І ЦЕ МИ ЇМО?

dobavky.jpg

Галя Воронич та Наталія Щипанська  

На даний час актуальним питанням в Україні являється скорочення середньої тривалості життя. Так, наші прадіди не зустрічали багатьох захворювань, з якими у сучасному світі знайомий кожен другий. Причин безліч. Серед них – проблеми нашого раціону. Далі мова піде не так про продукти харчування, як про добавки до них, які в кращому випадку є інертними для людського організму, але частіше приносять чималу шкоду. Більшість харчових добавок, дозволених в Україні, як з’ясували англійські вчені, шкідливі для здоров’я, особливо для дітей.


 

Харчовими добавками називають групу природних або синтетичних речовин, які додають до продовольчої речовини, напівфабрикатів або готових продуктів з метою: збереження поживних властивостей харчових продуктів; полегшення технологічної обробки; збільшення терміну зберігання; надання продуктам більш привабливого вигляду; здешевлення та скорочення технологічного процесу. В залежності від мети використання їх поділяють на: барвники (Е100-Е199), консерванти (Е200-Е299), антиоксиданти (Е300-Е399), стабілізатори, згущувачі, емульгатори (Е400-Е499), регулятори pH (Е500-Е599), підсилювачі смаку і аромату, ароматизатори (Е600-Е699), резерв (Е700-Е899), антифламінги, утворювачі глазурі, розділяючі агенти, підсолоджувачі, піноутворювачі (Е900-Е999), додаткові речовини (Е1000-Е1999).Одним з найпоширеніших консервантів є бензоат натрію (Е211), який отримують з бензойної кислоти. Має сильну пригнічувальну дію на дріжджі і плісняві гриби, пригнічує бактеріальні ферменти, що відповідають за окисно-відновні реакції та розщеплення жирів і вуглеводів. Та слід пам’ятати, даний консервант чинить аналогічний вплив на людські клітини. Але не лише в цьому полягає його негативний вплив. Бензоат натрію здатний пошкоджувати ділянки мітохондріальної ДНК, повністю зупиняючи її роботу. Це може стати причиною багатьох захворювань, а саме: хвороби Паркінсона, цирозу печінки та низки нейродегенеративних захворювань. А ще це пов’язано з процесами старіння. Також вчені стверджують, що бензоат натрію здатний сполучатися з вітаміном С, утворюючи бензол, який є канцерогенним. Тобто дана добавка може стати причиною виникнення ракових пухлин. Інколи у нас виникає запитання: чому частина людей люблять чіпси так фанатично. На думку деяких вчених, це пов’язано з присутністю у цій нездоровій їжі глутамату натрію (Е621), який приймає участь в передачі імпульсів у центральній нервовій системі, чинячи збуджуючий ефект (використовується в психіатрії). Тому дослідники вважають, що їжа (чіпси, соєві напівфабрикати, соєвий соус, різноманітні сухі приправи, бульйонні кубики, сухі супи, фастфуди), яка містить багато глутамату, викликає як фізичне, так і психологічне звикання. Також вона є причиною виникнення таких шлунково-кишкових захворювань як гастрит і виразка шлунку. А японський вчений Хіроші Огуро недавно довів, що ця речовина, яка використовується як підсилювач смаку і аромату, несприятливо діє на сітківку ока. Люди, які часто вживають їжу з глутаматом натрію, скаржаться на головний біль, прискорене серцебиття, слабкість в м’язах, жар. Це може свідчити про те, що дана добавка змінює гормональний стан організму.Нижче наведений перелік продуктів, які містять хоч дозволені, але досить небезпечні для здоров’я харчові добавки.

1. Так, наприклад, жуйки, безпечність яких і без того сумнівна, містять добавки, що спричиняють: розлади шлунково-кишкового тракту, хвороби печінки і нирок – Е171 (двоокис титану) та Е320 (бутилгідроксианізол); алергії – Е102 (тартразин) і Е133 (індіготин).2. Про корисність соків теж можна посперечатися. Адже, майже до всіх додають консервант – лимонну кислоту (Е330), яка може стати причиною виникнення ракових пухлин. 3. А продукт, без якого не уявляє свого життя кожна дитина (морозиво) теж має в собі приховану загрозу у вигляді Е466 (карбоксіметилцелюлози натрієва сіль), що викликає розвиток захворювань шлунково-кишкового тракту, та Е407 (карагінан та його калієва і амонієва солі) має аналогічну дію на людський організм, а крім того є алергеном. 4. Безперечно, сири корисні, але не всі. Плавлені сири багаті на: сорбінову кислоту (Е200) – алерген, він знищує в нашому організмі вітамін В12 (недостатність його може спричинити розвиток хвороби Адисона-Бірмера; злоякісну анемію); пірофосфати (Е450), що стають причиною розвитку захворювань шлунково-кишкового тракту; карагінан та його солі (Е407) провокують розвиток алергій, гастрит та виразку.

