РУБАТИ НЕМОЖНА ЗБЕРЕГТИ

Де ставити кому?

Ситуація у буферній зоні природного заповідника "Ґорґани" є плачевною - від зображеного на світлині місця до межі заповідника всього 100 метрів, а дана дорога - це саме та, яку планується "реконструювати"... Джерело ілюстрації: Олександр Варґа

 
Андрій М. ЗАМОРОКА

Майже три місяці минуло із моменту сумнозвісних подій зі спроби відчужити землі заповідника “Ґорґани” для будівництва нової дороги на курорт “Буковель”. Послідовність подій, що розгорнулась із моменту проведення науково-технічної ради заповідника 12 грудня 2009-го року і до тепер, стала, у буквальному розумінні, унікальним збігом обставин, який в результаті призвів, принаймні, до призупинення зазіхань на природоохоронну територію. Певне затишшя довкола цього скандалу викликає тривогу і занепокоєння, – може, допоки активісти пишуть звернення, дискутують на форумах та складають плани і стратеґії боротьби за збереження заповідника, будівництво дороги уже кипить?…

З приводу будівництва дороги громадськість висловила обурення, влада озвучила офіційну позицію, а керівництво “Буковеля”–”Скорзонери” відмовчується… Тим часом редакція “Станіславівського натураліста” вирішила пройти маршрутом проектованої дороги і з’ясувати стан справ на місцевості.

Отож, пройшовши 15 км від містечка Яремчі до буферної зони ПЗ “Ґорґани”, ми не побачили а ні будівельної техніки, а ні самих будівельних робіт – це позитивна сторона. З іншого боку в долині ріки Зубрівка – там, де мала б пролягти згадана дорога, активно ведуться рубки лісу (обходи 5-7, Довбушанського лісництва), однак, пов’язувати їх із будівництвом дороги, наразі, немає підстав. Рубки дійшли до межі кілометрової буферної зони ПЗ “Ґорґани”, і навіть перетнули її, однак, твердо сказати про це важко, бо на місцевості вона ніяк не відзначена.

Суцільні зруби вздовж дороги у долині ріки Зубрівки. Справа - наша маленька експедиція (для масштабу)... Джерело ілюстрації: Олександр Варґа

Однак, нас найбільше вразила жахлива безгосподарність Надвірнянського держлісгоспу на цій території – Ви можете це побачити на світлинах. У багатьох випадках деревина просто не вивезена із рубок, а відходи належно не утилізовані. У зв’язку із цим існує небезпека спалаху ксилобіонтних шкідників. Зокрема, я особисто виявив на колодах низку видів короїдів та один вид жуків-вусачів, які відкладали яйця у зрубану деревину…

Свіжий зрубаний ліс у долині ріки Зубрівки... Джерело ілюстрації: Олександр Варґа

Окрім рубок в долині Зубрівки ми також виявили джипінґ, який перетинає територію ПЗ “Ґорґани”! Джипи слідують із Яремчі через перевал Пересліп до підніжжя гори Довбушанка в урочищі “Новобудова”, що у заповіднику. Цікавий факт – шлаґбауми на перевалі та при в’їзді у заповідник відкриті, що є грубим порушенням заповідного режиму…

А що влада?… Нові-старі очільники Міністерства охорони навколишнього природного середовища не хочуть розгрібати чужі, а може не бажають засвітити власні діяння чи співучасть зі своїми сучасниками-попередниками, то ж у відповідь кивають одні на одних. Все це нагадує “переведення стрілок”, колову поруку і спробу “сховати кінці у воду”… Таке враження виникає, коли читаєш “відписки” Міністерства, причому різні заступники міністра дали різні пояснення – парадокс…

До прикладу, заступник міністра охорони природного навколишнього середовища пан В. Глинянчук у відповіді, наданій на запит громадського еколого-гуманітарного об’єднання “Зелений світ” (м. Чортків), повідомив, що Міністерство подало запити до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області та до Філії “Укрдержбудекспертиза” “Укрдордержбудекспертиза” і очікує на їх відповіді… А у випадку виявлення несанкціонованого будівництва чи будь-якої діяльності щодо проекту “Реконструкції дороги Яремче-Зелена-Бистриця”, то рекомендують звертатись до Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області для перевірки діяльності суб’єкту господарювання.

