НОВІ ЗНАХІДКИ ДЛЯ ОРНІТОЛОГІЧНОЇ НАУКИ ЗА 2009 РІК

Відкрий світ птахів... Джерело: http://www.trekearth.com
Відкрий світ птахів... Джерело: http://www.trekearth.com

 

Руслан ЖИРАК

 

На противагу 2008 року, нинішній рік, котрий уже добігає свого терміну, мало потішив нас відкриттями нових видів птахів. Якщо у минулому році ми відслідкували опис 5-ти видів сучасних птахів, то у 2009-у їх виявилось всього 2… “Станіславівський натураліст” пропонує Вам ознайомитись із ними.

 

1. Незвичний птах з неопереною головою і рожевого кольору шкірою, а також особливим співом, був виявлений вченими в важкодоступних місцях тропічних лісів Лаосу згідно з повідомленням Товариства охорони дикої природи (Wildlife Conservation Society) і Університету Мельбурна, які зробили дане відкриття.

Бульбуль гололиций (Pycnonotus hualon Woxvold, Duckworth & Timmins, 2009). Джерело: http://www.flickr.com
Бульбуль гололиций (Pycnonotus hualon Woxvold, Duckworth & Timmins, 2009). Джерело: http://www.flickr.com

Зі слів вчених, птах володіє унікальними зовнішніми характеристиками і є єдиною неопереною співочою птахою з усіх представників пернатих на території Азії, відомих для науки. Новий вид – Бульбуль гололиций (Pycnonotus hualon Woxvold, Duckworth & Timmins, 2009) належить до ряду Горобцеподібні (Passeriformes Linnaeus, 1758), родини Бульбулевих (Pycnonotidae G. R. Gray, 1840).

Зі слів професора Пітера Кляйна, члена Товариства охорони дикої природи, єдиною причиною того, що таке яскраве і крикливе створіння до цього часу залишалось невідомим – суворі умови досліджень у важкодоступній частині Індокитаю.

Дослідники виявили чисельну популяцію Бульбуля гололицого. Джерело: http://www.orientalbirdimages.org
Дослідники виявили чисельну популяцію Бульбуля гололицого. Джерело: http://www.orientalbirdimages.org

Вид виявили працівники місцевої золотодобувної компанії. Вивчення Pycnonotus hualon показало, що представники даного виду полюбляють триматися відокремлено від інших птахів і створюють довготривалі сім’ї.

Джерело: I.A. Woxvold, J.W. Duckworth, and R.J. Timmins (2009). “An unusual new bulbul (Passeriformes: Pycnonotidae) from the limestone karst of Lao PDR”. Forktail 25: 1-12.

 

2. В печерах на південному заході Китаю вченими виявлено новий вид птахів. Вид Тимелія-стахірис нонґґанґійська (Stachyris nonggangensis Fang & Aiwu, 2008) належить до ряду Горобцеподібні (Passeriformes Linnaeus, 1758), родини Тимелієві (Timaliidae Vigors & Horsfield, 1827). Це невелика, розміром завбільшки, як людський кулак, комахоїдна пташка, темно-коричневого забарвлення з яскраво-білілою горловиною .

Тимелія-стахірис нонґґанґійська (Stachyris nonggangensis Fang & Aiwu, 2008). Джерело: http://www.sciencedaily.com
Тимелія-стахірис нонґґанґійська (Stachyris nonggangensis Fang & Aiwu, 2008). Джерело: http://www.sciencedaily.com

Вперше орнітологи Жу Фан (Zhou Fang) і Дзянь Айву (Jiang Aiwu) помітили темно-коричневу пташку з білими плямами на грудях у Нонґґанґійському національному парку ще 2005-го року і одразу ж зрозуміли, що це новий для науки вид. Птах нагадує Тимелію-стахіриса кропив’янкову (Stachyris herberti Baker, 1920) в тому, що так само віддає перевагу пересуванням більше по землі, ніж польотам.

Загальний вигляд Тимелії-стахірис нонґґанґійської. Джерело:  http://www.en.wikipedia.org
Загальний вигляд Тимелії-стахірис нонґґанґійської. Джерело: http://www.en.wikipedia.org

Для формального підтвердження нової знахідки їм довелося витратити практично чотири роки і хоча стаття про знахідку була опублікована ще в 2008 році, але тільки на початку 2009 року відкриття науково підтверджено і обґрунтовано. Повідомлення про відкриття надруковано в журналі Американського союзу орнітологів “Гагарка” (“The Auk”).

Джерело: Zhou Fang and Jiang Aiwu A New Species of Babbler (Timaliidae: Stachyris) from the Sino-Vietnamese Border Region of China. The Auk 125(2): 420–424, 2008

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

33 + = 37