НАЙДОВША КОМАХА У СВІТІ

Фобетікус Чана - Phobaeticus chani
Найдовша комаха у світі - Фобетікус Чана (Phobaeticus chani)

Андрій М. ЗАМОРОКА

15 жовтня 2008 року у міжнародному зоологічному журналі “Zootaxa” була опублікована величезна стаття присвячена перегляду систематики родини Фасматид, що належить до ряду комах-паличників. І, можливо, вона залишилася б непомітною, якби автори – Франк Н. Геннеман та Оскар В. Конлі – не навели у ній опис Фобетікуса Чана (Phobaeticus chani) – найдовшої комахи у світі, а уже 17 жовтня Інтернет просто вибухнув новиною про комаху рекордсмена. Оглядачі наукових новин різних сайтів, різними мовами розповідали про це чудо природи… 

Перечитуючи гарячі новини, спершу на російськомовних сайтах, а потім і на англомовних, я був вражений убогістю знань з ентомології, та й біології взагалі, авторів написаного. Першим впадає в око те, що більшість російськомовних сайтів просто неправильно переклали англомовний термін “stick bug” – в результаті вийшов найдовший у світі жук, хоча паличники жодного відношення до жуків не мають! А по-друге, автори навіть не спробували прочитати хоча б абстракт статті на сайті журналу. Сама стаття складається із 300-т сторінок і доступна тільки передплатникам та користувачам журналу “Zootaxa”, а от абстракт може прочитати кожен, звісно, якщо володіє англійською мовою.

live_st_naturalist.jpgФранк Н. Геннеман та Оскар В. Конлі проробили величезну роботу з вивчення 700-ста екземплярів паличників-фасматид і знайшли 42 види, з яких новими для науки виявились 7, 12 – було вперше зведено до синонімів, а також описано 1 новий рід та 3 нові триби! Нові види описані, передусім, із островів Південно-Східної Азії: Фарнація борнерійська (Pharnacia borneensis) – з Борнео, Фарнація палавійська (Pharnacia palawanica) – з Палау, Фобетікус великошиповий (Phobaeticus mucrospinosus) – із Суматри, Фобетікус палавійський (Phobaeticus palawanensis) – із Палау, Фобетікус Чана (Phobaeticus chani) – з Борнео, Тирахоідея Герберта (Tirachoidea herberti) – із Борнео, Тирахоідея сіамська (Tirachoidea siamensis) – з Таїланду та Південного В’єтнаму.

Ряд Паличники (Phasmatodea) – це дуже древні комахи, вони виникли разом із прямокрилими, до останніх належать відомі нам усім коники-стрибунці, у палеозойську еру – більше 220-и мільйонів років тому. Їхня назва походить від грецького слова “Фасма” – привид, фантом, що дуже вдало характеризує цих дивовижних комах, оскільки паличники так вдало маскуються під гілочки, стебла і листя рослин, що незнаючи кого шукати, їх неможливо помітити. На сьогодні, налічується уже більше 3-х тисяч паличників зусіх закутків тропічних лісів Землі, і схоже це ще не край.

Порівняйте розміри паличника Фобетікуса Чана і Людини.

Найбільший у світі паличник – Фобетікус Чана – знайдений у 1989 році приватним малайзійським колекціонером Датуком Чаном Чю Леном. Він зберігався у його колекції аж до дослідження Ф. Геннемана та О. Конлі, які й описали його у 2008 році, назвавши на честь Чана. Один із екземплярів – самка – Фобетікуса Чана зберігається у Лондонському природознавчому музеї (дивіться фото). Вона досягає 357 мм у довжину, а за умови випростаних передніх ніг – усі 567 мм – справжній півметровий гігант!

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 32 = 42