НОВИЙ ВИД МАВП ЗНАЙДЕНО В АМАЗОНІЇ

cacajao-ayresii1.jpg

 

Андрій М. Заморока 

Новозеландський зоолог Єн-Філіп Бовблі (JeanPhilippe Boubli) на початку цього року у Міжнародному журналі з приматології опублікував опис нового виду мавп – Cacajao ayresii, який йому вдалось знайти у басейні бразильської річки Ріу-Неґру. Новий вид зразу ж був оголошеним таким, що перебуває під загрозою зникнення… 

У минулому році Єн Бовблі приєднався до мисливського загону невеликого племені Індіанців Яномамо, що живуть на північному заході Бразилії у прикордонній з Венесуелою зоні. Індіанці, які дуже добре знають ці місця є найкращими провідниками по затоплюваному дощовому тропічному лісі, а Бовблі цікавило як саме полювання, так і етнокультурні особливості племені, і звичайно, дослідження у цьому віддаленому закутку Амазонії. Мисливці просувались вздовж ріки Арака – притоки Ріу-Неґру, від рівнин до підніжжя гір у провінції Піко-де-Небліна. До слова, Єн Бовблі уже впродовж п’яти останніх років провадить свої дослідження у цьому реґіоні, і у 2003 році знаходив тут новий вид мавп, а тепер ще один.

На півночі Бразилії та у Венесуелі дуже широко розповсюджені два види Мавп-Уакарі: Уакарі чорноголова (Cacajao melanocephalus) та Уакарі червона (Cacajao calvus), які належать до родини Широконосих Мавп. Кожен з цих видів утворює по кілька підвидів, поширених в ізольованих гірських та рівнинних лісах. За словами Бовблі, він спершу навіть не звернув особливої уваги на ту мавпу, але коли придивився, то був надзвичайно вражений – перед ним був цілком невідомий вид! Новий вид отримав наукову назву Уакарі Айреса (Cacajao ayresii) на честь відомого бразильського зоолога і природоохоронця Хосе Марчіо Айреса, який помер у 2003 році. Х. Айрес був членом Товариства охорони дикої природи (the Wildlife Conservation Society), і був одним з учасників зі створення Природного національного парку у самісінькому серці Амазонії. Тепер ім’я вченого увіковічено ще й назвою нового виду.

Занепокоєння Єна Бовблі долею Уакарі Айреса зрозумілі з тієї позиції, що вид виявлено за межами будь-яких заповідних територій і на дуже малій ділянці, а площі дощових тропічних лісів Амозонії з кожним роком зменшуються внаслідок вирубування на потреби промисловості й випалювання для сільського господарства. Бовблі вважає, що на території Бразилії є ще з десяток невідомих науці видів мавп, але знищення лісів іде такими темпами, що їх можуть ніколи й не відкрити, бо вони просто вимруть до того часу. Науковець має намір продовжити дослідження у 2008 році, з метою детальнішого вивчення Укарі Айреса і створення тут Природного заповідника або національного парку.

admin Written by:

3 Comments

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

20 − = 11