СЕКС У СОЦІАЛЬНИХ ГРУПАХ БАНОБО

Карликові шимпензе
Карликові шимпанзе

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Інтимні стосунки у соціальних групах Банобо стали справжньою несподіванкою для вчених і предметом усестороннього обговорення у суспільстві. Для тих хто не знає – Банобо – це вид карликового шимпанзе (Pan paniscus Schwarz, 1929), який населяє тропічні ліси середньої течії Конґо у Центральній Африці. Науковці шокували суспільство двічі: першого разу, заявивши, що Банобо є найближчими родичами людей, а вдруге, коли розповіли про сексуальні стосунки у них…

Журнал Станіславівський натуралісТ

Коли у 1929 році німецький біолог Ернст Шварц взявся за вивчення мавпячих скелетів у Тервуренському музеї (Бельгія), він натрапив на щелепу дивного шимпанзе. Детальне вивчення черепа наштовхнуло науковця на думку, що перед ним новий підвид. Проте, прискіпливі дослідження американського антрополога Гарольда Кулиджа, у 1930 році, показали, що це окремий вид. Так світ дізнався про існування карликового шимпанзе.

Банобо у зоопарку
Банобо у зоопарку

У деяких зоопарках світу не рекомендується відвідувати з дітьми вольєри, в яких утримуються карликові шимпанзе, оскільки ті відверто і привселюдно займаються коханням. Вперше надактивні статеві стосунки Банобо було виявлено у середині 50-х років ХХ століття двома німецькими приматологами Едвардом Трацом і Хайнзом Хеком, але, вони отримали суспільний розголос лише через два десятиліття. То що ж таке надзвичайне відкрили біологи?

Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, перейшовши за цим лінком

Перш за все – соціальну структуру. Виявилось, що у Банобо, на відміну від інших вищих приматів, панує матріархат. І практично усі елементи агресії всередині спільноти замінені на секс між її членами. Наприклад, першими у зграї їдять самки, а для того аби уникнути бійки за їжу вони перед обідом кохаються. Причому, для Банобо властиві усі способи інтимних стосунків – це і генітальний секс, і оральний секс, і анальний секс, і петінґ, і мастурбація… А ще один факт, який шокував надто сприйнятливих – це те, що для карликових шимпанзе властиві як гомосексуалізм, так і бісексуалізм. Одним словом усе їхнє життя – це суцільний секс у різних позах, різних випадках і різних комбінаціях – самка і самець, дві самки, два самці…

Банобо у природі
Банобо у природі

Статеві стосунки у Банобо завжди відбуваються у випадку виникнення конфліктної ситуації, таким чином, зникає аґресія. Окрім цього, інтимними іграми вирішуються такі між індивідуальні проблеми, як конкуренція за їжу, про що мовилось вище, та за різноманітні матеріальні предмети (палиці, камені, у зоопарках – іграшки). Цікаво, що ревність між самцями за самку закінчується інтимною близькістю між самими самцями…

Доволі часто дорослі самки покидають свої родинні групи і переходять у інші, що в принципі, має важливий популяційний та еволюційний сенси. Перехід, як Ви вже здогадалися, відбувається за допомогою того ж таки сексу. При бажанні влитись у нову групу, молоді самки вступають у статеві зносини зі старшими самками тієї групи. Проте, постійне положення у новій групі здобувається тільки після народження першої дитини. А от самці з групи в групу переходять зрідка – вони залишаються у материнському соціумі все життя. 

Автору буде корисно та цікаво знати Вашу думку про написану розповідь. Залишіть свій відгук про статтю у вікні нижче. Вкажіть своє ім’я чи нік, емейл, напишіть текст, введіть два слова запропоновані програмою у віконечку нижче і натисніть submit

admin Written by:

10 Comments

 1. Лютий 13, 2009
  Reply

  крута стаття )) я знав про цих збоченців )). якось моя дружина покликала мене до телевізора- там о 12-й дня показували “груповуху” бонобо.

  слухай, а це ти спеціально написав – гені(+т)альний секс, і оральний секс, і анальний секс, і пе(-н)тінґ, і маст(+у)р(-у)бація. завжди думав, що ці слова пишуться трохи по-іншому ??))

 2. Лютий 13, 2009
  Reply

  Ага, ти правий – я напартачив із писаниною. Генітальний сенкс Ворд мені виправив на геніальний! А я й не помітив 🙂 . У словнику справді написано мастурбація – виправив, хоча повсюдно пишуть маструбація. А от із петінґом довелось повозитись – у словнику немає – знайшов на Вікіпедії, а ґуґль мені видав масу варіантів на запит пеНтінґ. Повиправляв помилки.
  Приклад банобо – ось що буде коли запанує матріархат – кохання повсюдно і замість усього 🙂 . Жарт, звичайно.
  A. Z.

 3. reader
  Лютий 14, 2009
  Reply

  Вам случайно не попадался журнал Эсквайер, который любит печатать старые статьи ? 😉

 4. Лютий 16, 2009
  Reply

  А хіба “Ескваєр” пише про мавп?

 5. Оля
  Березень 2, 2009
  Reply

  І правду люди кажуть,що найдревніше діло – це проституція.

 6. Березень 2, 2009
  Reply

  🙂 🙂 🙂 Може професія, а може і сутність… Хто зна…

 7. Оля
  Березень 2, 2009
  Reply

  А може повії це окремий вид,в яких проституція серед інстинктів закладена.(ЖАРТУЮ)

 8. Березень 2, 2009
  Reply

  Хтивість – це, напевно, риса усіх людей – у когось вона виражена більше, у когось менше 😉 .

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

81 + = 91