Вирубка у обході №5 Довбушанського лісництва, що у долині р. Зубрівка. Джерело ілюстрації: Олександр Варґа

На противагу пану В. Глинянчуку, інший заступник міністра пан А. Гриценко, на запит пана С. Шепаренка (м. Харків), відповів, що Міністерством охорони навколишнього природного середовища взагалі не розглядалися матеріали щодо будівництва дороги через природний заповідник “Ґорґани”… У той же час він повідомляє, що заповідник на науково-технічній раді вів лише консультації із Головним управлінням Державного комітету України із земельних ресурсів в Івано-Франківській області з зазначеного питання, а офіційних матеріалів у “Ґорґани” не надходило… Що ж, пан А. Гриценко є добре поінформованим, щодо зазначеної справи…

Що робити?… На це риторичне запитання однозначної відповівді немає. Рубати неможна зберегти, – то де ставити кому?… А що Ви думаєте з приводу рубок у Карпатах?

admin Written by:

29 Comments

  1. Анна
    Травень 14, 2010
    Reply

    А мені взагалі не надійшла відповідь з міністерства. Може ще рано… але вже минуло, близько, місяця відтоді, як я надіслала лист???

  2. Травень 15, 2010
    Reply

    Пані Анно, гадаю, що відповідь ще прийде, а якщо ні, то трабе подати повторний запит.

  3. Травень 17, 2010
    Reply

    До поки місцеві самі будуть на право і наліво волочити і продавати все, за що платять, доти і з міст будуть приїзджяти бидлопацюки (такі як Яник) і рубати, і стріляти. і таке інше… 🙁

  4. Травень 17, 2010
    Reply

    О, пане/пані/ Kafa, ця стаття викликала неабиякий резонанс у Івано-Франківській області… На що я навіть й не міг розраховувати…

  5. […] Нещодавня публікація “Станіславівського натураліста” про рубки лісу у Ґорґанах викликала потужний резонанс як у лавах громадськості, так й природоохоронних територій, та суб’єктів господарювання. Власне, аби знайти оті “коми” у риторичному запитанні: “рубати чи зберегти?”, ми звернулися до дирекції ДП “Надвірнянське лісове господарство” – підприємства, котре безпосередньо веде лісозаготівлю на згаданій нами території. […]

  6. Podorozhnik
    Травень 19, 2010
    Reply

    Ото срач розвели!

  7. Гуцул з безнопилою
    Травень 19, 2010
    Reply

    Прочитавши це http://www.naturalist.if.ua/?p=3318&cpage=1#comment-16340 чомусь складається таке враження що дана статя виникла скоріше для створення резонансу, аніж власне для захисту лісів.

  8. Травень 19, 2010
    Reply

    Пане Гуцуле з безнопилою, коментарі – це реакція читачів, а у статті, власне кажучи, нічого резонансного немає… Резонанс викликали чотири світлини, опубліковані вище, а їх у редакції є аж три десятки. Ми не вважали за необхідне публікувати більше, хоча цілком можемо, бо свобода слова та право на інформацію ґарантовані нам Конституцією і законодавством України.

  9. Гуцул з безнопилою
    Травень 20, 2010
    Reply

    Пане, admin, я дуже радий за Ваше право, тільки реалізовуючи думайте трохи не тільки про власну репутацію.

    Я можу Вам знайти ще тисячу фотографій, які свідчать про проблемність фіг знає чого у таких глобальних масштабах, що ого-го… тільки власне подумайте чим я буду займатись насправді коли це робитиму, навіщо мені воно?

  10. Травень 20, 2010
    Reply

    Пане Гуцуле з безнопилою, Ви сидячи у своїй конторі, займаєтесь , здогадуємось, якою саме діяльністю. Однак у “Станіславівського натураліста” свої візії, претензії, плани та стратеґії розвитку. Дивує той факт, що, коли ми опублікували світлини рубок лісів у Рондонії, Ви мовчали. Коли ж запахло тирсою і мастилом джипів у Ґорґанах, то Ви висловлюєте своє обурення – мовляв, для чого це Вам (тобто нам), не лізьте у наші справи, а пишіть собі про квіточки і пташки, а ми (тобто Ви) своє діло знаємо. Даруйте, але громадянське суспільство і демократія базуються на відкртості, доступі інформації та громадському контролі діяльності влади й держустанов. Механізмів реалізації цього є достатньо, але найважливіший з них – це ЗМІ. Суспільство повинне знати, а влада не повинна розслаблятись…

  11. Гуцул з безнопилою
    Травень 20, 2010
    Reply

    …я немаю ніякого відношення ні до вашої тирси ні до Родонії, мене просто дивує той факт, що засоби ЗМІ не маючи власноі точки зору викидають в маси інформацію.
    Ви констатуєте те, що у вас дві точки зору… само собою напрошується запитання – “З якої Ви серії?”
    Не можна мати двох точок зору, це протиприродно так само, як і йти двома шляхами одночасно. Може Ви маєте на увазі “ми не визначились” або “ми не знаємо” … чи може ви хочете і рибку з’їсти і в армію не піти?

  12. Травень 20, 2010
    Reply

    Бачте, пане Гуцуле з безнопилою, Ви є вельми неуважним читачем, адже у статті “Рубати неможна зберегти. Де ставити кому?” ми висловили свою точку зору і свою позицію, а у статті “Шукаємо коми…” – позицію суб’єкта господарювання. Читачам пропонується дві точки зору (плюралістичність поглядів – це демократія), а висновки кожен повинен робити сам… Ми не нав’язуємо нікому своєї думки, але шукаємо однодумців.

