СТАНІСЛАВІВСЬКІ ЕНЕРҐЕТИКИ ЗАГНІЗДИЛИ ЛЕЛЕК

Енерґетики встановлюють платформу під лелечине гніздо. Джерело ілюстрації: http://news.if.ua

Андрій М. ЗАМОРОКА

У Західному Світі уже давно не є дивиною, коли великі компанії та корпорації дбають про свій “зелений” імідж, реалізовуючи різноманітні екологічні програми та проекти. Виявляється, ця хвиля докотилась і до України – “Прикарпаттяобленерго” оголосила про своє бажання стати найліпшою еко-компанією! Вони започаткували спеціальну природоохоронну програму “Лелека”, суть якої полягає у встановленні на опорах ліній електропередач спеціальних платформ для гнізд птахів.

 

Лелека білий або Бузьок на гнізді. Джерело ілюстрації: http://www.biolib.cz

Що тут казати, Лелека чи, як мовлять у нас в Галичині, Бузьок (Ciconia ciconia (Linnaeus, 1758) є сакральною птахою для українців – символ плодючості, що десь, у своїй суті, має язичницькі корені. Цього птаха завжди шанували і всіляко охороняли. Тому й, напевно, ніц дивного немає у виборі прикарпатськими енерґетиками саме Бузька для “екологізації” своєї компанії, а якщо ще й врахувати, що птахи облюбували для гніздівлі стовпи електроопор, то тут криється і практичний інтерес…

Інженери РЕМу обліковують кожне гніздо Бузьків. Джерело ілюстрації: http://news.if.ua

Бузьків охороняють по усій Європі – вони підпадають під цілу низку міжнародних конвенцій, наприклад, Бернської, Бонської, Рамсарської… З 230-ти тисяч пар Лелек, розповсюджених у Європі, Малій Азії та Північній Африці, в Україні гніздиться 30000! З них приблизно третина використовують опори низьковольтних (0,4 кВ) ліній електропередач. Такі гнізда є проблемою, напевно, не тільки і не стільки для птахів, скільки для самих енерґетиків, адже створюють проблеми для передачі електричного струму, спричинюють замикання в електромережі, обриви ліній електропередач, збої в електропостачанні та аварійні вимкнення електрики. А в дощову погоду гніздо провокує додаткові втрати електроенергії.

Зрештою, гнізда на опорах становлять загрозу і для самих лелек. Молоді птахи, вилітаючи з гнізд, часто травмуються від зіткнення з електролініями. Наслідком цього є смерть або їх каліцтво.

Знімають гніздо з опори. Джерело ілюстрації: http://news.if.ua

Щоб захистити ізолятори електропередач від забруднення пташиним послідом та елементами гнізд, на високовольтних (35-110 кВ) повітряних лініях енерґетики встановлюють протиптахові ковпаки, що заважають їм сідати на опори. Проте, на опорах низьковольтних ліній таких ковпаків не встановлюють. Напевно, енерґетики змирилися із гніздівлям Бузьків і вирішили, якщо не здатні запобігти цьому, то краще допомогти. То ж “Прикарпаттяобленерґо” разом із Західноукраїнським орнітологічним товариством та Галицьким національним парком розробили методи та підходи до поліпшення умов гніздівлі Бузьків і усунення проблем із перебоями електропостачання, пов’язаними з птахами. Вирішено встановити спеціальні платформи для лелечих гнізд на опорах розподільчих ліній електропередавання, які підносять на півтора метра над електролінією, що зменшує економічні втрати та знижує смертність серед птахів. На усі заходи за програмою “Прикарпаттяобленерґо” виділило 350 тисяч гривень і запланувало змонтувати і встановити 472 гніздові платформи для птахів.

Встановлюють платформу і розміщують на ній старе гніздо. Джерело ілюстрації: http://news.if.ua

Окрім всього енерґетики ділитимуться з природоохоронцями зібраною інформацією про стан популяції білого лелеки. Особливим напрямком програми є допомога пораненим та ослабленим птахам – у випадках, коли робітники виявлятимуть з якихось причин скалічених птахів зі зламаними ногою чи крилом, або уражених струмом, то їх доставлятимуть у Центр реабілітації диких тварин у Галицькому національному парку.

admin Written by:

9 Comments

 1. Жовтень 15, 2011
  Reply

  Молодці! Таким напрямом повинна йти “економіка знань”, а не створювати ГМО, біороботи та іншу нечисть. захламляючи і без забруднену “цивілізованим” людством природну екосистему.

 2. Жовтень 15, 2011
  Reply

  Згоден з Вами, пане Володимире, в тій частині, що енерґетики зробили правильний крок, а у частині, де Ви виступаєте проти біотехнологій – ні. Бо чисельність людства неконтрольовано зростає – нас уже 7 мільярдів, – а їжі на всіх не вистачає, тож ҐМО та інша “нечисть” може вирішити цю проблему.

 3. naturalist iaroslav
  Жовтень 15, 2011
  Reply

  ще один момент: ізолятори треба кріпити знизу перекладин опор.

 4. Жовтень 15, 2011
  Reply

  То уже питання до інженерів, пане Ярославе. Одначе, як видно зі світлин, енерґетики зробили таку собі перекладину зі штирями під гніздом, яка мала б перешкоджати птахам намагатись сідати на кріплення ізоляторів…

 5. Богдан
  Жовтень 20, 2011
  Reply

  Щодо кріплення ізоляторів знизу, вага лінії покладається на штирі, які в свою чергу вмонтовані в опору, ізолятори служать лише для ізоляції від опори. якщо кріпити ізолятори знизу то навантаження перенесеться на ізолятори, що є не припустимим

 6. Жовтень 20, 2011
  Reply

  Дякую, пане Богдане, що популярно пояснили ситуацію.

 7. Ігор
  Жовтень 21, 2011
  Reply

  Від лелек гинуть не тільки плазуни(жаби,ящірки,вужі,змії),а й яйця і молодняк маленьких корисних пташок,які гніздяться на землі.Так,що от такі ці лелеки,які знищують природніх ворогів шкідливих комах і гризунів.

 8. Жовтень 21, 2011
  Reply

  Пане Ігоре, мушу Вам сказати, що уся природа, а якщо говорити академічно – екосистеми, побудовані таким чином, що хтось мусить когось поїдати, то називається харчовими ланцюгами і на цьому базується екологічний баланс. У природі, на відміну від людського світу, не існує понять “корисний” і “шкідливий” – їсть лелека гадюк, чи їсть пташенят жайворонка – він підтримує стабільність у екосистемі. А от коли люди розорюють поле, то вони знищують екосистему – порушують екологічну рівновагу, спричинюючи зникнення одних і масову появу інших видів… Тих, що зникли, відносять до “корисних” – вони не шкодять з тієї простої причини, що їх не існує… А тих, котрі посмакували собі капусту чи пшеницю (умовно) – охрещено “шкідливими”, – а вони є лише конкурентами людей, поїдаючи лише той ресурс, на який ми собі націлились…

  Тому ніколи не діліть на “добро” і “зло”, “користь” і “шкідливість”, бо ці катеґорії існують лише у наших несвідомих головах, а не у природі…

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 4 = 1