КОРОЛІВСЬКИЙ ТИРАНОЗАВР

 

t-rex_st_naturalist.jpg

Ірена МОСКАЛЮК

З глибини віків немов величний король посеред музейних експонатів (десь між відбитками трилобітів та королем Генріхом) стоїть він – жахливий ящір. Велетенський хижак, який колись бігав на просторах нашої матері Землі. В роді Тиранозавр відомо один вид Tyrannosaurus rex, хоча деякі вчені вважають Tarbosaurus bataar, з Азії, другим видом, а дехто виділяє ще декілька видів тиранозаврів. Королівський тиранозавр, “T. Rex” є дуже популярним персонажем в масовій культурі і, безперечно, найвідомішим динозавром у світі. Що ми знаємо про цю істоту?

Завдяки Майклу Крайтону та його роману “Парк юрського періоду” Тиранозавр став найбільш відомим вимерлим наземним м’ясоїдом. Королівський тиранозавр або Tyrannosaurus rex досягав 5 метрів у висоту і 14 метрів у довжину і важив до 7,5 тон. Це був двоногий хижак з масивним черепом, врівноваженим довгим, важким хвостом. Відносно великих і сильних ніг, його “руки” були дуже малими і мали тільки два пальці.

Мегалозавр - близький родич Тиранозавра, одночасно є найбільшим із відомих будь-коли наземних хижаків.
Мегалозавр - близький родич Тиранозавра, одночасно є найбільшим із відомих будь-коли наземних хижаків.

Викопні залишки тиранозаврів знайдено в Північній Америці у геологічній формації пізнього маастрихту – кінець крейдового періоду (65 млн. років назад); він був серед останніх динозаврів, що існували до катастрофічного крейдово-третинного вимирання. Сьогодні відомо понад 30 скелетів королівського тиранозавра, деякі майже повні, що дозволило добре дослідити багато аспектів їхньої біології, включаючи життєвий цикл і біомеханіку. Спосіб харчування і швидкість пересування королівського тиранозавра, нині, залишаються спірними. Перший скам’янілий зразок, який може бути приписаний Tyrannosaurus rex, складався з двох неповних хребців, один з яких був втрачений, знайдених Едвардом Коупом у 1892 і описаних як Manospondylus gigas. Озборн визнав схожість між Маноспондилюсом гігантським і Тиранозавром королівським ще у 1917 але, через фрагментарну природу хребців Маноспондилюса, він не міг повністю їх ототожнити. 

Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, перейшовши за цим лінком

Дискусія поновилась в червні 2000-го року після того, як палеонтологи з Інституту Блек Хіл (Black Hills Institute) відкопали кістки тиранозавра у Південній Дакоті. Вони були знайдені біля типового місцеположення Маноспондилюса гігантського і оцінені як решта залишків того самого екземпляру. Ці залишки належать Тиранозавру королівському. Згідно з правилами Міжнародної комісії зоологічної номенклатури, системою, яка управляє науковими найменуваннями тварин, назва “Маноспондилюс гігантський” повинна мати пріоритет над назвою Тиранозавр королівський, оскільки його було названо першим. Проте, в Четвертому виданні Міжнародного кодексу зоологічної номенклатури, який почав діяти 1 січня 2000-го року, розділ 6, стаття 23.9 каже, що “загальновживане наукове найменування виду повинне використовуватись приоритетно”, коли “старший синонім або омонім не був використаний як дійсне ім’я після 1899” та “молодший синонім або омонім був використаний для специфічного таксона, як його допустиме дійсне ім’я, щонайменше у 25 роботах, виданих неменша, ніж 10-ма авторами на протязі останніх 50-ти років”. Згідно з цих правил ім’я “Tyrannosaurus rex” більш, ніж відновлюється, як дійсне.
У 1955, радянський палеонтолог Євгеній Малєєв назвав, знайдений ним у Монголії вид динозаврів, Тиранозавр батаарський (Tyrannosaurus bataar). У 1965, цей вид перейменовано на Тарбозавр батаарський (Tarbosaurus bataar), проте, філогенетичні аналізи показали він є сестринським таксоном до Тиранозавра королівського, і його часто розглядають як азійський вид тиранозавра. Проте, недавнє повторне дослідження черепа Тарбозавра показало, що він був набагато вужчий, ніж череп Тиранозавра і що у момент укусу, розподілення тиску в черепі було зовсім інше – схоже на Аліорамуса (Alioramus) – іншого азійського тиранозаврового. Кладистичний аналіз показує, що саме Аліорамус, а не Тиранозавр, є сестринським таксоном Тарбозавра. Проте, існують деякі критичні зауваження до кладистики загалом, що ставить під сумнів цілковиту достовірність досліджень.
Інші залишки тиранозаврових знайдені в тій самій формації, що й Тиранозавр королівський, були спочатку класифіковані як окремі таксони, включаючи Авблизодона (Aublysodon) і Альбертозавра надвеличного (Albertosaurus megagracilis або Dinotyrannus megagricilis). Проте, тепер ці залишки вважаються юними королівськими тиранозаврами. Невеликий але майже повний череп з Монтани, 60 см завдовжки, можливо, є виключенням. Спершу, Чарльз В. Ґілмор, у 1946, відніс цей череп до виду Ґорґозавра ланцетного (Gorgosaurus lancensis), але пізніше його було виокремлено в новий рід Нанотиран (Nanotyrannus). Думки залишаються розділеними щодо його приналежності – багато палеонтологів вважають, що череп належить молодому тиранозавру. Незначні відмінності між черепами, зокрема більше число зубів у Нанотирана, переконали деяких вчених рекомендувати тримати обидва роди розділеними допоки подальші дослідження або відкриття не прояснять ситуацію. 

