31 Травень 2009

5 ОТРУЙНИХ ЗМІЙ УКРАЇНИ

Опублікував admin Категорія: Плазуни .

Гадюка звичайна (Vipera berus (Linnaeus 1758)
Гадюка звичайна (Vipera berus (Linnaeus 1758)

Андрій М. ЗАМОРОКА

Здавалося б, серпентофобія – страх перед зміями, – закладена у нас на рівні інстинктів, але то є не так. Люди бояться цих безногих й тихих істот, що здатні завдати нам смертоносного укусу, і це породжує сліпу і нестримну паніку. Через необачність, а то й звичайнісіньку безпечність іноді трапляються укуси отруйних змій. “Станіславівський натураліст” склав перелік отруйних змій в Україні.

З отруйних змій в Україні розповсюджені лише гадюки. Загалом їх налічується 5 видів: Гадюка звичайна (Vipera berus (Linnaeus 1758), Гадюка степова (Vipera ursinii (Bonaparte 1835), Гадюка Нікольського (Vipera nikolskii Vedmederja, Grubant and Rudayeva, 1986), Гадюка Ренарда (Vipera renardi (Christoph 1861) та Гадюка носата (Vipera ammodytes (Linnaeus 1758), які дуже нерівномірно розповсюджені по країні. Найбільша їх кількість у південних та східних областях – 5 видів, а найменше – в Західній та Північній Україні – 1 вид. Повсюдно в Україні трапляється лише Гадюка звичайна. Вона заселяє усі принагідні території від альпійських лук Карпат на висотах понад 1800-2000 м над морем, до рівнин Причорномор’я і боліт Полісся.

Голова Гадюки Ренарда (Vipera renardi (Christoph 1861)

Голова Гадюки Ренарда (Vipera renardi (Christoph 1861)

Отрута наших гадюк є дуже небезпечною і за своїми властивостями та дією прирівнюється до отрути гримучої змії, проте, укус гадюки є несмертельним і тільки у надзвичайних випадках може призвести до летального наслідку. Це пов’язано з тим, що кількість отрути, яку змія впорскує у жертву, на правду, є мізерною, а її виробництво – енергозатратним процесом, тому гадюка завжди економить свою смертоносну зброю. І за найменшої нагоди намагається утекти або, зачаївшись, перечекати присутність людини. Лише у випадку безпосередньої навмисної провокації зі сторони людини, або якщо людина випадково наступила на цю тварину, вона застосовує останній рубіж оборони – смертоносну отруту. Отрута виробляється двома отруйними залозами, які знаходяться у верхній щелепі та сполучені із порожнистими зубами-іклами. При укусі, отруйні зуби висовуються зі спеціальних мішечків, у яких вони постійно містяться, проникаючи глибоко у тіло жертви, а потужні м’язи, що оточують залозові капсули із отрутою різко скорочуються й отрута під тиском впорскується у жертву. Укус триває всього кілька десятих часток секунди, тому нагадує, радше, сильний удар, аніж, власне, укус.

Гадюка звичайна (Vipera berus (Linnaeus 1758)

Гадюка звичайна (Vipera berus (Linnaeus 1758)

Гадюка звичайна або живородна (Vipera berus (Linnaeus 1758) – найбільш розповсюджена в Україні. Це невеликі змії – максимум 60-70 см, а зазвичай їх довжина варіює в межах 30-50 см. Особливою її ознакою є наявність трьох великих і ряд дрібних щитків спереду від умовної лінії, яка з’єднує передні краї очей. Носові отвори прорізані у носових щитках. Передня частина голови заокруглена. Забарвлення є надзвичайно мінливим – від світло-сірого і блакитного, до мідно-червоного та чорного з темним ромбічним малюнком на спині. Звичайними місцями проживання є добре прогріті узлісся, лісові галявини, лісосмуги, порослі чагарником яри і балки, степові схили з чагарниками тощо.

Гадюка степова (Vipera ursinii (Bonaparte 1835)

Гадюка степова (Vipera ursinii (Bonaparte 1835)

Гадюка степова (Vipera ursinii (Bonaparte 1835) – звичайний вид на території центральних, східних та південних областей України, на західніше Хмельницької та Вінницької областей ніколи не виявлялась. Вид знаходиться під охороною Бернської конвенції, ратифікованої Україною. За розмірами майже така ж як і Гадюка звичайна – 60-65 см. Передня частина голови ледь-ледь видовжена, її краї припідняті. Спереду лобного та надочних щитків добре помітний ряд дрібних щитків неправильної форми. Міжщелепний щиток, як правило, торкається одного із верхівкових. Дихальний отвір прорізаний у нижній частині носового щитка. Забарвлена Гадюка степова у бурі відтінки з темним ромбічним малюнком на спині. З кожного боку тіла наявно по одному ряду невеликих розмитих плям. Темне забарвлення є надзвичайно рідкісним. Трапляється у вкритих чагарником степових балках, ярах, заплавах річок, лісосмуги.