5. Ще одним продуктом, яким люблять поласувати діти, є жувальні цукерки. Як дорого платять діти за привабливий вигляд цих солодощів, а саме за колір. Склад цих продуктів вражає своїм багатством синтетичних барвників: Е102 (тартразин) – заборонений в багатьох країнах, Е104 (жовтий хіноліновий) – заборонений в Австралії, Японії, Норвегії, США, Е110 (жовтий “Сонячний захід”) – заборонений в багатьох країнах, Е122 (азорубін) – заборонений в Австрії, Норвегії, Швеції, Е124 (понсо 4R кошенілевий червоний А) – заборонений в багатьох країнах, Е132 (індіготин), Е133 (діамантовий синій). Всі вони викликають алергію. Також до складу цього продукту входить вже згадувана лимонна кислота (Е330).6. З проблемою барвників також стикаються дуже популярні слабоалкогольні “кольорові” напої. Крім того вони можуть містити: лимонну кислоту; бензоат натрію; Е320 (бутилгідроксианізол), що спричинює розвиток захворювань шлунково-кишкового тракту, алергій. Дана добавка збільшує кількість холестерину в організмі. 7. Газована солодка вода містить ортофосфатну кислоту (Е388), яка є неорганічною кислотою середньої сили, тому про її шкідливість не потрібно й говорити. Також сюди входять лимонна кислота (Е330) та  бензоат натрію (Е211), що можуть стати причиною виникнення раку.Це лише маленька частина продуктів, що містять шкідливі харчові добавки. Поза як майже все, що можна придбати у крамницях, має харчові добавки, то продукти без них трапляються вкрай рідко. З-поміж них залишились хіба овочі, фрукти (крім цитрусових), рис, мінеральна вода, молоко, яйця, мед, м’ясо, цукор, горілка та продукти призначені для новонароджених дітей.

Але слід завжди пам’ятати, що навіть ті добавки, які є дозволеними і, як запевняють вчені, не шкідливими, не можна вважати абсолютно безпечними. Загальновідомим фактом є те, що кока-колу, не так давно виготовляли з додаванням кокаїну, який в той час вважався безпечним, а на сьогодні встановлено, що кокаїн – це наркотик потужної психотропної дії.

Звісно, ця стаття не написана з метою залякати настільки, щоб ви перестали їсти, а для того, щоб ви стали свідомими покупцями і вибирали краще з гіршого. Будьте обачні, вживаючи непевну їжу, бо хоча хімічні добавки – не ціанистий калій, який вбиває миттєво, та це отрута, яка знищує повільно. Тож, як сказала одна відома людина,: “Следи за собой, будь осторожен”.

admin Written by:

6 Comments

 1. Ann_9851
  Червень 28, 2008
  Reply

  Цікава стаття. Я палка шанувальниця Вашої прози і особливо поезії. Чесно. З нетерпінням чекатиму нової статті. Щиро ваша Ann_9851.

 2. Галя&Наталя
  Червень 29, 2008
  Reply

  Щиро дякуємо.

 3. enbka
  Березень 23, 2009
  Reply

  Стаття і справді дуже пізнавальна! Я наприклад не знав про психічну дію чіпсів)))
  Дякую!

 4. Березень 23, 2009
  Reply

  Перелік шкідливих харчових добавок можна продовжувати дуже довго. Авторки не ставили собі за мету перелічувати їх. Ця стаття є дзвоником – попередженням для споживача. Часто, купуючи товари, ми навіть не дивимось на склад продукту, зазначений на упаковці, а це може мати непоправимі наслідки. Будьте уважні, що купуєте і їште.

 5. Master
  Вересень 14, 2010
  Reply

  Рак якого органу може викликати Е 211..??

 6. Вересень 17, 2010
  Reply

  Пане Master, дані щодо канцерогенності Е211 (він же Бензоат натрію) науці невідомі. Одначе, цей консервант може викликати оксидативний стрес у клітинах, руйнувати мітохондрії та спричиняти порушення клітинного метаболізму. Вважається, що бензоат натрію та інші солі бензойної кислоти можуть сприяти розвиткові хвороби Паркінсона, порушенню нервової діяльності та низці нейродегенеративних захворювань…

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

44 − 38 =