РОСЛИНОЇДНИЙ ПАВУК

Багіра Кіплінґа (Bagheera kiplingi Peckham & Peckham, 1896). Джерело: http://www.news.nationalgeographic.com
Багіра Кіплінґа (Bagheera kiplingi Peckham & Peckham, 1896). Джерело: http://www.news.nationalgeographic.com

 

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Коли у 1896 році подружня американських натуралістів Джордж та Елізабет Пікхани описали кількаміліметрового павука із тропічних лісів Мезоамерики, то вони навіть гадки не мали, що більш, ніж через століття, ця мініатюрна істота спричинить справжнісінький фурор у світі науки. Сучасні дослідження показали, що він єдиний із павуків, який живиться рослинною їжею…

Джордж Вільям Пікхан і Елізабет Марія Ґрифорд Пікхан наприкінці ХІХ століття були визнаними фахівцями у галузях ентомології й архнології. Вони вивчали ос і павуків-стрибунів, зробивши вагомий вклад до пізнання фауни безхребетних американського континенту. Упіймавши на півдні Мексики одного самця, вони вирішили назвати його на честь Редьярда Кіплінґа та написаної ним “Книги джунґлів” – Багіра Кіплінґа (Bagheera kiplingi Peckham & Peckham, 1896).

Наступні сто років ніхто не міг знайти самки цього павука, аж поки це не вдалось Вейну Медісону. Як виявилось самки вдвічі більші за самців, і настільки відрізняються від них, що їх сприймали за різні види. Самці забарвлені у зеленкуваті відтінки зверху і рудуваті – знизу із зеленими смужками, а їх ноги бурштиново-прозорого кольору. Тоді як самки зверху – темно-коричневі, а знизу – світло-коричневі з темними плямками, ноги ж забарвлені у світло-жовті тони.

Самка і самець Багіри Кіплінґа. Джерело: http://www.miiz.waw.pl
Самка і самець Багіри Кіплінґа. Джерело: http://www.miiz.waw.pl

Сьогодні на Землі відомо понад 40000 видів павуків, але всього один – Багіра Кіплінґа – виявився рослиноїдним. Про це незвичне явище повідомили вчені з університету Віланова та Брандейза (США). Вони проводили дослідження взаємозв’язків між мурахами й акаціями у листопадних тропічних лісах на півдні Мексики, а також у Костариці й Белізі. Вони виявили, що у асоціації мурахи-акації є ще й третій компонент – павуки, а саме Багіра Кіплінґа. Гнізда цих тварин облаштовані виключно на акаціях, або на чагарниках під їх кронами. Нетривалий експеримент, що дослідники провели у Костариці, із переселення павуків з акацій на інші дерева та чагарники, показав, вони повертались на “своє” дерево. Багіра Кіплінґа поселяється у асоціаціях не усіх мурах і акацій, а лише Мурах-Псевдомірмексів (Pseudomyrmex Kempf, 1972). Саме з тієї причини у Мексиці більше 55% усіх акацій заселені Багірою Кіплінґа, на острові Козумель – 13%, а у Костариці – менше 5%.

Вчені встановили, що Багіра Кіплінґа живиться на акаціях, причому не полює, а поїдає нектар квітів та тільця Белта – особливі виділення акації багаті жирами і вуглеводами, які призначені для мурах, що захищають дерево від шкідників. Рослинна їжа становить понад 90% раціону павука, а решта – це поодинокі випадки полювання на мурах, їх личинок або канібалізм. Особливо хижацтво простежується у сухий сезон, коли акація утворює набагато менше тілець Белта.

Багіра Кіплінґа, яка споживає тільце Белта. Джерело: http://www.hubpages.com
Багіра Кіплінґа, яка споживає тільце Белта. Джерело: http://www.hubpages.com

Хоча у Багіри Кіплінґа і спостерігається територіальна поведінка – кожен павук займає “свій” листок або гілочку, проте, ці павуки живуть великими колоніями по кілька сотень особин. Вчені висловлюють міркування, що у цього виду існує своєрідна квазі-соціальна структура. Суть цього явища полягає у тому, що, на відміну від інших павуків, у Багіри Кіплінґа розмноження і розвиток проходить впродовж всього року. В результаті цього відбувається перекривання між поколіннями, коли одночасно в популяції присутні особини на всіх стадіях розвитку. При тому, дорослі самки охороняють гнізда і молодняк.

Незвичайний рослиноїдний павук – це один із прикладів багатоґранності та різноманітності світу дикої природи. Залишайтесь із журналом “Станіславівський натураліст” і Ви дізнаєтесь більше. Настав час відкривати світ!

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

2 Comments

  1. Жовтень 15, 2009
    Reply

    Як завжди дуже цікаво і пізнавально.

  2. Жовтень 15, 2009
    Reply

    Дякую 🙂 !

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

9 + 1 =