ВІДКРИТТЯ В МЕДИЦИНІ 2008 РОКУ

sceleton_st_naturalist

 

Галя ВОРОНИЧ і Наталія ЩИПАНСЬКА

 

“Станіславівський натуралісТ” пропонує вашій увазі 10 найбільш цікавих відкриттів у галузі медицини та охорони здоров’я за 2008 рік. Наша номінація спиралась на аналіз публікацій у рейтингових світових наукових медичних і біологічних журналах. Оцінка опублікованих матеріалів здійснювалась нами за критеріями важливості для суспільства та вирішення нагальних проблем сучасних медицини та біології. Отже, 2008 рік ми побачили таким:

1. Антисоціальна поведінка юнаків може бути спричинена дисбалансом кортизолу.

 

Дослідники Кембріджського університету виявили, що кількість кортизолу в організмі зазвичай підвищується в стресовій ситуації. Гормон стимулює пам’ять, допомагає людям вести себе більш обережно, регулювати емоційні реакції, пригнічувати роздратування і тягу до насильства. Експеримент показав, що у звичайних підлітків в стресовій ситуації кількість кортизолу сильно зростала, а у їх однолітків з антисоціальною поведінкою рівень цього гормону падав. Один з керівників досліду відмітив: “Якщо ми зможемо точно описати, що викликає нездатність організму до нормальної реакції на стрес, ми зможемо створити нові засоби для вирішення поведінкових проблем”.

Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, перейшовши за цим лінком

2. Відкрили причину резистентності деяких бактерій до пеніциліну.

Нові дослідження в Британії, Канаді й США дали відповідь на питання про резистентність до пеніциліну у бактерій, які спричиняють невиліковну пневмонію. Дослідники сподіваються, що їхнє відкриття зможе допомогти розробити антибіотики для боротьби з MRSA (methicillinresistant Staphylococcus aureus) та іншими небезпечними бактеріями. Пеніцилін ослаблює бактерії, зупиняючи вироблення слизу, блокуючи утворення біоплівок, які оточують кожну клітину та цілу колонію. Ця біоплівка складається з пептидоглікан (білків і цукрів) і виробляється кількома видами бактерій, включаючи Streptococcus pneumonia й MRSA. Дослідники відкрили, що резистентні до пеніциліну бактерії стафілококу використовують білок MurM, як ензим, який допомагає будувати дипептидні містки у пептидоглікані. Висока кількість дипептидних містків в пептидоглікановій плівці є необхідною умовою для високої стійкості до пеніциліну. Через те, що MRSA й інші бактерії використовують такий самий тип дипептидних містків для синтезу їхньої пептидогліканової захисної біоплівки, вчені сподіваються використати ці знання для того, щоб зробити пеніцилін дієвим проти них.

 

3. Осіння депресія, як наслідок зміни метаболізму серотоніну.

Не треба впадати у осінню депресію
Не треба впадати у осінню депресію

Канадські і австрійські дослідники виявили зміни активності метаболізму нейромедіатора (хімічний посередник при передачі нервового імпульсу) серотоніну в залежності від пори року. Припускають, що це може бути причиною сезонних змін настрою і сезонних розладів. Серотонін (5-НТТ) – це нейромедіатор центральної нервової системи. Вважають, що депресії можуть бути наслідком нестачі його і інших нейротрансмітерів. Серотонін виділяється у синаптичну щілину нейроном, який передає сигнал і діє на рецептори нейрону (НТ1, НТ2, НТ3, НТ4 і ін.), який приймає імпульс. Надлишок серотоніну видаляється з щілини за допомогою спеціального білка-переносника. Відповідно, чим вища активність переносника, тим менша дія серотоніну. Канадські дослідники вивчали активність переносника серотоніну у 88 здорових людей (середній вік 33 роки) в різні пори року. Виявилося, що ця активність була значно вищою у людей в умовах короткого світлового дня (зима, осінь).

4. Вуглеводнева дієта негативно впливає на мислення і пам’ять.

Нові дослідження американських вчених показали, що жінки, дотримуючись вуглеводневої дієти, гірше розв’язують тести пов’язані з мисленням і пам’яттю, ніж жінки, які дотримуються звичайної низькокалорійної дієти. Коли вони знову починають вживати вуглеводи їхні навички пов’язані з мисленням і пам’яттю  повертаються до норми. Доктор Холлі Тейлор, професор фізіології і автор досліджень каже: “Їжа, яку ви їсте, може мати прямий вплив на когнітивну поведінку”. “Мозок потребує глюкози для енергії і низьковуглеводнева дієта може принести значну шкоду для навчання, пам’яті і мислення”.

5. Жіноча рука є домом для більшої кількості бактерій.

