ДИНОЗАВР–ПОРОХОТЯГ

1_461.jpg

Ірена МОСКАЛЮК 

Глибини історії неосяжні та з кожним днем, коли відкриваються все нові й багатогранні сторони цієї примхливої пані, ми із все більшим і більшим захопленням ставимось до минулого. Вчені з різних куточків світу знаходять і описують нові різновиди жахливих давніх істот – динозаврів, яких нині уже відомо понад 1000 видів. Однією з найпростіших класифікацій, яка нам відома досить давно (ще з дитинства), є та, що поділяє динозаврів на хижих і травоїдних. Отож мова піде про представника групи травоїдних.

Журнал Станіславівський натуралісТ

Реконструкція скелету Ніґерзавра
Реконструкція скелету Ніґерзавра

Залишки динозавра, характерною особливістю якого були напівпрозорі кістки черепа і рот із сотнями маленьких пластинчатих зубів, що працює, наче порохотяг, знайшов в Сахарі професор Чикаґського університету, палеонтолог Пол Серено. Першими кістки Ніґерзавра знайшли в 1950 р. Французькі палеонтологи, але тоді тварина не отримала імені. Професор Серено і його і його команда віддали належне своїм попередникам, і назвали новий вид Nigersaurus taqueti на честь французького палеонтолога Філіппа Таке. Дідьє Дютейл, член дослідної групи професора Серено найшов кістки черепа Ніґерзавра в 1997 р. В цій і в наступній експедиції група зібрала 80% скелету тварини. В 1999 р., коли професор Серено і його дослідна група дали назву цьому виду, в їх розпорядженні було уже достатньо кісток, щоб зробити висновки про незвичність будови тіла тварини.

Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, перейшовши за цим лінком

“Молодший брат” широко відомого Диплодока – так охрестили вчені Ніґерзавра, досягав близько 10 м в довжину. До велетенського слоноподібного тіла кріпилась легка голова, а щелепи істоти були споряджені сотнями зубів. Низько посаджена і пласка спереду морда, дозволяла динозавру легко піднімати їжу з землі. На відміну від інших в нього було 50 рядів зубів, згрупованих по передньому краю щелепи, що нагадували пару ножниць довжиною 61 см. Рентгенівське дослідження залишків черепу виявило існування ще дев’яти «запасних» зубів, що щільно стояли за кожним різцем, так коли зуб зношувався, його місце займав наступний. Загалом у динозавра було 500 зубів і кожен місяць, в кожному ряді виростало по новому зубу. Ніґерзаврам належала найефективніша система зубів серед динозаврів. “В цьому вони встановили своєрідний рекорд, достойний книги Ґіннесу” – сказав професор Серено. Реконструкція тонких каналів органу рівноваги Ніґерозавра показала, що морда тварини була напрямлена до землі, тоді ж коли у інших динозаврів морди були напрямлені вперед. Ця особливість у зв’язку з незвичайною формою зубів динозавра, заставила професора Серено і його колег зробити висновок, що Ніґерозавр пасся, на кшталт, сучасних корів, поїдаючи хвощі і папороть.

Реконструкція голови Ніґерзавра
Реконструкція голови Ніґерзавра

Незвичайна будова щелепи – не єдина особливість Ніґерзавра. У хребті тварини було більше повітря, ніж кісткової тканини. “Хребці у нього були тонкі, немов папір, навіть важко повірити, що вони витримували велетенське навантаження – та ми знаємо, що вони прекрасно справлялися зі своїм завданням” – коментує учасник експедиції доктор Джеффрі Вілсон з Мічиґанського університету, США.

Територія сучасної країни Ніґер також була місцем існування Сухомімуса (Suchomimus), знайденого професором Серено. Сухомімуси, яких в науковому світі охрестили “супер крокодилами” полювали на Ніґерзаврів близько 110 мільйонів років тому, коли Африка тільки починала формувати свій сучасний вигляд, збуваючись рис, успадкованих від древнього материка Пангеї.

Автору буде корисно та цікаво знати Вашу думку про написану розповідь. Залишіть свій відгук про статтю у вікні нижче. Вкажіть своє ім’я чи нік, емейл, напишіть текст, введіть два слова запропоновані програмою у віконечку нижче і натисніть submit

admin Written by:

3 Comments

 1. AS
  Січень 20, 2009
  Reply

  Надіяюся, що під “напівпрозорими кістками черепа” малось на увазі лише, що вони були тонесенькими 🙂

 2. Січень 20, 2009
  Reply

  Гадаю, що авторка саме це й мала на увазі. Проте, лише вона може дати точну відповідь.
  Редактор

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

21 − 15 =