Голова Тиранозавра була розширена позаду і звужена спереду, а паща всіяна велетенськими зубами
Голова Тиранозавра була розширена позаду і звужена спереду, а паща всіяна велетенськими зубами

Найбільші, з відомих, черепів тиранозаврів досягали майже 1,5 м у довжину. Порівняно з іншими тероподами, череп був сильно змінений: ззаду був незвичайно розширеним, з вузьким носом, що забезпечувало бінокулярний зір. Частина кісток, як носова, були зрощені, запобігаючи руху між ними. Великі отвори в черепі зменшували вагу і забезпечували місце для прикріплення м’язів. Зуби були кинджалоподібні, загнуті назад, овальні в поперечному перетині. Як і всі тиранозаврові, Тиранозавр королівський вирізнявся гетеродонтизмом – у нього були так звані передщелепи, на яких містились передщелепні зуби. Перед щелепи примикали до справжніх щелеп, котрі також містили безліч зубів. Великі сліди укусів, знайдені на кістках інших динозаврів, вказують на те, що ці зуби могли прокусити тверду кістку. Tyrannosaurus rex мав найбільшу силу укусу серед динозаврів і одну з найбільших у тваринному царстві. Часто знаходять зношені або поламані зуби, але зуби тиранозаврових безупинно замінювалися протягом усього життя, як у акули. Шия тиранозавра формувала типову S-подібну криву подібно до інших тероподів, але була короткою і м’язистою, щоб підтримувати масивну голову. Двопалі передні лапи були дуже малими відносно розмірів тіла. Ноги, навпаки, були одними з найдовших пропорційно до розмірів тіла серед тероподів. Хвіст був важким і довгим, іноді, містячи понад сорок хребців, для того, щоб врівноважити масивну голову і торс. Щоб компенсувати величезну масу тварини, багато кісток в скелеті були порожнистими.  

Скам'янілі сліди Тиранозавра і нині наганяють жах на все живе
Скам'янілі сліди Тиранозавра і нині наганяють жах на все живе

Отож, Тиранозавр – найбільш жахливий динозавр на планеті, до тепер залишається для нас загаткою…

 

Автору буде корисно та цікаво знати Вашу думку про написану розповідь. Залишіть свій відгук про статтю у вікні нижче. Вкажіть своє ім’я чи нік, емейл, напишіть текст, введіть два слова запропоновані програмою у віконечку нижче і натисніть submit

admin Written by:

7 Comments

  1. Квітень 24, 2009
    Reply

    стаття цікава але тут дуже мало інформації про тираннозавра

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

36 − 28 =