Молодий самець Гадюки Нікольського (Vipera nikolskii Vedmederja, Grubant and Rudayeva, 1986)

Молодий самець Гадюки Нікольського (Vipera nikolskii Vedmederja, Grubant and Rudayeva, 1986)

Гадюка Нікольського (Vipera nikolskii Vedmederja, Grubant and Rudayeva, 1986) – широко розповсюджена на території південних та східних областей України. Раніше її вважали темною формою Гадюки звичайної, проте, детальні дослідження показали її відмінності і приналежність до окремого виду. Це найбільша гадюка України – довжина тіла у дорослих особин становить 76-80 см. Голова велика, ледь випукла, добре відмежована від шиї. Забарвлення чорне з ледь-ледь помітним ромбічним малюнком на спині. Молоді тварини – до трьох років – мають сірувато-буре забарвлення, а пізніше темніють. Особливою ознакою є яскраво-жовте або помаранчеве забарвлення нижньої сторони кінчика хвоста. Живе на узліссях, лісових галявинах лісосмугах складених листяними породами дерев, а у соснових – надзвичайно рідкісна.

Гадюка Ренарда (Vipera renardi (Christoph 1861)

Гадюка Ренарда (Vipera renardi (Christoph 1861)

Гадюка Ренарда (Vipera renardi (Christoph 1861) – єдина з гадюк України, що має природоохоронний статус і занесена до Червоної книги, як зникаючий вид. Поширена дуже нерівномірно, найбільше знахідок відомо з Причорноморської низовини і Слобожанщини. Найбільш північна – це південь Київської області, а найбільш західна – південь Хмельницької. Раніше вважалась східним підвидом Гадюки степової, зараз же виокремлена у самостійний вид, хоча декотрі герпетологи сперечаються про її статус. Живе у полиновому степу, балках з чагарником, лісосмугах.

Гадюка носата (Vipera ammodytes (Linnaeus 1758)

Гадюка носата (Vipera ammodytes (Linnaeus 1758)

Гадюка носата (Vipera ammodytes (Linnaeus 1758) – найбільш рідкісна гадюка України, оскільки трапляться дише в окремих локалітетах у дельті Дунаю на території нашої країни. Особливою ознакою є специфічний виріст на кінчику носа завдовжки 3-7 мм. Довжина тіла коливається в межах 60-70 см. Забарвлення варіює – від майже білого з чорним ромбічним малюнком до мідно-червного з таким же малюнком вздовж спини. Живе у порослих лісом та чагарником балках й долинах рік. Смертельних випадків при укусах Гадюки носатої ніколи не фіксували.

Живляться усі гадюки дрібними гризунами і птахами, а самі є об’єктом полювання для лелек, хижих птахів та ссавців. Таким чином, виконуючи функцію зв’язкової ланки у екосистемах, тому заслуговують на нашу охорону і бережне відношення.

Інші статті за цією темою:

140 коментарі(в) наявно...

Назар Каже:

28 Березень 2011 at 15:41.

)))

Сірко Каже:

22 Травень 2011 at 17:11.

На поліссі говорять- падальниця, на веретільницю.

admin Каже:

24 Травень 2011 at 09:36.

Цілком ймовірно, пане Сірко, я не обізнаний із поліським фолькльором, і “падальниця” мені не відома, але у тому, що описала вище наша читачка Natasha, вчувається народна фантазія. Змії, в принципі, при контакті зі шкірою не викликають гнійних наривів, бо їх шкіра суха і вкрита лускою, а не слизом, який, гіпотетично, міг би викликати подразнення. Якщо Вам достеменно відомо, що “падальниця” – це веретільниця, то дуже дякую Вам за інформацію.

Сірко Каже:

24 Травень 2011 at 10:02.

Саме так, я проживаю на поліссі.

vasjanja Каже:

9 Червень 2011 at 21:31.

на днях на дачі тесть бачив змію яскраво зелена з жовтими окулярами,що це таке..

admin Каже:

11 Червень 2011 at 14:54.

