В ЧОРНОГОРІ ЗАЦВІЛА ЧЕРВОНА РУТА

На Говерлі квітне Червона рута! Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Андрій М. ЗАМОРОКА

“…Червону руту
Не шукай вечорами,
Ти у мене єдина,
Тільки ти, повір…”

Володимир Івасюк
“Червона рута”
1970


Червень, саме час відвідати Карпатський національний парк аби стати свідком неймовірного видовища – квітування рододендрону східнокарпатського або як його ще називають у народі “червона рута”. Одноденна мандрівка на Говерлу подарує Вам не тільки втіху від сходження (хоча воно і не всім до снаги) на найвищу точку України, а й неймовірне задоволення від споглядання вкритих малиново-червоними квітами схилів гір.

Квіти рододендрону. Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Напевно, багато хто задавався запитанням: “Що ж то за така Червона рута, оспівана Володимиром Івасюком?”, – адже пісня на правду стала народною і не залишила байдужим жодного українця. І хоча Івасюк, у пісні, мав на увазі “цвіт” папороті, однак, за прототип взяв саме квіти рододендрону-рути…

Довкола самої рослини тривають наукові бродіння, оскільки різні фахівці ботаніки приймають її під різними назвами. У європейській традиції утвердилась назва Рододендрон миртолистий (Rhododendron myrtifolium Schott & Kotschy), а в українській – Рододендрон східнокарпатський або Котча (Rhododendron kotschyi Simonk.). Та як би там не було, але ми ж з Вами знаємо, що то є Червона рута…

Для споглядання цвітіння цього рідкісного виду, а рододендрон миртолистий занесений до Червоної книги України і охороняється законом, найкраще вирушати в середині червня, коли усі схили Говерли залиті малиновою барвою його квітів.

Квіти Сольданели гірської. Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Однак, рододендрон не єдина весняна рослина, котра квітує у цей час. Поруч з ним, ясно-фіалковими квітами привертають увагу Сольданели угорська (Soldanella hungarica Simonk.) та гірська (Soldanella montana Willd.), а подекуди цілими куртинами тішать око небесно-сині квіти Тирлича безстеблового (Gentiana verna L.). і усе це багатство кольорів чергується із сизувато-зеленими сланцюватими кущами Ялівцю альпійського (Juniperus communis subsp. alpina (Neilr.) Čelak.), крислатими острівцями Сосни гірської або жерепу (Pinus mugo Turra) та ще голим пруттям Вільхи зеленої або лелечу (Alnus viridis (Chaix) DC.)…

Справжнє диво - квіти Сон-трави білої (Pulsatilla scherfelii (Ullep.) Skalický). Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Якщо Червона рута зростає здебільшого у субальпійському та у нижній частині альпійського поясів, то альпійські луки у червні вкриті великими розкішними сніжно-білими квітами Сон-трави білої (Pulsatilla scherfelii (Ullep.) Skalický).

Шафрани і уся Чорногора на видноколі. Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

А на висоті понад 2000 метрів над морем все ще квітнуть ультрамаринові Шафрани Гейфеля (Crocus heuffelianus Herbich) – перші квіти весни.

Розповідати можна безкінечно довго, однак, передати словами емоцій неможливо. Якою не була б красивою розповідь, сповнена різнобарвних епітетів і порівнянь, але краще один раз побачити і насолодитись сповна.

Схили Говерли в квіту... Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

І на останок, відвідуючи Говерлу, пам’ятайте, що Ви знаходитеся у національному парку, де охороняється все живе і неживе – від квіточки до каменя. Залишімо наші гори нашим дітям і внукам незасміченими і витоптаними, а квітучими і зеленими.

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

8 Comments

 1. Mery
  Червень 21, 2010
  Reply

  Світлини – просто чудові!!!
  не віриться, що така краса існує поряд з нами!!!

 2. Червень 21, 2010
  Reply

  Пане/пані Mery, світ довкола нас набагато ширший і яскравіший, ніж про те ми собі гадаємо. Саме тому “Станіславівський натураліст” пропонує вийти за межі свого звичного життя і суспільних рамак, роззирнутися довкола і побачити довколишній світ у його абсолютній красі та неповторності. Дивися далі, думай ширше!

 3. Червень 30, 2010
  Reply

  Місяць тому були на Чорногорі і там сфотографував також подібну квітку. Спочатку думав, що то так чорниці цвітуть, бо росла та квітка саме у чорницях, але одна людина сказала, що то рододендрон, дивлюсь у вас точно така сама.

 4. Червень 30, 2010
  Reply

  Усі, чи майже всі, пане yAnTar, знають пісню “Червона рута”, однак, мало хто бачив її вживу, а особливо у цвіту. То ж відкриття чекають нас на кожному кроці!

 5. Липень 1, 2010
  Reply

  Абсолютно згоден, ніколи не задумувався, що то таке червона рута. А Чорногора місяць тому буквально вкрита нею була.

 6. Липень 1, 2010
  Reply

  Справді, квітування рододендрону миртолистого є фантастичним видовищем, вартим уваги!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 77 = 80