Category: Позаземне життя

Вересень 29, 2015
Марс. Джерело ілюстрації: http://mars.nasa.gov

Андрій М. ЗАМОРОКА

Після довгих років досліджень, надій і віри, науковцям із НАСА вдалось виявити потічки у горах та каньйонах Марсу. Ці невеличкі струмки, наче на Землі, оживають з приходом марсіанського літа, зникаючи під кригою взимку. Наявність рідкої води на Червоній планеті виводить пошуки позаземного життя на новий етап – від гіпотези до його виявлення.

Липень 6, 2015
Комета Чурюмова-Герасименко. Джерело ілюстрації: http://www.theguardian.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Сьогоднішній день (6 липня 2015-го року) приніс приголомшливу новину – на кометі Чурюмова-Герасименко знайшли живі орґанізми! Світові новинні аґенції просто вибухнули цією сенсацією, на всілякий лад переповідаючи її. Одні ЗМІ безапеляційно розповідали про знайдене життя на кометі, інші ж, з пересторогою, припускали таку можливість, але і перші, і другі посилались на вчених, котрі сповістили світ про своє відкриття. Однак, на офіційному сайті Європейської космічної аґенції, чий апарат “Розета”, буцімто, виявив позаземних живих істот, немає жодного слова про це… А вчені, які так збурили світову громадськість, не мають жодного стосунку до місії на комету…

Січень 7, 2015
Схід сонця над Марсом. Джерело ілюстрації: http://www.rockhounds.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

14 липня 1965-го року американський космічний корабель “Моряк-4” (“Mariner-4”) досяг орбіти Марсу і передав на Землю низку світлин та відомостей про умови на планеті та довкола неї. Це, напевно, було найбільше розчарування за усю історію людства – планета, яку вважали населеною розумними істотами, виявилась мертвою холодною пустелею… Через десятиліття це підтвердили негативними мікробіологічними тестами і посадкові апарати “Вікінґ-1” та “Вікінґ-2”. Попри те, вчені не втрачають надії знайти життя на червоній планеті, посилаючи все нові апарати на дослідження далекого світу. І ось, майже, сенсація: марсохід “Цікавість”, більш відомий за його анґлійською назвою “Curiosity”, вперше виявив у марсіанському ґрунті орґанічні молекули.

Квітень 13, 2014
Океан завжди вважався колискою життя... Джерело ілюстрації: http://www.studio-central.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Скільки океанів Вам відомо? Індійський, Атлантичний, Тихий, Північний – чотири… Хтось ще може говорити про Південний, але усі вони разом становлять єдиний Світовий океан. Ще донедавна вчені і пересічні громадяни були переконані, що Земля – єдина планета Сонячної системи, на якій є океан, а потім була Європа з її власним океаном, відтак заговорили про два океани Титану – поверхневий з метану і підльодовиковий з води, а зовсім недавно стало відомо про зниклий океан на Марсі… І ось сьогодні вчені уже говорять про ще один позаземний океан на Енцеладі…

Січень 31, 2014
Картина Ганни Березовської "Викрадення Європи". Джерело ілюстрації: http://bezlik.kultor.com.ua

Андрій М. ЗАМОРОКА

Далека і недосяжна Європа, скована льодами і скрипучими морозами… Та чи є там життя в його абсолютному розумінні? Чи може це безмежний, збавлений берегів, мертвий океан, в якому колись потонуть наші примарні надії на нове і невідоме життя? Хіба то не є світ наших ілюзій? Що з цього приводу думають вчені і чи буде коли-небудь місія до Європи?…

Березень 24, 2013

Чи справді життя може переноситись із планети на планету метеоритами? Джерело ілюстрації: http://www.neurope.eu

Андрій М. ЗАМОРОКА

Початок 2013-го ознаменувався сенсацією – у шрі-ланкійському метеориті “Поланарува” знайдено скам’янілі, а також, що дуже важливо, – живі мікроорґанізми – діатомові водорості! Шквальний потік публікацій (5 статей за 2 місяці!) від авторів відкриття у міжнародному науковому “Космологічному Журналі” (“Journal of Cosmology”) спричинив шок, недавши критикам можливості навіть оговтатись. Однак, детальний аналіз цих публікацій вказує на той факт, що дослідження не тільки були проведені некоректно, але й нахабним чином сфальшовані…

Лютий 9, 2012
Вигляд Марсу із довколапленетної орбіти. Джерело ілюстрації: http://www.coolpicturegallery.us

Андрій М. ЗАМОРОКА

“…За пять лет колонизации Марса мы не встретили здесь
животных крупнее мимикродона…”

Аркадій і Борис Стругацькі
“Ніч на Марсі”, 1960

Численні місії космічних апаратів на Марс, станом на сьогодні, не виявили жодних ознак присутності життя на цій планеті. Наче червонявий пісок під поривами холодного марсіанського вітру, розвіялись романтичні сподівання поколінь дослідників, письменників і мільйонів простих громадян на зустріч із позаземними – марсіанськими – істотами. Зайвим підтвердженням цього стала недавня дослідницька стаття у журналі “Ґеофізичні Наукові Записки” (Geophysical Research Letters) – Марс перетворився у пустелю 600 мільйонів років тому…

Липень 31, 2011
Чи є життя на Марсі? Джерело ілюстрації: http://www.dont-panic.co.uk

Андрій М. ЗАМОРОКА

Дискусія про те, що ж було знайдено у 1996-му році у славнозвісному марсіанському метеориті ALH 84001 не вщухає от уже друге десятиліття. Прихильники висновків доктора Девіда МакКея гаряче обстоюють ідею про скам’янілі марсіанські бактерії. Противники – радикально відкидають таку можливість і шукають тому підтверджень. То все ж таки – бактерії були чи ні?…

Квітень 19, 2011
Чорні діри, завдяки своїй надпотужній гравітації та надмірній вазі, поглинають матерію, час і простір у своїх околицях. Джерело ілюстрації: http://www.lifeslittlemysteries.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Таку вельми екзотичну ідею висловив професор В’ячеслав Докучаєв, за фахом фізик, із російської Академії Наук. Він розрахував, що у надмасивних чорних дір, котрі знаходяться у центрах галактик, між горизонтом подій та зоною синґулярності цілком можуть існувати стабільні планети із живими істотами!

Березень 8, 2011

Доктор Ричард Б. Гувер вияв у метеоритах особливі ниткоподібні структури, які виглядають, наче мають біологічне походження. Джерело ілюстрації: Hoover, 2011

Андрій М. ЗАМОРОКА

Минулої суботи – 5 березня 2011-го року – “Космологічний журнал” (Journal of Cosmology), у вільному онлайн доступі, опублікував статтю про знаходження скам’янілих відбитків позаземних синьо-зелених водоростей у метеориті, що впав на Землю у 1865-му році. Ця новина збурила науковий світ, який уже встиг трохи “заспокоїтись” після аналогічної статті 1996-го року щодо знаходження ймовірних скам’янілих бактерій у марсіанському метеориті ALH 84001… Як висловився з цього приводу сайт “Популярна наука” (POPSCI), реакція наукової спільноти на цю публікацію знаходиться десь в межах: “Гм, що?” та “Ні”…