На жаль, пане vasjanja, мені важко сказати, що саме бачив Ваш тесть 🙁 . Було б дуже добре отримати світлини цього створіння, якщо такі є, тоді можна говорити щось напевне…

Фостер Каже:

15 Липень 2011 at 18:09.

Доброго дня!!! Цікавий ваш сайт! Недавно була в Карпатах, зустріла маленьку змійку, мабуть молодняк, характерність – колір спинки з бронзовим відливом, без візерунків. цікаво, що воно таке. якийсь різновид вужа? на жаль, фотографію не встигла зробити ((

admin Каже:

15 Липень 2011 at 22:46.

Пані Фостер, дякую за теплі слова. Щодо Вашої змійки, то такий колір притаманний, хіба, веретільниці – безногій ящірці.

Фостер Каже:

15 Липень 2011 at 23:18.

точно вона, впізнала хуліганку!!!))) (подивилась в гуглі фотографії)!!! навіть не знала, шо є безногі ящірки ))) дякую!

admin Каже:

15 Липень 2011 at 23:38.

Прошу дуже, пані Фостер, радий, що Вам став у нагоді наш сайт 😉

Серожа Каже:

5 Лютий 2012 at 16:58.

Добрава времени суток! Я хачу поинтересоваться про иньекцией яда гадюки, разбавленая одна капля яда к 1000 капель воды.Будет ли это спасобствывать повышению имунитета илиже атнють черевато последствиям?

Vanya RV Каже:

5 Квітень 2012 at 00:25.

Вчора бачив змію дуже схожа на гадюку, тільки чорного кольору, без будь якого малюнка завдовжки десь 40см.

Це гадюка звичайна?

admin Каже:

5 Квітень 2012 at 09:25.

Цілком ймовірно, пане Vanya RV, що то була гадюка, проте без світлини чи то детального опису щось говорити напевне дуже складно. Гадюки саме почали виходити з зимівок.

Фостер Каже:

25 Квітень 2012 at 19:39.

Доброго дня!!! Згадала про ваш сайт, не знаю, до кого звернутись. У мене є змійка Кемпбелла, живе вже другий рік конкретно в мене. Наче все нормально, але останнім часом вона дуже активізувалася (зазвичай сидить в норі, тільки по вечорах виповзає на “прогулянку”), а тут практично постійно лазить по терраріуму. Сьогодні дала їй хомяка, а вона взагалі якась гіперперелякана, намагається десь втекти і сховатись і від мене і від хомяка, на нього як на їжу навіть не звертає жодної уваги. В мене є підозра, що вона скоро линяти буде, тому від їжі і відмовилась, але така активність, неспокійність і переляканість трохи насторожує. Чи не могли б ви підказати, в чому може полягати суть такої поведінки? Весна можливо? Їй вже як мінімум 2 або 3 роки, але минулої весни такого не було. Буду дуже вдячна!!!

володимир Каже:

28 Квітень 2012 at 15:03.

Зараз у більшості змій родини Coluber період спарювання,який може тривати до середини червня,в цей період спостерігається підвищена активність і відмова від їжі.Потрібно підсаджувати 2-х самців,для кращої стимуляції і 100% вдалого спарювання….після 1,5-2-х місяців самка линяє,потім десь через1-2тижні починається відкладка яєць….У деяких самок сперма може зберігатися до 2-х років,що призводить до відкладки без “втручанння”)))самця….

Фостер Каже:

29 Квітень 2012 at 09:06.

Дякую, пане Володимире!! але влаштовувати своїй змійці умови для спарювання я точно не планувала, так що прийдеться їй просто перебути цей період))

Пых Каже:

16 Серпень 2012 at 11:58.

Живу в Закарпатье 3 года, видел на Тисе не раз змею с желтой короной на голове в с.Деловое а также полностью чёрную змею, которую местные называли вужом (правда ядовитым). Что я видел?

Фостер Каже:

21 Серпень 2013 at 09:11.

Так, буквально вчора теж бачила в Сколе повністю чорну змію, така шкурка наче бархат )))) проте животик жовтенький, але характерних для вужа “жовтих вушок” не було

герпетолог Каже:

27 Березень 2015 at 21:08.

вмене є запитання медянка отруйна ???????

admin Каже:

29 Березень 2015 at 12:04.

Дивне питання від користувача під псевдо “герпетолог”, одначе, мідянка відноситься до неотруйних вужевих.

герпетолог Каже:

30 Березень 2015 at 22:23.

я маю наувазі безногу ящрку яка мешкає на Волини

admin Каже:

31 Березень 2015 at 09:12.

Пане герпетолог, Ви сплутали веретілницю із мідянкою. А загалом, ящірки дуже рідко бувають отруйними, принаймі в Україні таких немає.

