НАЙБІЛЬША НАУКОВА МАШИНА ЗАПУЩЕНА У 2009 РОЦІ

Розпад бозона Гіґґса при зіткненні двох протонів. Джерело: http://www.uk.wikipedia.оrg
Розпад бозона Гіґґса при зіткненні двох протонів. Джерело: http://www.uk.wikipedia.оrg

 

Андрій ГЛОВ’ЯК та Ігор ЮРКЕВИЧ

 

Про великий адронний колайдер сказано було багато, він став сенсацією 2009 року, і породив бурхливі бродіння у науковому світі та суспільстві. Цей прискорювач елементарних частинок, створений для того, щоб наочно побачити момент утворення всесвіту. Наукові експерименти передбачають виялення бозонів Гіґґса й імітацію стану Всесвіту через мільярдну частку секунди після “Великого вибуху”.

Проект великого адронного колайдера розпочався 1984 році, і увесь цей час тривало спершу проектування, а потім кропітке будівництво. На межі двох держав – Швейцарії і Франції, на 100-метровій глибині під поверхнею землі нині знаходиться 27-ми кілометровий кільцевий тунель з чотирма детекторами. Це найбільша наукова машина яку створило людство. Детектори мають зафіксувати те, що було за хвилину після “Великого вибуху”. ATLAS і CMS – це найбільші 2 детектори, які виконують специфічні функції. ATLAS, наприклад, має широку сферу функціонування з метою нових відкриттів та відповідей на старі питання. А CMS – детектор з широкою сферою функціонування, котрий “полює” на бозони Гіґґса і шукає природу походження темної матерії. Спостереження бозона Гіґґса може підтвердити прогнози та “недостатні зв’язки” в стандартній моделі фізики, пояснити, в який спосіб інші елементарні частинки отримують такі властивості, як маса. На будівництві кожного з детекторів було задіяно аж по 2000 людей, з понад 30-ти країн світу, до яких входить і Україна.

Детектор ATLAS. Джерело: http://www.boston.com
Детектор ATLAS. Джерело: http://www.boston.com

Детектор ATLAS це такий собі великий фотоапарат, що робить 40 млн. знімків в секунду. Для чого потрібна така велика кількість знімків? Звичайно ж не для створення домашніх фотографій. Він буде фіксувати момент створення всесвіту. Частинки, будуть розігнані в 27-ми кілометровому до швидкості рівній майже швидкості світла. Вони пройдуть 16 млрд. кілометрів за 10 годин. Це як до планети Нептун і назад. Приблизно 800 раз в секунду частинки будуть стикатись в самому центрі ATLAS і CMS імітуючи великий вибух. Хоча ці детектори різні, вони будуть працювати паралельно.

Детектор CMS. Джерело: http://www.boston.com
Детектор CMS. Джерело: http://www.boston.com

Частини для колайдера вироблялися в різних країнах світу. Важлива дуже висока точність при збиранні цих частин. Міліметри похибки можуть зіпсувати увесь експеримент. Доводиться враховувати навіть фази місяця, тому що ці фази впливають на переміщення земної кори, що може привести до пошкодження деталей!

Але є і друга сторона медалі – виникають побоювання, що експерименти можуть вийти з-під контролю і спричинити масштабні аварії з викидом радіоактивних матеріалів. Існують також доволі фантастичні припущення – буцімто при зіткненні частинок утворяться чорні діри, які поглинуть спершу колайдер, а потім усю Землю разом із сонячною системою… З цього приводу двоє американців Уолтер Вагнер і Луіс Санчо подали позов до суду з вимогою заборони запуску великого адронного колайдера, однак суд відхилив їх запит, як такий, що немає достатнього обґрунтування.

Великий адронний колайдер у 27-кілометровому тунелі. Джерело: http://www.stiintaazi.ro
Великий адронний колайдер у 27-кілометровому тунелі. Джерело: http://www.stiintaazi.ro

Однак, що б не говорили, науковий світ покладає особливі надії, що великий адронний колайдер допоможе дати відповіді на складні питання загальної теорії відносності та квантової теорії поля, зрозуміти, як взаємодіють між собою матерія і енергія, виявити бозон Гіґґса, і, можливо, відкрити дорогу до подорожей в часі та просторі.

admin Written by:

7 Comments

 1. Serg
  Січень 20, 2010
  Reply

  Дивився про ВАК документальний фільм. Дійсно розміри вражають. проект просто велетенський, кошти вкладені просто неймовірні, термін виконання також вражає. Зробити такий проект на державні кошти навіть декількох країн нереально, стопудово підключені могутні комерційні структури, тому я не думаю що мета проекту просто подивитись “перші секунди зародження всесвіту” дуже дорога цяця для просто подивитись!!! ніхто на такий ризик не пішов би!!! від ВАК потрібно чекати щось нове і грандіозне, відкриття яке можна порівняти з відкриттям електричного струму!!! незнаю що це буде, можливо новий вид енергії, антигравітація, переміщення в часі(НЕРЕАЛЬНО), телепортація – було б круто!!!
  Тому чекаємо на новий прорив!!! і надіемось на те що це допоможе нам-людям зберегти планету Земля від наслідків нашого існування на ній!

 2. Січень 20, 2010
  Reply

  ВАК – це найбільша машина, яку коли-будь створювало людство. Що від нього очікувати – це питання майбутнього і сподівань. Згодом побачимо.

 3. Amy
  Березень 14, 2010
  Reply

  я вперше про ВАК дізналася читаючи “ангели і демони” і якщо вірити в утворення в процесі його роботи т.зв. частинок антиматерії то наштовхуєшся на думку, що метою створення ВАК був пошук нового досить потужного джерела енергії. її ж згодом можна було б використати і як зброю.(просто жахливо, але згадаймо – так було і з ядерною енергією).те чим вони там займаються небезпечно для людей, тому і сховали колайдер аж на 100 м (це ж десь як 25-ти поверховий будинок!) під землю..хоча звачайно вагомих підстав для таких припущень немає, просто моя думка

 4. Березень 15, 2010
  Reply

  Пані Amy, ризики є завжди і в усьому. Переходячи дорогу ми ризикуємо потрапити під колеса якогось навіженого водія, який знехтував правилами руху. Створюючи ВАК, ми ризикуємо поставити під загрозу безпеку реґіону, де він споруджений. Але ж хто не ризикує, той не п’є шампанського!

 5. Killer_113
  Листопад 10, 2010
  Reply

  Так я трошки недогнав …
  навіщо потрібно було створвати адронний колайдер якщо вони б всеодно не дізналися томущо стався б ”Великий вибух” та все знищив би . і шо вони вже його запускали чи ще ні ?

 6. Листопад 10, 2010
  Reply

  Пене Killer_113, колайдер працює і на ньому ведуться досліди.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 + 6 =