКА

На тлі фінансово-економічних кризових явищ, газових воєн та нестабільності у світі, у Галицькому Національному Природному Парку відкрито музей природи. Маленьке провінційне містечко Галич на Західній Україні – колись велична столиця могутнього королівства Галичини – запрошує до національного парку. І як же цими запросинами не міг скористуватися “Станіславівський натуралісТ”? Ми пропонуємо Вам, разом з нами, здійснити фотоекскурсію у один з найбільш сучасних природознавчих музеїв України.

Журнал Станіславівський натуралісТ

Степова зала музею
Частина степової зали музею

По прибутті до Галицького НПП, нас зустрів начальник наукового відділу парку пан Володимир Бучко, і після нетривалої розмови та знайомства, він запросив нас до музею. Вхід розпочинається невеликою галереєю, яка стилізована під печеру. До слова, печер у Галицькому НПП є багато, а край цей ще невідомий спелеологам. Приглушене світло справляє враження затишку і відчуття домівки, а голоси і співи птахів – присутність природи.

Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, перейшовши за цим лінком

Перша зала присвячена степам, які у Івано-Франківській – гірській – області є рідкісними екосистемами, поширеними лише на її сході. Увагу привертають діорама урочища “Камінь” (околиці с. Межигірці), вітрини зі степовими птахами і ссавцями, фотографії та гербарії степових рослин. Тут же розміщена палеонтологічна й мінералогічна колекції. Зокрема й залишки скелету мамонта, про розкопки якого наш журнал уже розповідав.

Ведмежа бурого ведмедя і лісовий кіт
Ведмежа бурого ведмедя (Ursus arctos Linnaeus, 1758) і лісовий кіт (Felis silvestris Schreber, 1777)

Дуже цікавою є діорама з ведмедем та диким котом, які ще збереглись у найглухіших лісах Галицького НПП. Зі слів пана Володимира дізнаємося, що ці види тварин охороняються законодавством України й занесені до Червоної книги. Взагалі, пан Володимир акцентує особливу увагу на “червонокнижних” видах, до речі, за кількістю яких Галицький НПП займає 10 місце з-поміж 38-и природоохоронних територій України.

Ентомологічна галерея з колекціями жуків і метеликів
Частина ентомологічної галереї з колекціями жуків і метеликів

Екскурсія переходить зі степової зали у ентомологічну галерею. Тут розміщено чотири величезні – на всю стіну – вітрини з комахами, які розповсюджені на території Галицького НПП. Спершу нам показали дві вітрини із різноманітними барвистими метеликами, про існування яких навіть не підозрювали, а ще величезна колекція жуків, де навіть є (уявіть собі) колорадський жук. У більшості музеїв цей злісний шкідник не виставлений! Особливою гордістю ентомологічної колекції є Дибка степова, яку впіймали у 2008 році в урочищі “Касова Гора” (околиці м. Бурштин) – вперше після того, як польські вчені віднайшли її ще десь на початку ХХ століття!

Частина зали водно-болотних екосистем
Частина зали водно-болотних екосистем

Наступною є зала водно-болотних екосистем. Тут розповідають про Дністер, стариці, болота і Бурштинське водосховище. Перед нами відкрилась красива діорама на Дністер з околицями с. Маріямпіль, величезна колекція водних і болотних птахів, а також колекція їх яєць та гнізд.

Експозиція болотних птахів
Експозиція болотних птахів

Але найбільшою родзинкою і атракцією музею є лісова зала музею – посеред неї стоїть величезний старий дуб з багатьма дуплами, що впирається у стелю. У кожному з цих дупел “мешкає” якась тваринка: і білки, і соні, і жовна, і сова, і дятел, і кажани. Ми довго блукали довкола дерева зазираючи всередину.

Вхід до лісової зали з її знаменитим дубом
Вхід до лісової зали з її знаменитим дубом

У лісовій залі дві великі діорами: літня і зимова. Літня із косулями та борсуками, яких, як виявилось, у парку є дуже багато.

Як виявилось, у дубі живуть кажани
Як виявилось, у дубі живуть кажани

Зимова ж з велетенським диким кабаном та добрячим підсвинком. Тут також є лисиця з лисеням, різноманітні птахи, а при вході до зали лунає пташиний спів – мешканців лісу.

Зимова діорама з дикою свинею (Sus scrofa Linnaeus, 1758)
Зимова діорама з дикою свинею (Sus scrofa Linnaeus, 1758)

Відвідини музею справили фантастичне враження – це вартує потраченого часу, тим паче, що за відвідини ми заплатили всього по 5 гривень, а для дітей – 2 гривні. Радимо, якщо маєте вільні вихідні і шукаєте цікавих вражень, то відвідайте Галицький національний парк. Влітку тут можна відвідати також скельні комплекси, печери, сплавитись по Дністрі та багато іншого, але уже окрема розмова, яку ми обов’язково продовжимо.

Читайте інтерв’ю з начальником наукового відділу Галицького національного природного парку – продовження музейної теми

Автору буде корисно та цікаво знати Вашу думку про написану розповідь. Залишіть свій відгук про статтю у вікні нижче. Вкажіть своє ім’я чи нік, емейл, напишіть текст, введіть два слова запропоновані програмою у віконечку нижче і натисніть submit

 

 

admin Written by:

10 Comments

 1. Липень 6, 2010
  Reply

  Хотілося би побачити фото палеонтологічної вітрини, якщо така є.
  Дякую!

 2. Липень 6, 2010
  Reply

  Пане Дмитре, у музеї Галицького НПП є і мінералогічна, і палеонтологічна вітрини. Із палеонтологічнх знахідок нагромаджено скам’янілі мушлі та черепашки різноманітнх молюсків, а також уламки бивнів та зуби мамонтів (розкопки: http://www.naturalist.if.ua/?p=382), рогів великорогих оленів.

 3. Magnovskyi Igor
  Березень 30, 2011
  Reply

  Було б цікаво взнати адресу музею, дні в які він відкритий і т.д.
  Весна набирає обороти – треба досліджувати рідну Галичину !

 4. Березень 30, 2011
  Reply

  Пане Ігоре, адреса музею та садиби Галицького НПП: м. Галич, вул. Галич Гора, 1 (це, якщо їхати з Івано-Франківська, перший поворот праворуч – 300 м – там є зелений вказівник на роздоріжжі).
  Музей працює щодня з 9:00 до 17:00.
  Щодо цін, то я не впевнений, що вони залишились ті ж самі, але у 10 грн. точно вкладетесь. Також можна придбати різні альбомчики, буклетики, мапи тощо…
  Приємно провести час!

 5. […] бивня та зуб, які були відкопані та перевезені у музей природи Галицького національного парку. Пропонуємо Вам фоторепортаж з місця розкопок. […]

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 1 = 1