герпетолог Каже:

30 Березень 2015 at 22:28.

А ви нопевно зоолог абож герпетолог це видно повашій інфомації яку ви видаєте якщо я не помеляюсь

герпетолог Каже:

4 Квітень 2015 at 13:49.

Виб немогли скинути фото веретілниці і медянки при нагоді ? Якщо так то адреса eduart2345@meta.ua

герпетолог Каже:

4 Квітень 2015 at 14:20.

Виє в контактах якщо єто назвідь себе просто тут незручно розмовляти

Роман Каже:

19 Травень 2015 at 00:56.

Скажіть, будь-ласка, чип годувати маленького вужа (водяного), і чи може він жити без води?

Роман Каже:

19 Травень 2015 at 20:06.

Чи може вуж втопитися?

Oleksandr Zinenko Каже:

26 Травень 2015 at 08:57.

Ні, втопитися не може. Вода обов’язково потрібна, хоча б пити (але він все одно в неї залізе). Годувати рибою, як живою, так і свіжемороженою нарізаною на шматочки.

Василь Каже:

25 Серпень 2015 at 14:25.

У Івано-Франківській області, у коломийському районі, у селі, у себе в дома, я побачив зелену змію. Що це за вид? Я не встиг її роздивитися, бо вона швидко втекла і сховалася. Вона не була велика, товщина як палець на руці, повністю зелена, а голови я не роздивився.

admin Каже:

25 Серпень 2015 at 18:02.

Пане Василю, скоріш за все, – це форма полоза лісового, хоча, з Вашого опису важко зробити однозначні висновки.

Таня Каже:

24 Березень 2016 at 11:14.

Скажіть будь ласка чи є якісь засоби для боротьби зі зміями? Тому що в мене маленька дитина а на подвір’ї вже декілька разів бачила цю нечисть.

admin Каже:

26 Березень 2016 at 09:29.

Пані Таню, таких засобів немає. Однак змії полюють на гризунів, якщо потруїти останніх, то зміям нічого буде їсти і вони покинуть вашу садибу.

TnoXX Каже:

16 Квітень 2016 at 18:11.

перепрошую, але звідки 5 видів отруйних змій?)
Vipera ammodytes та Vipera ursinii не проживають на території України. Перша, а саме підвид V. a. montadoni може траплятися в дельті Дунаю, але в Румунії
друга, а саме підвид V. u. moldavica трапляється в Молдові та Румунії
цікаво було б побачити джерело, в якому вказано реєстрацію будь-якого з вище перелічених видів на території України

admin Каже:

17 Квітень 2016 at 08:46.

Джерело Fauna Europea, пане/пані TnoXX

TnoXX Каже:

16 Квітень 2016 at 18:17.

Хм, чомусь не можу написати

TnoXX Каже:

17 Квітень 2016 at 14:59.

пан, якщо що)
Там Vipera ursinii наведена для України з позначкою “No data”
Тому мінімум мінус вид
А гадюку рогату не бачив в жодному українському джерелі
Але адмін Ви, тому як вважаєте за потрібне

Георгій Каже:

24 Липень 2016 at 12:25.

Приблизно рік назад гуляв з сестрою у лісі (Карпати, Верховна) і ми наткнулися на змію. Вона була на відстані одного кроку від нас, ми швидко відскочили, змія голосно зашипіла и швидко поповзла в ялинки. Довжина приблизно 60 сантиметрів, досить широка. За кольором подібна на степову гадюку і гадюку Ренарда, але ж у лісі таких не може бути. Візерунок не встиг запам’ятатии, але не було великих ромбів. Що це за змія?

admin Каже:

13 Серпень 2016 at 20:10.

Пане Георгію, то була звичайна гадюка – це єдиний вид отруйних змій Карпат.

Роман Каже:

4 Вересень 2016 at 23:29.

Скажіть будь ласка що це за змія бачив декілька років назат в Західній Україні мала приблизно 1.5 метра і не повзла а котилось як колесо

admin Каже:

5 Вересень 2016 at 00:05.

Пане Романе, у Вас надто багата уява.

Напишіть коментар

 

FLYFOX Design Studio - дизайн-студія Флайфокс, Івано-Франківськ. Розробка сайтів, веб дизайн, графічний дизайн - візитки, книги, буклети.

Огляд

Календар публікацій

Березень 2017
M T W T F S S
« Jan    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Категорії публікацій

Цікаві сайти

 Fauna Haliciae et Carpathiae free counters Locations of visitors to this page