Category: Гриби

Листопад 8, 2015
Грибочки. Джерело ілюстрації: http://s-media-cache-ak0.pinimg.om

Андрій М. ЗАМОРОКА

У палеонтологічному літописі нашої планети є періоди, коли життя набувало фантастичних форм, випадаючи із загального еволюційного тренду. Прикладом цього можуть слугувати вимерлі девонські (320-470 мільйоноліть тому) істоти, які отримали назву Першотисів (Prototaxites). Вчені досі немають єдиної думки яке таксономічне становище займали ці орґанізми, проте, більшість фахівців схиляється до гадки, що то були гриби. Велетенські гриби, заввишки до 8-ми і завширшки до 1-го метрів!

Жовтень 1, 2012
Трюфелі! Джерело ілюстрації: http://www.msnbc.msn.com

 

Василь МАЛАНЮК

Людям завжди хочеться чогось нового, незвичного. Гриби не є винятком, і декому можливо уже приїлися банальні лисички, голубінки чи підберезники. Тому, хотів би дещо розказати про рідкісні і загадкові гриби – трюфелі. Мене неодноразово питали знайомі, що це таке, і де їх можна знайти, зрештою, читачам “Станіславівського натураліста” також буде цікаво дізнатися про ці дивовижні гриби, що ростуть під землею.

Червень 26, 2012
Мухомор червоніючий. Автор світлини - Василь Маланюк

Василь МАЛАНЮК

Грибний сезон цього року розпочався досить швидко в зв’язку з раннім літом, дощовим і теплим травнем, а тому гриби, які мали би з’явитися в середині червня, почали траплятися уже з другої половини останнього весняного місяця. Наприклад, перші сироїжки (голубінки) цього року, я зареєстрував 12 травня в Галицькому НПП. Як результат, грибники наводнили ліси в пошуках перших білих та підберезників.

Травень 19, 2012
Мураха-деревоточець руда. Джерело ілюстрації: http://nationalgeographic.com

Андрій М. ЗАМОРОКА
 

Свого часу, “Станіславівський натураліст” розповідав про нелегку долю Мурах-деревоточців Леонарда у тропічних лісах Таїланду, які стають жертвами паразитичного гриба Кордицепа одностороннього. Аналогічна ситуація існує й на іншому кінці планети – у лісах Амазонії, де паразитичний гриб Кордицеп деревоточця рудого заражає власне Мураху-деревоточця рудого. Однак, ні у першому, а ні у другому випадках паразит не знищує мурашині колонії, хоча має для того усі можливості. Науковці задались питанням: “Чому?”…

Грудень 23, 2011
"Завислі" у повітрі опалі листки в тропічному лісі Малайзії. Джерело ілюстрації: http://blogs.discovermagazine.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Вивчаючи тропічні ліси Малайзії, вчені давно звернули увагу на таке явище, як “зависання” опалого листя під кронами дерев… Спершу вважалося, що листки потрапляють у павутиння, однак, прискіпливе дослідження цього явища показало, що “ловлею” листя займаються не павуки, а гриби… Але ж для чого грибам ловити опале листя?

Серпень 28, 2011
Оливково-жовті шапинки Блідої поганки (Amanita phalloides (Fr.) Link, 1833) - найотрутнішого грибу в Україні. Джерело ілюстрації: http://www.flickr.com

 

Василь МАЛАНЮК

На сторінках “Станіславівського натураліста” уже писалося про бліду поганку або зелений мухомор, проте, буде не зайвим розказати ще трохи про цей отруйний гриб, тим більше, що сумна статистика отруєнь блідою поганкою з року в рік зростає, оскільки, не в останню чергу через економічні негаразди в нашій державі, а також чудові смакові якості грибів, все більше людей ходить на “тихе полювання”. Андрій Заморока у своїй цікавій статті “Найотруйніший гриб України” описав біологію, ареал та картину отруєння цього небезпечного виду, тому я хотів би акцентувати увагу більше на характеристиці деяких “двійників” блідої поганки, яких найчастіше плутають з нею.

Вересень 23, 2010
Мухомор зелений (Amanita phalloides (Fr.) Link) або бліда поганка - найотрутніший гриб України. Джерело ілюстрацї: http://www.treknature.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Свого часу, мені неодноразово доводилось спілкуватися із українськими горянами – гуцулами та бойками. І найбільше мене дивувало те, що жителі Карпат визнають лише один гриб – білий, а решту навіть не вважають за гриби… Можливо, саме з цієї причини у Карпатському реґіоні отруєння смертельно небезпечним грибом – Мухомором зеленим (Amanita phalloides (Fr.) Link), більше відомим під тривіальною назвою “бліда поганка” – є надзвичайно рідкісними.

Серпень 26, 2010
Мураха-деревоточець (Camponotus Mayr, 1861). Джерело ілюстрації: http://www.helsinki.fi

Андрій М. ЗАМОРОКА

Ні, то не жарт і навіть не сюжет апокаліптичного кіна у головній ролі із Мілою Йовович. У цій статті до “Станіславівського натураліста” я розповім Вам про справжніх мурашиних зомбі, у цілковитому сенсі цього слова. Річ у тім, що в тропічних лісах Амазонії та Конґо розповсюджений мікроскопічний паразитичний гриб, який бере під контроль мозок мурах і заставляє їх виконувати потрібні йому дії…

Липень 24, 2010
Ціль кожного грибника - це щирий білий гриб! На світлині - плодові тіла Білого гриба сітчастого (Boletus reticulatus (Schaeff.) Boud.). Джерело ілюстрації: http://www.nahuby.sk

Василь МАЛАНЮК

Літо у розпалі: прийшов час відпусток, відпочинку на природі, дачі, риболовлі, і певна річ, вийти на “тихе полювання” з кошиком. І хоча масове паломництво за грибами спостерігатиметься пізніше, а саме, в кінці літа та восени, проте, уже зараз, народ, спраглий за зимовий період свіжих емоцій, рушив у ліс, щоб підкріпитися білками, вітамінами, а також новими враженнями.

 

Січень 24, 2010
Біолюмінісценція Міцени вічносвітної (Mycena luxaeterna) - нового виду грибів. Джерело ілюстрації: http://www.news.nationalgeographic.com
Біолюмінісценція Міцени вічносвітної (Mycena luxaeterna) - нового виду грибів. Джерело ілюстрації: http://www.news.nationalgeographic.com

 

Руслан ЖИРАК

 

Професор Денніс Дежардін (Dennis E. Desjardin) з Університету Сан-Франциско (США), разом з колегами виявив сім нових видів люмінесцентних грибів в лісах Бразилії, Белізу, Домініканської республіки, Ямайки, Японії, Малайзії (острів Борнео) і Пуерто-Ріко. Ці види мають здатність до яскравого жовто-зеленого світіння, причому деякі з них випромінюють світло не тільки вночі, але і вдень. Всі види відносяться до одного роду – Міцена (Mycena (Pers.) Roussel, 1806). Загалом, люмінесценція серед грибів не дивина. Вченим було відомо про існування 68 видів люмінесцентних грибів, тепер до цього списку добавилось ще сім.