ЗАНУРЕННЯ І ДОСЛІДЖЕННЯ НА КОРАЛОВОМУ РИФІ 2

Вершина коралового рифу
Вершина коралового рифу

Дмитро БАЖАНСЬКИЙ

 

У попередній частині статті ми розповідали Вам про небіологічні небезпеки, з якими пов’язані підводні занурення на кораловому рифі. Про небезпечних тварин рифу розповідалось раніше, тому на цьому ми не акцентуватимемо уваги. Нині мова піде про трудомісткі дослідження коралового рифу морськими біологами, адже вивчення однієї із найскладніших екосистем потребує значних затрат і людських, і матеріальних ресурсів.

Журнал Станіславівський натуралісТ

Частина ІI

 

Одним із найперших і основних способів дослідження коралового рифу є його візуальний опис. Він полягає у обліку біоти – тварин і рослин, їх просторового розміщення, відношення до світла тощо. Надалі, вчені складають спеціальні мапи рифу, які відображають як горизонтальне – мозаїчне розташування коралів з однаковими вимогами до освітленості й пов’язаних із ними риб, так і вертикальне розташування – глибинну поясність, про яку ми уже дещо писали. Зібравши такі дані морський біолог має можливість згрупувати та прокласифікувати комплекси коралів й інших мешканців, виявляючи закономірності їх утворення. Це має величезне значення для створення морських ферм та для збереження і відновлення колись загиблих рифів.

Частина коралового рифу з його мешканцями
Частина коралового рифу з його мешканцями

Уже на перших стадіях дослідження вчені використовують фото- та відеозйомку, на яких можна розрізнити значно більше деталей і видів, що могли бути упущеними при попередньому безпосередньому огляді території дослідження. Одночасно, зроблені під водою світлини, слугують чудовим унаочненням дослідження, в чому можете переконатися й самі. Проте фото- і відеозйомки ефективні для невеликих за розмірами об’єктів, а при збільшенні глибини, прозорості води і розмірів чи то колонії коралів, чи то частини морського дна, якість зображення стає значно нижчою. Раніше, коли використовувались плівкові фотоапарати та відеокамери, значною проблемою була зернистість зображення, сучасні цифрові засоби зйомки усувають цю проблему. Проте, низка труднощів залишається досі. По-перше, вода вибірково поглинає і розсіює світло – найбільше поглинання відбувається у червоному спектрі, а найменше – у синьому та фіолетовому. По-друге, зміна густин середовищ: вода, скло ілюмінатора, повітря та скло об’єктиву, через які, кількаразово заломлюючись, проходить світло. Це, іноді, може призводити до спотворення зображення, але низка сучасних технічних засобів дозволяє усунути ці дефекти. По-третє, зменшення освітленості з глибиною і незначним радіусом дії фотоспалаху чи підсвітки. Тому для підводної зйомки необхідне оволодіння технікою і навичками фотографування чи фільмування.

Відновлення коралового рифу
Відновлення коралового рифу

Важливим елементом вивчення біорізноманіття рифу є забір дослідних зразків коралів, риб, водоростей, молюсків, голкошкірих тощо. Це дає змогу науково описати види, вивчити їх біологічні та екологічні особливості. Збір коралів утруднюється через те, що їх вапнякові колонії дуже міцно зцементовані із субстратом – дном. Для їх забору доводиться застосовувати ломи, зубила й кувалди, якими їх відділяють від маси рифу. Зразки маркують – аби не було плутанини – і поміщають у спеціальні контейнери, в яких транспортують до лабораторії. Уже після перевозу їх поміщають у акваріуми й проводять спостереження. До слова, на нинішній день, домашні морські акваріуми з коралами набувають значної популярності та розповсюдження, а величезні морські акваріуми та океанарії стали найбільшими атракціями приморських міст.

Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, перейшовши за цим лінком

Якщо збір коралів і безхребетних не складає великих труднощів, то відлов коралових риб – найпомітнішої групи біоти – є дуже складним. Адже на вудочку можна упіймати далеко не усі види… Раніше, застосовували найрізноманітніші хімічні речовини для часткового присипання риб, що ховаються у тріщинах та сплетіннях гілок коралів. Проте, у більшості країн цей спосіб заборонили, оскільки від хімічного реаґенту гинули самі корали, деякі риби і безхребетні. Нажаль, така браконьєрська практика все ще триває. З метою наукового дослідження застосовують різновічкові сіті, які, безумовно, після використання прибирають.

Тварини коралового рифу
Тварини коралового рифу

Будь-хто, потрапивши на риф, запалюється бажанням залишити собі на згадку частинку морських тропіків. Однак, такі прагнення обертаються непоправною шкодою для коралової екосистеми, якій і так загрожує постійна небезпека забруднень стоками, сміттям і нафтовими розливами. Тому, жертвуючи власними бажаннями, ми можемо допомогти вченим зберегти багатий і тендітний кораловий світ.

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

One Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

74 − 69 =