АСТЕРОЇДИ – ЗАГРОЗА ДЛЯ ЗЕМЛІ?

Астероїдний апокаліпсис для людської цивілізації - цілком ймовірний варіант. Джерело ілюстрації: http://nostradamus2012prediction.com

Микола ПЕТРАЩУК

Зараз в Сонячній системі відкриті сотні тисяч астероїдів. На початку 2010 році в базах даних нараховувалось 540573 об’єктів, у 257455 точно визначені орбіти і їм присвоєний офіційний номер. 15615 з них на цей момент мали офіційно затверджену назву. Часто в американських блокбастерах чи в публікаціях в “жовтій пресі” обігрується ситуація коли на землю падає астероїд. Спробуємо розібратись, що ж це за небесні тіла і наскільки загроза від них актуальна.

Розташування астероїдів у внутрішній частині Сонячної системи. Джерело ілюстрації: http://uk.wikipedia.org

Астероїдом називають невелике небесне тіло діаметром від 50 м до 1000 км, що складається зі скельних порід або нікелю та заліза. Термін ввів Вільям Гершель (“астероїд” – з давньогрецької зіркоподібний). До 2006 року їх називали ще малими планетами. Орбіти головного поясу астероїдів знаходяться між орбітами Марса і Юпітера. Вважається, що вони залишилися після формування Сонячної системи.

Після відкриття астероїда йому дають тимчасову назву, яка складається з року відкриття, номеру півмісяця від початку року, у якому було здійснено відкриття, і порядкового номера нововідкритого астероїда у поточному півмісяці. Потім, коли стає відомою орбіта астероїда, йому дають постійний порядковий номер, а іноді також власну назву, наприклад, “1709 Україна”. Відзначимо, що астероїд 3653 Климишин названо на честь Климишина Івана Антоновича (народився 17 січня 1933) — українського і радянського астронома, професора Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника (Івано-Франківськ), доктора фізико-математичних наук.

Орбіта астероїда 1709 Україна. Джерело ілюстрації: http://wikimedia.org

Астрономи вважають, що в Сонячній системі може знаходитися від 1,1 до 1,9 мільйонів об’єктів, які мають розміри більше 1 км. На даний час найвідоміші астероїди: Паллада, Юнона, Веста, Ероc, Амур, Гідальго, Ікар. Найбільшим  астероїдом в Сонячній системі вважалась Церера, розміри якої приблизно 975×909 км, але з 24 серпня 2006 року вона отримала статус карликової планети.

Інфрачервоний космічний телескоп WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer), запущений 14 грудня 2009, зафіксував кілька темних астероїдів поряд з орбітою Землі, яких раніше не помічали. Темний колір і нахил орбіти не дозволяли побачити їх під час досліджень, спрямованих на пошук потенційно небезпечних для Землі об’єктів. За допомогою цього телескопа вчені сподіваються відкрити більше ніж 1000 навколоземних об’єктів.

Астероїд 433 Ерос - один із групи астероїдів Амура. Джерело ілюстрації: http://dic.academic.ru

У космосі є астероїди, що викликають велике занепокоєння. Це астероїди групи Амура, Атона, орбіти яких перетинаються з орбітою Землі. Аналізи поведінки астероїдів свідчать, що приблизно до 2036 року падіння на Землю великого астероїда, з відомих на нині, не передбачається. Незважаючи на це, зараз виконується багато міжнародних проектів на тему, як навчитися протидіяти астероїдній загрозі. В Україні такий проект розробляє КБ “Південне”. В Росії над аналогічним проектом працюють в Інституті прикладної математики ім. М. Келдиша. Схожі проекти у є і в інших держав Європи та Америки. Розробники наштовхуються на заборону ООН використовувати в космосі ядерні боєголовки.

Фахівці Лабораторії реактивного руху NASA (JPL) склали карту небесних тіл, які несуть потенційну загрозу для Землі. Тіла згруповані залежно від їх розміру: від 30 до 100 метрів в діаметрі, від 100 до 300 метрів, від 300 метрів до одного кілометра і понад один кілометр, які при падінні на Землю спричинять руйнації різного масштабу. Кожен з них може зіткнутися з нашою планетою протягом найближчого століття. Прогнози на більші відтинки часу учені вирішили не будувати, оскільки існує небезпека суттєвих похибок у розрахунках.

Астрономи склали прогноз можливих наслідків зіткнення. Так, найменші астероїди можуть стерти з лиця Землі місто або навіть невелику країну. Тим не менше, більшість астероїдів здатні заподіяти лише локальні неприємності. Однак, 158 найбільших небесних тіл –приблизно 1% із усіх відомих нині, – за певних обставин, представляють реальну загрозу людській цивілізації.

Астероїд 99942 Апофіз - найнебезпечніший для Землі космічний об'єкт, який може зіткнутись із нашою планетою 13 квітня 2036 року.Джерело ілюстрації: http://carnouxprogres.wordpress.com

В наш час невідомо астероїдів, які могли б суттєво загрожувати Землі. Чим більший і важчий астероїд, тим більш він небезпечний, але його й легше помітити. Найбільш небезпечним на даний момент вважається астероїд Апофіс, діаметр якого близько 300 метрів. При зіткненні з ним, в випадку точного попадання буде знищено великий мегаполіс. Але ніякої загрози існуванню людству в цілому він не несе. Глобальну небезпеку можуть представляти астероїди більше 10 кілометрів у перетині. Та всі астероїди таких розмірів відомі астрономам і знаходяться на орбітах, які не можуть привести до зіткнення з Землею.

Як бачимо причин для хвилювання нема. І всі катастрофи залишаються на екранах кінотеатрів. Та пам’ятаймо, що береженого – Бог береже, а отже нагляд за цими небесними “каменями” все таки потрібен…

admin Written by:

3 Comments

 1. Марія
  Квітень 12, 2011
  Reply

  “В наш час не невідомо астероїдів” – так “відомо” чи “невідомо”? 😉

 2. Квітень 12, 2011
  Reply

  Ой, там помилка!!! Дякую за уважність, пані Маріє.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

25 − 23 =