Американські дослідники, використовуючи потужні методи генного секвінування, виявили, що середньостатистична людська рука є домом для близько 150-и видів різних бактерій. Науковці були здивовані числом видів бактерій, виявлених на руках досліджуваних учасників і тим, що більша різноманітність бактерій виявлена на жіночих руках. Причиною останнього може бути: рН шкіри чоловіків і жінок відрізняється – рН шкіри чоловіків більш кисле, а деякі інші дослідники вказують на те, що ці бактерії гірше виживають у кислому середовищі. Іншою причиною може бути статева відмінність у товщині шкіри, гормональній, ліпідній, потовій секреції.

 

6. Вживання невеликої кількості алкоголю, під час вагітності, не шкодить дітям.

Надмірне вживання алкоголю шкодить здоров'ю
Надмірне вживання алкоголю шкодить здоров'ю

 

Британські дослідники виявили, що вживання невеликої кількості алкоголю під час вагітності не приносить шкоди дітям в тому плані, що ризик розвитку поведінкових труднощів у них не більший, ніж у дітей, чиї матері утримувалися під час вагітності. Дослідники встановили, що у дівчат, народжених матерями, які вживали трохи алкоголю під час вагітності, була менша імовірність мати емоційні проблеми і проблеми з ровесниками в порівнянні з дівчатами, матері яких утримувалися; хлопчики народжені, матерями, які не утримувалися від алкоголю, мали більшу імовірність бути кращими у вирішенні тестів і вправ, де їм потрібно було визначати кольори, форми, літери і числа.

7. Діти “з пробірки” мають більшу ймовірність мати вроджені вади.

d0b4d0be-d0bfd183d0bdd0bad182d183-7 

Американські вчені виявили, що діти, які народжені після штучного запліднення, мають більшу імовірність народитися з вродженими вадами, ніж діти зачаті природним шляхом. Так, було досліджено, що діти зачаті in vitro мають в 2 рази більший ризик народитися з вадами серця і більше, ніж в 4 рази мати якийсь тип шлунково-кишкових вад. Вчені дійшли висновку: “Отримані дані показують, що деякі вроджені дефекти проявляються більш частіше серед дітей, зачатих in vitro. Не зважаючи на те, що механізм є не ясним, пари, котрі хочуть використати ці методики, повинні бути проінформовані про всі можливі загрози і вигоди”.

 

8. Куріння марихуани спричинює захворювання ясен.

 

Американські і новозеландські спеціалісти виявили, що регулярне куріння марихуани у віці 25-30 років значно збільшує ризик захворювання ясен. Часте вживання марихуани на 60% підвищує ризик відшарування ясен від зуба, втроє збільшує ризик серозного відшарування, і вдвоє – ризик втрати ясенної опори зуба. У даному дослідженні брало участь близько 1000 чоловік.

 

9. Розроблено новий пренатальний тест виявлення синдрому Дауна.

d0b4d0be-d0bfd183d0bdd0bad182d183-9Створено новий діагностичний тест для вагітних, який дозволяє досить швидко виявляти синдром Дауна у плоду. Тест ефективний з 10 тижня вагітності. Нова діагностика дає більше часу жінкам на роздуми про те, як бути з вагітністю. Для жінок, які не приймають аборт як варіант, дородова діагностика дуже важлива, бо вже з моменту народження такі діти потребують особливого відношення. Тест включає в себе аналіз крові і ультразвукове дослідження. В аналізі крові виявляють так званий плазмовий білок А і гормон – хоріонічний гонадотропін. За допомогою ультразвуку виявляють характерні складки на задній поверхні шиї.

 

10. Нове джерело стовбурових клітин – яєчко.

 

Вчені з Великобританії і Німеччини знайшли нове джерело стовбурових клітин, які можуть стати не гіршими, ніж ембріональні клітини, але без етичних проблем, таких як руйнування ембріону. Вони виділили стовбурові клітини із звичайних біопсій тканин яєчок дорослих чоловіків. Дослідники дійшли висновку: “Покоління людських дорослих стовбурових клітин від біопсії яєчок може забезпечити простий і безсумнівний доступ до індивідуальної клітинної терапії без етичних й імунологічних проблем, пов’язаних з людськими ембріональними стовбуровими клітинами”. Використання власних клітин людини для створення стовбурових клітин, які можуть відновити і замінити пошкоджену тканину (хвороба Паркінсона, Альцґеймера і ракових утворень), краще тим, що цим шляхом долається проблема відторгнення клітин імунною системою, оскільки у імплантанта така сама ДНК як і в реципієнта. Проте таке лікування можливе тільки для чоловіків.

Автору буде корисно та цікаво знати Вашу думку про написану розповідь. Залишіть свій відгук про статтю у вікні нижче. Вкажіть своє ім’я чи нік, емейл, напишіть текст, введіть два слова запропоновані програмою у віконечку нижче і натисніть submit

admin Written by:

2 Comments

  1. Роман
    Вересень 24, 2010
    Reply

    може щось і скажу але один на один, інфо трохи сакральне

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

17 + = 19