ВІД БІОРІЗНОМАНІТТЯ ДО ПРОЦВІТАННЯ

Тетяна АНДРУСЯК

До дня збереження біорізноманіття

Втрата біорізноманіття належить до тих глобальних проблем сучасності, розв’язання яких не можна відкладати на потім. Збереження біорізноманіття має стати повсякденною справою, бо від того, якою мірою кожен із нас усвідомлює, що таке біологічне різноманіття, як зберігати багатющий світ рослин, тварин, мікроорганізмів в усіх складних їхніх взаємозв’язках у професійній роботі та повсякденному житті, залежить і залежатиме добробут кожного з нас. Люди повинні зрозуміти суть і значення біорізноманіття, повинні усвідомити, що це і їхнє багатство, що природа — це спадщина, яку їм залишили предки, близькі і далекі — діди, прадіди, прапрадіди. Тому їхнє ставлення до всього живого має докорінно змінитися. Потрібно виховувати дбайливе ставлення до природи та її багатств. Сьогодні саме від кожного з нас залежить, що з флори та фауни наші нащадки зможуть побачити на власні очі, а що — лише у книжках чи на фотографіях в Інтернеті.

Розмаїття рослинного світу. Джерело ілюстрації: http://www.newsky24.com

Біологічне різноманіття – це розмаїття життєвих форм на Землі, які включають всі організми, види, генетичні відмінності між ними, складні симбіози, спільноти і екосистеми. Це величезний генофонд планети і чим він різноманітніший, тим легше наша глобальна екосистема адаптується до нових умов: одні види вимирають, інші адаптуються і змінюються, щомиті реагуючи на мінливу ситуацію.

Біорізноманіття охоплює всі види бактерій та інших організмів. Деякі з них, як відомо, беруть участь у важливих хімічних процесах, необхідних для нормального функціонування екосистем. Біорізноманіття включає також зелені рослини, які в процесі фотосинтезу вбирають сонячну енергію і накопичують її у вигляді вуглеводнів – основного джерела енергії для інших живих організмів, а також виділяють кисень.

Зі скороченням числа біологічних видів скорочуються і наші майбутні можливості. Разом з вимираючими видами ми, можливо, втрачаємо ліки від СНІДу чи раку, або стійкі до вірусів сільськогосподарські культури. Тому нам потрібно якимось чином вже зараз зупинити знищення біорізноманіття – не лише в ім’я збереження планети, а й заради самих себе. Людство отримує від біорізноманіття незліченні блага у вигляді екосистемних послуг. Екосистемні послуги створюють можливості для життя людей, шляхом надання їм їжі і чистої води, деревини, енергії, захисту від повеней та ерозії грунту, регулювання захворювань і клімату, сприяння запиленню культур і формуванню грунтів, а також забезпечення рекреаційних, культурних і духовних вигод. Добробут людства в світі докорінно і безпосередньо залежить від екосистемних послуг. Незважаючи на це, за останні кілька десятиліть рівень багатьох благ, які ми звикли отримувати від біорізноманіття, різко впав, у міру того, як біорізноманіття катастрофічно знижувалося повсюди на земній кулі.

Багатство тваринних форм – більше, ніж будь-яка вибагана фантазія… Джерело ілюстрації: http://www.bbc.co.uk

Безпосередньо і економічний розвиток залежить від біоресурсів, потенціал яких визначається сталістю природної різноманітності і збалансованістю природних екосистем. Адже близько 40% глобальної економіки залежить від біологічного різноманіття і ґрунтується на біоресурсах. Насамперед, це такі галузі, як сільське господарство, харчова, фармацевтична, біотехнологічна, текстильна, енергетична та інші галузі промисловості.

Біорізноманіття уможливлює задоволення базових матеріальних і духовних (наукових, естетичних, освітніх, культурних, рекреаційних) потреб людини. Впродовж історії людина навчилася не лише виживати у протистоянні природі, а й цінувати природу, ощадливо використовувати її ресурси, передаючи цей досвід від одного покоління до іншого.

Без рослин, тварин, мікроорганізмів, які утворюють складні екосистеми, не буде родючих ґрунтів, чистої води і повітря, сталого клімату, різноманітної та корисної їжі. Не буде естетичного замилування красою навколишнього світу.

Гриби є однією із найрізноманітніших груп живих орґанізмів на Землі. Джерело ілюстрації: http://inhabitat.com

Вчені давно довели, що екосистема є тим більш стійкою, чим більше видів її населяє. Тварини та рослини пов’язані між собою харчовими ланцюгами та мережами, і коли випадає хоча б хтось один, це тягне за собою наслідки для всієї екосистеми. Чим більше буде видів, тим більша імовірність того, що якщо хтось один зникне, інший вид зможе зайняти його екологічну нішу, перейняти на себе його функції і не порушити балансу екосистеми. Чим більше буде видів, тим більш безпечніше та стабільніше буде довкілля для всіх нас.

Біологічне різноманіття створює ту екосистему, в якій ми зараз досить комфортно живемо, а це: свіже повітря, чиста прісна вода, різноманітна їжа, захист від штормів і повеней, стабільний клімат. Багатство форм життя означає багатство вибору: в хімічних і фізичних властивостях тварин і рослин укладено медичний потенціал і недосліджені технічні рішення. Нам потрібно розуміти, що ми всього лише один з видів тварин на цій планеті. І ми на багато більш залежні від різноманітності форм життя на планеті, ніж життя від нас.

Вибір на користь збереження біорізноманіття – це етичний вибір. Людство є частиною екологічної системи планети, і тому людина повинна дбайливо ставитися до біосфери, як до вічної і неминущої цінності, а збереження біорізноманіття – одна з умов її стійкості і благополуччя. Зупиняючи втрати біорізноманіття, ми інвестуємо в людей, в їхнє життя та добробут. Рішучі дії щодо збереження біорізноманіття мають забезпечити численні вигоди, у тому числі за рахунок поліпшення здоров’я, підвищення продовольчої безпеки і подолання бідності. Посилений захист біорізноманіття є розумною і економічно вигідною інвестицією у зниження ризиків для світової спільноти.

Слідкуйте за публікаціями Станіславівського натураліста у соціальних мережах: Facebook, Google+ та Livejournal

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

62 + = 66