ВЕДМЕДЯМ – ВІДКРИТІ КОРДОНИ

Ведмежа бурого ведмедя. Автор світлини - Володимир Довганич

Вікторія ГУБКО

Бачачи неповторну красу рідного краю щодня, ми так звикаємо до вражаючих панорам довкола, що сприймаємо цей Божий дар як даність і забуваємо про відповідальність перед прийдешніми поколіннями зберегти і передати нащадкам його первозданну красу. Також ми рідко замислюємося, що крім естетичної привабливості Карпатський екорегіон відомий своїм біорізноманіттям і займає одне з перших місць у списку пріоритетних регіонів збереження дикої природи WWF. Карпати є одним з останніх в Європі прихистків дикої природи – це бастіон для хижих тварин з більш ніж половиною континентальної популяції ведмедів, вовків і рисі, а також єдиним в Європі регіоном з великими ділянками пралісів…

Проте, природа Карпат, на сьогодні, знаходиться у серйозній загрозі через декілька складних обставин, які спричинені зміною принципів землекористування та безладними людськими діями, викликаними в основному посиленням інтеграції Карпатського регіону у світову економіку. Незаконне вирубування лісів, браконьєрство, неконтрольовані випаси худоби, розвиток сільського господарства та інфраструктури ведуть до погіршення виняткового природного багатства регіону. Особлива небезпека нависла над популяціями великих хижих тварин, яка спричинена втратою природних оселищ та їх фраґментацією. На межі зникнення опинився і символ Карпатських гір – Ведмідь бурий (Ursus arctos Linnaeus, 1758).

Ведмежатко. Автор світлини - Володимир Довганич

У Європі (не рахуючи Росії) життєздатні популяції ведмедя збереглися тільки на Балканах, у Скандинавії та у Карпатах. В Іспанії, Італії та Франції цей вид практично зник. Щодо України, то колись бурий ведмідь був поширений по всій території, а зараз залишився тільки в карпатській частині. Тут його чисельність становить приблизно 250 особин. Основною причиною скорочення ареалу (території поширення) ведмедя в Україні є винищення його людиною. На відміну від інших хижих ссавців, ведмідь живиться переважно рослинною їжею, яка складає близько 70% його раціону. Проблему нестачі кормів у зимовий період тварина вирішує тим, що залягає на зиму в барліг. Для свого проживання цей звір потребує великих площ природних угідь. Індивідуальна ділянка однієї особини може мати площу від 500 до 2000 га,залежно від наявної кількості кормів.

Саме на збереження цього виду та покращення якості середовища його проживання в межах українсько-румунської прикордонної території і безперешкодної міграції між Українськими та Румунськими Карпатами спрямовано новий проект “Відкриті кордони для ведмедів між Українськими та Румунськими Карпатами”, який реалізовується Рахівською районною громадською організацією “РахівЕкоТур” та Мармароським відділенням WWF-Румунія (румунський офіс Всесвітнього фонду дикої природи WWF). Проект здійснюється в рамках Програми транскордонного співробітництва ENPI CBC Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013 рр.

Завданням проекту є збереження біологічного різноманіття в межах колишнього повіту Марамуреш (історичний румунсько-український регіон Карпат; зараз – Рахівський і Тячівський райони Закарпаття, Україна, та повіт Марамуреш, Румунія – авт.) та забезпечення взаємозв’язку в межах Карпатських гір шляхом скорочення ризику фраґментації оселищ, відновлення екологічних коридорів для ведмедів, як ключового біологічного виду, а також через забезпечення відповідального використання природних ресурсів.

РГО “РахівЕкоТур”, як український партнер проекту, зараз працює над розширенням мережі волонтерів – людей будь-якого віку та професій, яким небайдужа доля Карпат та збереження біологічного різноманіття. Бажаючих приєднатися до нас просимо надсилати свою контактну інформацію на електронну адресу керівника організації Вікторії Губко – viсtoria_gubko@i.ua
Запрошуємо всіх до співпраці!

admin Written by:

2 Comments

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 73 = 81