  13. Гуцул з безнопилою
    Травень 20, 2010
    Reply

    …е ні, пане Аdmin, не варто гратись в підміну понять, Ваша позиція – це зайняття двох позицій одночасно, що конкретно Вами ж і написано чорним по білому. Читачам пропонується не дві точки зору, а один ядовитий напівфабрикат.

    Наскільки я розумію Ви намагаєтесь створити те, що у відповідних колах ще називають “розетка”, якщо ви відхрещуєетесь від резонансу заради самопіату, то може ви в такий спосіб намагаєтесь собі зробити дисконтну картку знижок на лісоматеріали?

  14. Травень 20, 2010
    Reply

    Пане Гуцуле з безнопилою, даремно намагаєтесь влаштувати провокацію, бо саме Ваша позиція є двозначною – і вашим, і нашим. Ось дві цитати із написаного Вами: у першому абзаці: “…Їх [лісів] захисту варто виділяти більше уваги…”, а у третьому абзаці: “…треба рубати [ліси], значить треба…” То про що Ви говорите?

  15. Гуцул з безнопилою
    Травень 21, 2010
    Reply

    Якщо провести аналогію то я мав на уваз приблизно наступне: в туалеті жити не варто, але час від часу туди ходити все ж таки потрібно.

  16. Травень 21, 2010
    Reply

    Пане Гуцуле з безнопилою, маєте на те цілковите право

  17. Гуцул з безнопилою
    Травень 21, 2010
    Reply

    …з аналогією можливо трохи перегнув, але все рівно дякую за розуміння )))

  18. Травень 21, 2010
    Reply

    Пане Гуцуле з безнопилою, прошу дуже 🙂 . Зрештою усі ми зацікавлені у збереженні природи і кожен з нас має свої методи. Не вартує сваритися, а ліпше разом помізкувати, що можна вдіяти для збереження і охорони заповідника, бо друга хвиля атаки буде куди більш орґанізованою і потужнішою.

  19. Iryna
    Травень 25, 2010
    Reply

    “я немаю ніякого відношення ні до вашої тирси ні до Родонії, мене просто дивує той факт, що засоби ЗМІ не маючи власноі точки зору викидають в маси інформацію.”

    пане Гуцуле з бензопилою, дозвольте звернутись…. а хіба не цим має займатись стправжній журналіст? ну якщо ви не знаєте, то вам підкажу, що журналіст має доносити інформацію і не займатись лобіюванням інтересів. от і все! вам представили підгрунтя для роздумів, насолоджуйтесь… це називається професіоналізм!

  20. Травень 25, 2010
    Reply

    Пані Iryna, дякую за підтримку і розуміння 🙂 .

  21. Анна
    Червень 2, 2010
    Reply

    Відповідь прийшла, пишуть щось схоже ,мовляв , зроблено запит Міністерством до ДУОНПС в Івано – Франківській області і до Укрдержбудекспертизи, що до проведення державної експертизи по будівництву горезвісної дороги, але листами була надана відповідь що такий проект на розгляді відсутній. А що до реконструкції дороги, то треба звертатись в Державну екологічну інспекцію. Складається таке враження, що йде чудесне замилювання очей і дорога всерівно буде, але назвуть це не будівництвом, а реконструкцією, але сенс від того не зміниться… Не хочеться бути спостерігачем, а потім казати, що так сі стало і вже нічого не зробиш…

  22. Анна
    Червень 3, 2010
    Reply

    Відповідь прийшла, пишуть щось схоже ,мовляв , зроблено запит Міністерством до ДУОНПС в Івано – Франківській області і до Укрдержбудекспертизи, що до проведення державної експертизи по будівництву горезвісної дороги, але листами була надана відповідь що такий проект на розгляді відсутній. А що до реконструкції дороги, то треба звертатись в Державну екологічну інспекцію. Складається таке враження, що йде чудесне замилювання очей і дорога всерівно буде, але назвуть це не будівництвом, а реконструкцією, але сенс від того не зміниться… Не хочеться бути спостерігачем, а потім казати, що так сі стало і вже нічого не зробиш…Графік складання тестових іспитів у весняному семестрі 2009-2010 н. р

  23. Червень 5, 2010
    Reply

    Пані Анно, як бачте, міністерство таки дотрималось букви закону – відповіло громадянину, однак, якість цієї відповіді бажає кращого. З Вашого коментаря, розумію, що відповідь приблизно того ж змісту, що й для решти “запитантів”. Що ж, наразі чекаємо подальшого розвитку подій. А пресинґ на заповідник продовжуватиметься – це безсумнівно, нехай сплине якийсь час.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

87 − 82 =