ГІГАНТСЬКИЙ КРАКЕН

Architeuthis dux Steenstrup, 1875
Architeuthis dux Steenstrup, 1875

Андрій М. ЗАМОРОКА

Ні міфи скандинавських племен-мореплавців, які повідують про страшну потвору – Кракена, що, часом, підіймається з глибин океану, опутуючи кораблі відважних вікінґів своїми щупальцями, і затягує у водну безодню. Ні легенди давніх греків, що розповідають про страшного морського монстра Сциллу, яка нападала на кораблі топлячи їх, а моряків безжалісно поїдала. І навіть оповідки карибських рибалок про страшного монстра Люску зі щупальцями і величезною зубатою пащею не змогли злякати відважних японських морських біологів із Національного Музею Науки та Оґасаварської асоціації спостережень за китами, які 30 вересня 2004 року вперше зробили знімки Гігантського Кальмара у його природному середовищі.

А 4 грудня 2006 року увесь світ облетіли сенсаційні кадри із фільму, знятого тими ж морськими біологами про Гігантського Кальмара у його природному середовищі.

Гігантський Кальмар – це радше сукупний образ восьми відомих науці глибоководних океанічних видів, поширених по всій планеті. Найвідомішим з них є Атлантичний Гігантський Кальмар (Architeuthis dux Steenstrup, 1875), самки якого досягають в довжину 13, а самці – 10 метрів, при вазі самок 275, а самців 150 кілограм.

На відміну від восьминогів, кальмари характеризуються наявністю десяти щупалець, з яких два є значно довшими за інші з лопатевидними розширеннями на кінцях. Ці два щупальця виконують першочергову роль в захопленні і утриманні здобичі. Щупальця Архітеутіса озброєні великими присосками розміром від двох до п’яти сантиметрів у діаметрі, а також кігтиками по їх периметру. Усі без винятку кальмари є хижаками. Сучасні дослідження мертвих Архітеутусів, яких вийняли зі шлунків вбитих Кашалотів, свідчить, що вони харчуються глибоководними рибами та іншими Гігантським Кальмарами.

Найгрізнішими хижаками, що полюють на Гігантських Кальмарів, є Кашалоти – велетенські зубаті кити.

Уже згадувані японські біологи, у 2006 році спробували впіймати Архітеутіса і доставити в акваріум, проте невелика самка загинула в процесі транспортування. Окрім того у них найбільші у тваринному царстві очі, які за своєю будовою дуже схожі на людське, хоча ми з ними знаходимось на діаметрально протилежних гілках еволюційного дерева.

Для усіх кальмарів, а особливо для Архітеутісів властивий високий рівень інтелекту, адже у них дуже високо організована нервова система, а мозок характеризується дуже високим рівнем інтеґрації нервових ґанґліїв. Ця особливість Гігантських Кальмарів надзвичайно цікавить біологів, і вони ладні все віддати аби мати змогу спостерігати живих тварин у їх природному середовищі, а також поставити експерименти на інтелект цих тварин.

Найменш вивченою стороною життя Гігантських Кальмарів є їх розмноження і життєвий цикл. Відомо, що самці є значно меншими за самок. У мертвих статевозрілих самок знаходили до 5-ти кілограм яєць розміром 1,5 сантиметри у  довжину і 0,8 сантиметрів у товщину. Відомо, що запліднення у Архітеутісів є внутрішнім, а тоді самка відкладає уже запліднені яйця, проте як і де це відбувається залишається невідомим. Так само невідомо як відбувається і скільки триває розвиток личинки у яйці.

Післяличинкові – молоді особини були виловлені поблизу берегів Нової Зеландії. Зараз біологи планують відловити молодих Архітеутісів і виростити їх в акваріумах для детальнішого дослідження біології, екології та поведінки цих загадкових істот. 

admin Written by:

One Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 12 = 17