МАЛЕНЬКИЙ ВБИВЦЯ

latrodectus_hesoerus_inweb.jpg

Наталія Глібовицька

Всюди, де живуть павуки роду Латродектус, їх знають і бояться. А рід великий: не стільки навіть числом видів, яких одні вважають тридцять, інші – тільки шість, скільки шириною свого ареалу, який простягається на всі тропічні, субтропічні та суміжні території. Із павуків цього роду “чорна вдова”, після каракурта, найзнаменитіша. Життєвий простір цього павука – майже вся Америка: від Патагонії до південних штатів Канади.

Звичками й способом життя “чорна вдова” дуже схожа на каракурта. Тільки за останні роки цей павук більше, так би мовити, наблизився до людини: з пустирів, з-під каміння й нір став переселятися в житлові приміщення й міста. В Цинцинаті спіймали його одного разу дуже високо – в квартирі хмарочоса! Особливо сподобалися йому сільські вбиральні. Просто біда – тут він покусав багатьох людей. Не дуже й то приємно. Навіть на одному океанському лайнері наловили під час дезінфекції 173 дорослих “чорних вдів”. Залетіли вони на корабель, мабуть, на павутинках ще дуже юними і там прижились. До того ж ця “вдова в траурі” незнищенна – ніякі отруйні порошки на неї не діють, так що деякі експериментатори у відчаї запевняють: найкращий засіб від знищення павуків – хлопавка для мух! Тільки велика пожежа, кажуть жартівники, піщані бурі та атомні вибухи здатні вигнати цих павуків з насаджених місць. Павуків їдять деякі ящірки та птахи, але їх небагато. Тому вся надія на місцевих ос та наїзників, які отруйних павуків і в Новому Світі знищують не менш енергійно, ніж у Старій Європі. Американські вчені підрахували, що за 200 років – з 1726 по 1943 рік – “чорні вдови” покусали у Сполучених Штатах 1291 людину. П’ятдесят п’ять з них померло у муках (32 тільки в Каліфорнії, де павук особливо небезпечний). За іншими даними, відсоток смертності ще вищий – 6,6.
Третій варіант каракурта (або “чорної вдови”) – новозеландський павук катіпо. Багато в чому схожий і також отруйний. Але ще більше, ніж “чорна вдова”, він тяжіє до людського житла. Часто селиться в будинках, в темних кутах, за горщиками з квітами, в старому крамі, в порожніх баках, ящиках, сараях. Цей павук також живе на північному заході Австралії, в Новій Гвінеї, на островах Бісмарка. Деякі дослідники стверджують, що також на Аравійському півострові, в Індії, Бірмі та по всій Полінезії. В 1933 році в Австралії зареєстрували 98 випадків укусів людей: шестеро померло – через шість-двадцять годин, але більшість важко хворіли: болюча смерть наставала через декілька тижнів. Невеликий, не більший розміром за вишневу кісточку, павук вводить свою отруту безболісно, а вже через 15-20 хвилин після укусу з’являється біль у всьому тілі. Людина не здатна самостійно рухатися, їй важко дихати. Павутина у катіпо дуже міцна: миша, вбита павуком, зависає на ній, тоненькі нитки тримають гризуна і не рвуться. А одного разу отруйну змію, що попалася у сіть, цей павук вбив своїм укусом. «Чорні вдови» відомі тим, що відразу після запліднення самка з’їдає самця. Самець для неї – додаткові поживні речовини. Адже самка відкладає одразу по 2-5 схожих на горіхи ліщини коконів, у кожному з яких – до 500 яєць. А це потребує багато енергії.

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

4 Comments

 1. karas
  Липень 18, 2009
  Reply

  Це все цікаво, звичайно, але мене більше цікавить статистика по Україні, аніж за кордоном…

 2. Липень 18, 2009
  Reply

  Ця стаття присвячена тропічним павукам – родичам каракурта, що мешкає в Україні. Детальніше про каракурта можна прочитати у статті Наталії Глібовицької – http://www.naturalist.if.ua/?p=92 . Нажаль статистика про укуси каракуртів в Україні нам не є відомою.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

52 + = 56