
Андрій М. ЗАМОРОКА
Палеонтологів дуже довгий час діймало питання: “Хто був предком Тиранозавра королівського?” З цим питанням були пов’язані численні наукові бродіння, дискусії і баталії, що пов’язано із браком палеонтологічних знахідок, неправильними визначеннями та численними синонімізаціями. Усе це вносило і вносить добрячу плутанину у родинні зв’язки Тиранозаврид (Tyrannosauridae Osborn, 1905). А повідомлення, на минулому тижні, про відкриття нового виду цієї родини не тільки не внесло чіткості, але й додало запитань…
Практично, усі відомі скам’янілі рештки Тиранозаврид належать, здебільшого, сестринським групам. Наприклад, Тиранозавр королівський (Tyrannosaurus rex Osborn, 1905) і Нанотиран гостроносий (Nanotyrannus lancensis Bakker, Currie & Williams, 1988) є дуже близькими видами, іноді їх об’єднують у один, вважаючи Нанотирана підлітковими особинами Тиранозавра. А от Тарбозавр батаарський (Tarbosaurus bataar Maleev, 1955), на відміну раніше уставленої думки, не є найближчим родичем Тиранозавра, а лише його сестринською лінією, будучи спорідненим із Аліорамусом чужинцем (Alioramus remotus Kurzanov, 1976). Аліорамус і Тарбозавр мали спільного родича із Дасплетозавром мускулистим (Daspletosaurus torosus Russell, 1970), який мав спільних предків із Тиранозавром і Нанотираном… Тиранозаврини і Альбертозаврини також мали спільного предка, яким міг бути ранньокрейдовий Дилонґ дивний (Dilong paradoxus Xu et al., 2004) або якийсь близький до нього вид… А пізньоюрський Стокерозавр Клеванда (Stokesosaurus clevelandi Madsen, 1974) претендує на найбільш ймовірного предка усіх Тиранозавроідей (Tyrannosauroidea Osborn, 1905), його ж батьківським видом скоріш за все був Іліозух невідомий (Iliosuchus incognitus von Huene, 1932) із середньої юри, проте, багато біологів мають сумніви щодо нього.

І от, минулого тижня, на презентації, влаштованій журналом “Наука” (“Science”), було заанонсовано опис нового хижого динозавра приналежного до Тиранозаврид – Raptorex kriegsteini Sereno et cet, 2009, що з латині на українську перекладається як “Король злодіїв Креґштейна”. Палеонтологи, які проводили дослідження на північному сході Китаю, розкопали його скелет із нижньокрейдових відкладів (близько 125-и млн. років тому). Як виявилось, він, як дві краплини, схожий на Тиранозавра королівського. Проте, ці два види розділені часовим проміжком близько 60-ти мільйонів років! Окрім того, Тиранозавр жив у Північній Америці, а нововідкритий Рапторекс – у Азії. Та, те, що найбільше вразило вчених, – це розміри – Рапторекс Креґштейна досягав всього 2,5 м у довжину і важив близько 65-ти кілограм. Тоді як довжина Тиранозавра королівського складала 13 м, висота – 5 м, вага – 6,5 тон! Вчені вважають, що Рапторекс Креґштейна був вкритий пір’ям! І, можливо, (припускають) навіть Тиранозавр королівський теж був пернатим…

Підбиваючи підсумки, науковці зауважили, що Рапторекс Креґштейна об’єднує у собі усі ознаки Тиранозаврид: непропорційно великі щелепи, форма передмаксилярних зубів, двопалі і сильно зредуковані передні кінцівки. Це свідчить про те, що Тиранозавриди сформувались, як дрібні хижі динозаври на початку крейдового періоду, а відтак, розселившись по Лавразії, еволюціонували у велетенські види. Цілком можливо, що батьківщиною усіх Тиранозаврид є саме Далекосхідна Азія, яка з’єднувалась із Північною Америкою тисячами островів та архіпелагів у океані Тетіс. Залишки Тиранозаврид віднайдені на острівних теренах Європи і північноамериканській частині Лавразії. Зрештою, на родинному дереві Тиранозаврид залишається, ще багато прогалин, які належиться заповнити.
[…] Рапторекс Крейґштейна (Raptorex kriegsteini Sereno et cet, 2009) – невеликий хижий динозавр (до 3 м завдовжки) знайдений на північному сході Китаю. Час існування датується раннім крейдовим періодом – близько 125 млн. років тому. Джерело: Sereno, P.; Tan, L.; Brusatte, S. L.; Kriegstein, H. J.; Zhao, X. & Cloward, K. (2009), “Tyrannosaurid skeletal design first evolved at small body size”, Science 326: 418-422. […]