Category: Динозаври

Грудень 16, 2019

Андрій М. ЗАМОРОКА

Допоки нещасних динозаврів малюють голими почварками, палеонтологи віднаходять все більше і більше доказів, що ці дивовижні істоти були опереними і вельми схожими на сучасних пташок, хіба, що лиш із зубами… Жахливий тиранозавр, зі своїми недорозвинутими мацьонькими “ручками”, більше був схожий на сучасних ківі, редуковані крила яких заховані під густим пір’ям. Стає все більш очевидним, що тероподові динозаври, на кшталт, велоцираптора, не “носили” свої передні кінцівки поперед тіла, а складали їх вздовж, як крила птахів. Але мова у статті піде не проце, а про хвіст динозавра, ідеально збережений у шматку бурштину.

Листопад 5, 2018
Грудень 19, 2014
Анхіорніси - дрібні пернаті динозаври, - на гніздівлі. Джерело ілюстрації: http://www.riseofanimals.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Схоже, що філософська дилема про первинність курки чи яйця вирішилась на користь останнього. Адже поведінка насиджувати яйця так, як то роблять птахи, з’явилась задовго до виникнення цих пернатих тварин. І, власне, “авторами” цього стали динозаври.

Травень 3, 2012
Птахо-ящери - пернаті динозаври це теперішнє уявлення про "жахливих ящерів"... Джерело ілюстрації: http://www.guardian.co.uk

Андрій М. ЗАМОРОКА

Напевно, жодна з відомих груп живих істот, які будь-коли існували на нашій планеті, не перетерпіла таких метаморфоз уявлень про себе, як динозаври. Описані Ричардом Овеном у 1841-му році, як велетенські викопні незграбні ящери, динозаври, у другій половині ХХ століття, “стали” стрункими, прудкими і активними тваринами з претензіями на теплокровність. Переворот у науковій свідомості спричинило відкриття пір’я у динозаврів – тепер, вони “стали” предками птахів і беззаперечно теплокровними. Сьогодні, між птахами і динозаврами уже не проводять межі – це одна і та ж група живих істот. Але, як же виглядали зубаті птахо-ящери – динозаври, – у період їх існування на Землі?

Липень 1, 2011

Гіпотеза теплокровності динозаврів здобула вагому перемогу на свою підтримку. Джерело ілюстрації: http://www.rareresource.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Уже майже півстоліття точаться суперечки щодо того чи були динозаври повільними холоднокровними рептиліями, а чи жвавими теплокровними, на кшталт птахів. Якщо у середині ХІХ століття, з легкої руки Ричарда Овена, динозаври вважались холоднокровними рептиліями, то наприкінці 1960-х знаний американський палеонтолог Роберт Т. Бейкер поставив під сумнів це твердження. З тих пір дискусія лише розгорала, одначе, схоже, що ідея Бейкера нині таки перемогла.

Січень 21, 2011

Птахотазі динозаври. Джерело ілюстрації: http://dinodrawer.deviantart.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Це остання із п’яти публікацій присвячених огляду досягнень у палеонтології динозаврів за 2010-й рік. Пропоную Вашій увазі перелік нововідкритих видів Птахотазих динозаврів (Ornithischia Seeley, 1888), за винятком Цераподових (Cerapoda Sereno, 1986), про яких було написано уже кількома днями раніше. До цієї публікації віднесено представників родини Гетеродонтозаврів (Heterodontosauridae Romer, 1966) та підряду Тиреофорів (Thyreophora Nopcsa, 1915), куди належать Качкодзьобі (Hadrosauridae Cope, 1869) динозаври та Іґуанодонти (Iguanodontoidea Dollo, 1888).

Січень 19, 2011
Цераподи відкриті у 2010 році. Джерело ілюстрації: http://www.dinozaury.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Лік кількості новоописаних у 2010 році видів рогатих динозаврів іде на півтора десятка. Вперше вченим вдалось знайти залишки цератопсів (Айкацератопс Козьмая (Ajkaceratops kozmai Ősi, Butler et Weishampel, 2010) із Європи (Угорщина), хоча досі вважалось, що вони були поширені лише у Північній Америці та Азії. Цілу низку нових видів було описано із території сучасних Мексики, США та Канади, а також Китаю та Кореї.

Січень 17, 2011
Завроподоморфи або ж Ящероногоподібні, відкриті у 2010-му році. Джерело ілюстрації: http://www.dinozaury.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Усім з дитинства відомі довгошиї динозаври, на кшталт, Диплодока. Саме вони і приналежні до Ящероногоподібних (Sauropodomorpha von Huene, 1932), які, окрім велетенських “довгошиїв”, об’єднують також древніших двоногих або частково двоногих динозаврів. Мабуть я не заглблюватимусь у наукові дебри – хто, від кого і як відрізняється, а лише пропоную почитати, що вчені накопали за минулий рік і як оте “що” виглядало.

Січень 16, 2011
Реконструкції вигляду тероподових динозаврів, відкритих у 2010-му році. Джерело ілюстрації: http://ava.nazwa.pl

Андрій М. ЗАМОРОКА

Тероподи – це динозаври, які об’єднують надзвичайно різних за поведінкою та виглядом тварин. За декотрими сучасними систематиками до тероподів також відносять і птахів, адже останні утворюють просторово-часовий континуум зі своїми вимерлими предками. На цю тему м ще обов’язково подискутуємо, хоча уже можу запропонувати почитати матеріали про походження птахів. А стаття, що презентується Вашій увазі, розглядає лише викопних динозаврів…

Січень 14, 2011
Анхіорніс Гакслі (Anchiornis huxleyi Xu et cet., 2009) у погоні за ящіркою. Джерело ілюстрації: http://ferahgo-the-assassin.deviantart.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Для палеонтологів, котрі вивчають динозаврів, 2010 рік був, направду, вдалим – вчені описали понад шість десятків видів з усіх частин світу, поповнивши наші знання про них. “Станіславівський натураліст” пропонує цикл ознайомчих статей про відкриття у цій галузі біології, які розпочинаємо загальними науковими тенденціями і досягненнями.