МОРЕ ДУХІВ

laminaria.jpg

Христина Войтків

„Море духів”, „море уламків”, “море, яке неможливо переплисти”, „море примар”… Яких тільки назв не заслужило це море, будучи, зрозуміло, дуже цікавим і захоплюючим. Сарґасове море – дивовижне місце; в його майже стоячій, але чистій воді мешкають сарґасові водорості, які підтримуються на поверхні води численними повітряними бульбашками.

Це єдине, в своєму роді, чудо природи – Сарґасове море, берегами якого є не суша, як звичайно, а великі океанічні ріки-течії: на заході і півночі – Північно-Атлантичні, на сході – Канарська, на півдні – Пасатна, що рухаються півколом за годинниковою стрілкою. Діючи як своєрідні водорозділи, течії не дають поверхневим водам Сарґасового моря змішуватися з більш холодними водами Північної Атлантики. Друга особливість Сарґасового моря полягає в тому, що воно схоже на великий луг, затоплений серед океану, покритий такою кількістю водоростей, якої більше немеє в жодному іншому місці планети. На однин квадратний метр моря припадає близько 1-2 тони водоростей.

Христофор Колумб, який відкрив це море на шляху до Америки, 16 вересня 1492 року, назвав його „банкою з водоростями”. Цікаво, що всі ці водорості належать до одного виду!

Водорості – одні з найдавніших організмів, що населяють нашу планету. Від них виникли наземні рослини. Збагативши атмосферу киснем,вони зумовили можливість існування різноманітного світу тварин і сприяли розвитку аеробних бактерій. Завдяки їхній діяльності в атмосфері зявився озоновий шар, який захищає Землю від радіаційного випромінювання. Органічні речовини, які виділяють водорості в процесі фотосинтезу, стають їжею для бактерій і тварин, зокрема – риб. Саргасові водорості ведуть планктонний спосіб життя. Учені довгий час не могли дослідити, звідки вони тут появилися. Ще недавно вважалось, що приносять їх течії від берегів Антильських і Багамських островів, Куби, або ж від узбережжя Мексиканської затоки. А виявилося, що вони тут народжуються, живуть і помирають. Коли рослина відмирає, бульбашки повітря тріскають, і червонуватого відтінку водорості тонуть в океанічних глибинах.

Сарґасові водорості схожі на ліс, що густо заселені різноманітними морськими організмами: креветками, крабами, численними видами риб, особливо літаючою макреллю, яку називають „сарґасовою рибкою”. Жителі цих джунглів всіма можливими способами стараються бути схожими на водорості, в яких вони живуть – і формою тіла, і кольором, і, навіть, поведінкою. Наприклад, риба-голка із Сарґасового моря дуже схожа на „стебла” водоростей. Її важко знайти в акваріумі навіть тоді, якщо відомо, що вона там є. А велика сарґасова риба-клоун імітує „листя” сарґасуму великою кількістю виростів на тілі.

Водорості – головний запасаючий елемент органіки в океані (більше 80% від загальної біомаси, що виробляється за рік). З них починаються практично всі екологічні ланцюги. Вони виділяють в атмосферу близько половини всього запасу кисню, що виробляється рослинами за рік. Водорості – основна їжа для багатьох морських мешканців; деякі використовуються в їжу людиною.

Водорості, що населяють Землю, є недостатньо вивченими. Вчені до цього часу сперечаються за якими ознаками і в який клас віднести ті чи інші види водоростей, тому єдиної класифікації немає. Якщо згадати в яких місцях і на яких глибинах можуть рости водорості, то розумієш скільки років і праці потрібно вкласти, щоб повністю завершити їхню класифікацію.

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

2 Comments

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

72 + = 79